מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל, עם מולי אדן, נשיא אינטל ישראל (צילום: ישראל הדרי)

"בתחילת 2011 כולם דיברו על תקופת הפוסט-PC, על האיום שמציבה ARM על אינטל. והנה עברה שנה ורואים תמונה אחרת לגמרי. ARM מתייחסת לאינטל כמתחרה רצינית בתחום שלה, במגזין טיים כתבו שזו שנת האולטרא-בוק. איך זה תורגם מבחינת העסקים? ב-2011 הגענו ל-54 מיליארד דולרים, והצפי הוא לעוד עלייה יפה ב-2012. ב-2011 ה-Sandy Bridge עצמו היה אחראי ללמעלה מ-40% מהמכירות של אינטל, וזה החשיבות של מרכז הפיתוח של אינטל בישראל. זה גם מראה עד כמה ה-PC ממש לא מת. כולם דיברו ואנחנו מכרנו", כך אמר מולי אדן, סגן נשיא בכיר באינטל העולמית והנשיא החדש של אינטל (Intel) ישראל במסיבת העיתונאים השנתית שערכה החברה אתמול (יום א') בבית העיתונאים בתל-אביב.

במסיבת העיתונאים הציגה אינטל כמה מכשירים, שאחד מהם היה קונספט לטאבלט שפועל על מעבד Clovervwie. הטאבלט שהוצג היה עם מסך בגודל 7 אינץ' והוא הפעיל גרסת בטא של חלונות 8. במרכז שלו נמצא מעבד Cloverview כפול ליבה שפעל במהירות של 1.8 ג'יגה-הרץ וצויד ב-1 ג'יגה-בייט זיכרון. כפתור ההפעלה, עוצמת הקול וכדומה היו זעירים ולא נוחים, אבל כאמור מדובר בטאבלט קונספט בלבד. מה שכן היה מעניין היה שבצד השמאלי שלו, מתחת למכסה אלגנטי, נמצאו חיבור USB ו-HDMI בגודל מלא, וכן כניסה לכרטיס SD בגודל מלא לחלוטין, וגם חריץ להכנסה פשוטה של כרטיס סים. הוא גם היה מצויד במצלמת 5 מגה-פיקסלים אחורית ו-VGA קדמית. המסך תומך ב-16 נקודות מגע, ומתחת יש כפתור עם ציור חלונות שלחיצה עליו מגלה את שולחן העבודה, או את ממשק המטרו, ואת היישום האחרון שהיה פעיל בלחיצה נוספת. העבודה עם המכשיר הייתה חלקה מאוד, הוא הגיב מצוין ללחיצות ולמחוות, ובזכות רזולוציה מעניינת של 1,366×768 פיקסלים, הצפייה בסרטונים שנשמרו בו הייתה חלקה לחלוטין. בהחלט נראה שיש למה לצפות מטאבלטים שיהיו מבוססים על חלונות 8 ומעבד של אינטל.

קרא עוד:  לא רוצים לעדכן את Windows 10? מיקרוסופט תנדנד לכם

אדן, שנחת רק לפני יומיים לתפקידו החדש לאחר שנים בהם שימש כמנכ"ל קבוצת לקוחות ה-PC באינטל, והוביל מקרוב את המהלכים האחרונים שביצעה החברה בתחום המעבדים והמחשוב האישי, בטוח שההמשך יהיה דומה. "בקרוב כשנשיק את ה-Ivy Bridge כולם יתפלאו ממה שהוא מציע, ואין לי ספק שהוא גם יריץ אותנו קדימה בשנה הבאה. הטכנולוגיה הזו מיוצרת ב-FAB 28, המפעל של אינטל בקרית גת, והתרומה שלנו כאן בישראל לכך היא מאוד מאוד משמעותית, מבחינת הפיתוח וגם מבחינת הייצור כמובן", הוא אמר.

אדן התייחס גם לשאר המגזרים בהם מוכרת אינטל מעבדים, וקודם כל לאולטרא-בוקים. הוא אמנם לא מסר הערכה חוזרת לגבי כמות המכירה בתחום, כי הוא מנוע מכיוון שמדובר בתקופה של הגשת דוחות כספיים של החברה, אבל הביטחון בהצלחת הקטגוריה נשמע היטב בכל אחת מהמילים. "לגבי האולטרא-בוק עברו שבעה חודשים בלבד משלב הפיתוח עד שיש כבר 75 דגמים שיוצעו בקרוב בשוק, ולדעתי זה יגרום לכך שה-PC יהיה יותר ויותר רלבנטי כי חלק מהם יוצעו עם מסך מגע וחלק גם עם מסך מסתובב. מה שהפתיע אותנו קצת הוא שתכננו את האולטרא-בוק לתחום של עד 14 אינץ' ועכשיו חצי מהמכירות יהיו בשוק של 14 אינץ ומעלה כולל מסכי 15 אינץ' וגם 17 אינץ'", הוא אמר. "לגבי תחומים אחרים, התברר לנו באינטל שאי אפשר לעשות רק מעבד לטלפונים אלא חייבים לתת תכנון מלא של טלפון כולל הכל, ואנחנו כבר השקנו שני דגמים באירופה ובהודו כמעט ללא שינוי לעומת תצורת הייחוס שלנו, ואנחנו כבר בשיתוף פעולה עם הרבה מאוד חברות נוספות. גם המחשב השולחני לא מת, אלא גדל ב-2 עד 3% בשנה שעברה, וזה אולי לא הרבה אבל זה עדיין צומח ויש הרבה מחשבים חדשים בשוק שמיועדים לשוק הזה. האתגר שלנו כיום הוא לבוא ולכסות את כל התחום הזה, מקצה לקצה".

קרא עוד:  בדיקה העלתה: ה-MacBook Air עשוי להיות איטי יותר מהדגם הקודם

מקסין פסברג, סגנית נשיא באינטל העולמית ומנכ"לית אינטל ישראל סיפרה על המרת המפעל בקריית גת לתהליך הייצור של מעבדי ה-IvyBridge החדשים בטכנולוגיה של 22 מ"מ ובפרוסות סיליקון של 300 מ"מ. לדבריה הושקע בתהליך הזה סכום של 3 מיליארד דולרים, ו-FAB28 יהיה המפעל העיקרי שייצר את המעבד החדש של אינטל שאמור להגיע לשוק בקרוב. ההשקעה החדשה הזו אמורה גם להגדיל את מצבת העובדים של החברה בישראל בעוד כ-600 נוספים במהלך 2012, לאחר שב-2011 גויסו 700 עובדים שהביאו את מצבת העובדים בחברה לכע-7,800. למעשה, לפי פסברג, אינטל מעסיקה כיום כ-10% מכלל העובדים בתעשיית האלקטרוניקה והתוכנה בישראל.

מנכ"ל קבוצת פיתוח המעבדים וערכות השבבים באינטל העולמית (צילום: ישראל הדרי)

רוני פרידמן, סגן נשיא תאגידי באינטל, מנכ"ל קבוצת פיתוח המעבדים וערכות השבבים באינטל העולמית, התייחס לפיתוח שמתבצע בארץ. "ה-IvyBridge הוא המעבד הראשון בעולם בטכנולוגיה של 22 ננו-מטר והוא יוצר בישראל ובארצות הברית ביחד במקביל, ובנוסף למעבר לטכנולוגיה המתקדמת יש גרפיקה חדשה, צריכת הספק יותר נמוכה ויכולות נוספות בתחום האבטחה", הוא סיפר. "לפני כשנתיים 35 איש אוחדו לקבוצה שמטרתה לפתח מוצרים למגזרים בהם עוד לא היה פיתוח בארץ, וב-2011 ראינו לראשונה את הפירות של הקבוצה שפעלה בחיפה ובירושלים במקביל והיא צמחה ל-100 איש. המוצר הראשון מאותה קבוצה הוא ה-Cedarview לנטבוקים והמוצר הבא, שאני מקווה שבעוד שנה בפורום הבא כבר נדבר על המוצר הזה כפעיל, הוא ה-Cloverview והוא עבר את שלב התכנון והוא בשלב איתור התקלות ומעבר לסיליקון כדי להפוך אותו למוצר מוגמר. בנוסף, במהלך 2012 ייצאו מהקבוצה בפתח תקווה מוצרי תקשורת חדשים שמיועדים לאלחוטי ובלוטות' במרחקים שונים, וכן תמיכה ב-NFC. פיתחנו כאן גם את ה-IPT, טכנולוגיה שמנשמת לאבטחת מידע ולמסחר אלקטרוני שכבר האומצה על ידי מאסטרקרד (Mastercard) ל-NFC".

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

הטאבלט במבט צידי: יציאות וחיבורים בגודל מלא מתחת למכסה מיוחד
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.