אינטל (Intel) הציגה בתערוכת CES 2014 מחשב זעיר חדש, בגודל של כרטיס SD, שמכונה אדיסון (Edison). מדובר במחשב שמיועד לשימוש בתחום המחשוב הלביש, והוא מבוסס על מעבד קווארק (Quark) כפול ליבה, ה-X1000, אותו הציגה החברה בכנס ה-IDF האחרון שלה בסן פרנסיסקו, השבב הקטן ביותר שאינטל ייצרה אי פעם: חמישית בגודלו מזה של מעבד אטום, ועם צריכת כוח שהיא עשירית מזו של המשפחה שנחשבה עד להכרזתו כחסכונית ביותר בצריכת אנרגיה מבין כל משפחות המעבדים שמציעה החברה.

הקווארק, לפי אינטל, מאפשר לאדיסון לספק עוצמת מחשוב מלאה בדומה למחשב שמבוסס על מעבד פנטיום. המעבד גם מיוצר, למרות גודלו, בליטוגרפיה של 32 ננו-מטר, וערכת הפקודות שלו זהה אכן לחלוטין לזו של מעבד פנטיום בגודל מלא.

המחשב מציע קישוריות בלוטות' ו-WiFi והוא מריץ מערכת הפעלה המבוססת על לינוקס, ובאינטל אף מתכוונים להשיק עבורו בקרוב חנות יישומים.

המטרה של אינטל היא לתפוס עמדה בתחום המחשוב הלביש שהולך ומתגבש כאחד מהתחומים החמים של 2014. במהלך ההכרזה הציגה החברה מספר יישומים שמשתמשים באדיסון, כולל אוזניות חכמות שמספקות יכולות למדוד נתונים ביומטריים וכן קערת טעינה אלחוטית חכמה. יישום אחר שהוצג היה בגד לתינוקות שמכיל חיישנים שעוקבים אחרי התנהגות ומצב התינוק ומספקים מידע בהתאם על כוס קפה מותאמת.

"מכשירי מחשוב לביש עדיין אינם נמצאים בכל מקום כיום מכיוון שהם עדיין לא מצליחים לפתור בעיות אמיתיות והם עדיין אינם משולבים בסגנון החיים שלנו", אמר בריאן קראזניץ', מנכ"ל אינטל. "אנחנו ממוקדים בטיפול באתגר ההנדסי החדשני הזה. המטרה שלנו היא להראות כי אם משהו מבצע פעולות מחשוב והתחברות, הוא עושה זאת הכי טוב עם אינטל בפנים".

intel-edison-chip