בקצרה
FreeBuds Lite של וואווי מנסות לתת מענה למגוון השימושים היומיומיים שרובנו עושים באוזניות נטולות חוטים. אמנם העיצוב שלהן כמעט זהה ל-AirPods של אפל, אך הן שונות מאוד. איכות הקול בהחלט משביעת רצון, כמו גם בידוד רעשי הסביבה. השורה התחתונה: למי שרוצה להרגיש עם אבל לשלם פחות.
אהבנו
איכות שמע משביעת רצון
התאמה למבנה האוזן
בידוד רעשי הסביבה
פחות אהבנו
אינן מתאימות לשיחה במקומות רועשים

כשאוזניות ה-AirPods של אפל (Apple) הושקו, עוד בשלהי שנת 2016, נשמעו תגובות רבות בדבר עיצובן המאורך, ועוברי האורח תהו מה תלוי באוזניו של מי שהרכיב את האוזניות האלחוטיות הללו. עם זאת, החברה האמריקנית דווקא ידועה בכך שהיא מכתיבה טרנדים, טכנולוגיים ואופנתיים, והיום מראה האוזניות נטולות החוטים הללו, בעלות הצינורית הקצרה היוצאת מהאוזן, דווקא משדר סטייל יוקרתי, עד כדי כך שמגוון מתחרות מאמצות את העיצוב המוזר.

החל מ-2018 וואווי (Huawei) משווקת אוזניות נטולות חוטים (TWS) בעיצוב דומה והיא קוראת להן FreeBuds. לקחנו לבדיקה את FreeBuds Lite, הגרסה שהוכרזה ב-2019 ונמכרת בישראל ביבוא רשמי של רונלייט דיגיטל.

מה בקופסה

אוזניות נטולות חוטים כוללות לרוב סוללה מזערית בגופן, וכדי לשפר את חוויית המשתמש הן מגיעות לרוב בתוך נרתיק חכם הכולל סוללה גדולה יותר שטוענת את האוזניות בכל זמן שהן מאוחסנות בו.

במקרה של וואווי הנרתיק הזה שמן ורחב יותר, בהשוואה לזה של אפל. 80.2 מ"מ רוחבו, 33.3 אורכו וגובהו נמדד ב-28.8 מ"מ. אם לובשים מכנסיים צמודים – בהחלט שמרגישים את הנרתיק במהלך היום. הנרתיק גם כולל לחצן קטן המסייע לבצע 'צימוד' בהתקן הבלוטות' וכן נורת חיווי הפועלת בצבעים שונים.

עוד באריזה גם ספרות טכנית, 3 זוגות של מתאמי סיליקון שיתאימו לאנשים בעלי מבנה אוזן שונה וכבל טעינה: מצידו האחד USB ומהצד השני Micro USB (ולא Type-C) הנפוץ יותר. אם חיפשנו בקופסה תקע טעינה שיחבר את הכבל לשקע החשמל שבקיר, בוואווי חשבו שזה מיותר, אז או שיש להטעין את הנרתיק בחיבור מחשב או שיש לרכוש מטען בנפרד.

אנחנו קיבלנו את הגרסה הלבנה של האוזניות, אך על המדפים נמצאת גם גרסה שחורה. כל אחת מהאוזניות שוקלות 5.5 גרם, 43.6 מ"מ אורכן וכל אחת מהן כוללת זוג מיקרופונים לסינון רעשי סביבה, חיישן אינפרה אדום שיזהה אם הן מונחות באוזן, רמקול בעל דרייבר דינמי של 7 מ"מ, חיישן מגע וזוג שקעים מזעריים עבור הטעינה בנרתיק.

האוזניות אטומות למים בתקן IPX4, מה שאומר שהן אמורות לעמוד בהשפרצת מים בלחץ של עד 100 קילו-פסקל ל-5 דקות. אמנם לא היינו ממליצים להתקלח איתן, אבל אם יורד גשם כשהן באוזניים או אם הן נרטבו מזיעה – כנראה שלא צריך לחשוש שיקרה להן משהו. בכל זאת, נציין כי יש לשים לב לסעיפי האחריות המסופקת על ידי היצרן.

נוחות הרכבה

משקלן הנמוך שלFreeBuds Lite, כמו גם עיצובן המתוכנן היטב, גרם לנו כמעט לשכוח אותן באוזן, שכן אחרי שמתרגלים אליהן כבר לא שמים לב שהן שם. כמו כן, הן גם אוטמות היטב את רעשי הסביבה, עובדה שמעניקה חוויית האזנה איכותית למוזיקה או לשיחות. כאמור, החברה התחשבה במבנים שונים של תעלות האוזן ועבור כך צורפו לערכה מתאמי סיליקון שונים אותם ניתן להחליף בקלות.

עם זאת, חשוב לוודא שהן יושבות היטב באוזן, שכן באחת הנסיעות בקווי האוטובוס של תל אביב הפקוקה, הספיקה עצירה פתאומית של האוטובוס להפיל את אחת האוזניות מהאוזן שלנו, היישר למרווח שבין הכסאות.

אז איך הן עובדות?

כמו בכל מוצר בלוטות', בהפעלה ראשונית יש לבצע צימוד (Pairing). לא מדובר בפעולה סבוכה, ואנחנו עשינו אותה במהירות. בשאר הפעמים אוזניות FreeBuds Lite זוכרות לאיזה מכשיר הן התחברו בפעם האחרונה ויתחברו אליו אוטומטית. עם זאת, יש לציין כי בכל פעם הן יודעות לעבוד עם מכשיר אחד, ולא ניתן לבצע צימוד לשני מכשירים במקביל מבלי לבצע שחזור הגדרות יצרן לאוזניות.

חוויית השמע בהן משביעת רצון ואף מפתיעה לטובה. הצלילים מדויקים, הבאסים עמוקים והיינו שמחים לעוד טיפה צלילים גבוהים (טראבל) וחוויית השמיעה היתה מצוינת. עם זאת, כשמגבירים במכשיר את המוזיקה לעוצמה מקסימלית, הצלילים מתעוותים מעט בחלק מהמקרים. כאמור, בידוד רעשי הסביבה עובד נהדר והשתמשנו באוזניות שעות ארוכות בכדי להאזין למוזיקה ובהחלט הפקנו מכך הנאה מרובה.

לעיתים רחוקות חווינו הפסקה של השמע לשניה אחת בשתי האוזניים. ניסינו להבין את המקור לתקלה שחזרה על עצמה בזמנים שונים ובאפליקציות שונות כמו דיזר, ספוטיפיי ויוטיוב ובמכשירים שונים. יתכן שמדובר בהפרעה מגנטית ממכשירים אחרים, שכן הדבר קרה בעיקר כשהיינו בסביבה עמוסת אנשים, אך אנו לא בטוחים בכך.

היתרון ב- FreeBuds Lite הוא שאפשר להשתמש גם באוזניה אחת במהלך האזנה למוזיקה וגם עבור ביצוע שיחות קוליות, אך כדי שישמעו היטב, יש להקפיד להשאיר את האוזניה השנייה במקום המיועד לה בנרתיק.

יש גם אפליקציה

מלבד חוברת ההוראות, בעלי אנדרואיד יוכלו ללמוד על התכונות הנוספות של האוזניות באמצעות אפליקציה ייעודית להורדה. זו כוללת תרשימים ואנימציות המסבירים על תהליכים שונים בשימוש עם האוזניות. כמו כן, מאפשרת האפליקציה גם לעדכן את תוכנת האוזניות. לנו זה לא הלך כל כך בקלות אך בסוף הצלחנו. מלבד זאת, כדי להשתמש במוצר לא חייבים להתקין את האפליקציה.

באפליקציה אפשר ללמוד, למשל, שחיישני האינפרה אדום יזהו הוצאת אחת האוזניות מהאוזן וכך יפסיקו את ניגון המוזיקה באופן אוטומטי. וכן שניתן לענות לשיחות טלפון או להפסיק ולנגן את המוזיקה באמצעות הקשה כפולה על גוף האוזניה. מנסיוננו, לא פעם האוזניה לא הגיבה להקשה שלנו והיינו צריכים לעשות זאת שוב. בפעמים אחרות, היא היתה רגישה מדי ובניסיון לסדר אותה בתוך האוזן – ניתקנו בטעות את השיחה.

ואם בשיחות עסקינן – ה-FreeBuds Lite משמשים כדיבורית אישית, אך השתדלו לעשות זאת בחדרים פנימיים או בסביבה חיצונית שקטה. כשניסינו לשוחח בתחנות רכבות, למרות שאנו שמענו את הצד השני היטב, בני שיחנו התקשו לשמוע אותנו וכהגדרתם היינו נשמעים "רחוקים" מדי עבורם. כך היה גם בנסיעה בחלקו האחורי של האוטובוס, כשבני שיחנו התלוננו ששומעים יותר את המנוע מאשר אותנו.

סוללה

לנרתיק החכם סוללה בנפח של 410 מילי-אמפר/שעה, ובכל אוזניה סוללה מזערית של 55 מילי-אמפר/שעה. נתונים אלה מסייעים לוואווי להצהיר כי בכל טעינה שלהן בנרתיק מסוגלות האוזניות לנגן מוזיקה במשך שלוש שעות. חישוב קצר מראה כי האוזניות יוכלו לנגן כ-12 שעות מצטברות של מוזיקה עד שתצטרכו להטעין מחדש את הנרתיק.

מנסיוננו בהאזנה רציפה למוזיקה, וואווי עמדה בהצהרה וחלפו כשלוש שעות עד שהאוזניות הפסיקו לעבוד, זאת לאחר כמה איתותים שחיי הסוללה קצרים. כמובן ששימוש מגוון, כמו ביצוע שיחות, כניסה לזמן המתנה והאזנה למוזיקה מפעם לפעם – גרר זמן שימוש ארוך יותר.

בכל פעם שמכניסים את האוזניה לאוזן, כמו גם בכניסה להגדרות הבלוטות' בטלפון (בהתאם ליצרן), אפשר לצפות כמה אחוזי סוללה נותרו באוזניות. קצת חבל שהמידע אינו מפרט כמה אחוזי סוללה נותרו בכל אחת מהאוזניות, וכן שאי אפשר לדעת כמה אחוזי סוללה נותרו בנרתיק החכם. עם זאת, הנרתיק כן יתריע על סוללה חלשה באמצעות הבהוב אור אדום של הנורה בחזיתו.

השורה התחתונה

נדמה שדגם האוזניות נטולות החוטים של וואווי, FreeBuds Lite, עושה את העבודה בדיוק בתחומי הגבולות אליהם הוא תוכנן: אוזניות המתאימות לשימוש יומיומי שיותירו למשתמשים בהן ידיים פנויות. איכות הקול של האוזניות הללו בהחלט משביעת רצון, כמו גם בידוד רעשי הסביבה, העיצוב העכשווי והנסיון להתאים אותן לכל אוזן.

עם זאת, עיקר האכזבה מהן היתה מכך שבמקומות רועשים היה קשה לנהל באמצעותן שיחות טלפון. אסור לשכוח שמדובר באחד השימושים העיקריים באוזניות מהסוג הזה וחבל שבני שיחנו התלוננו לא פעם על כך שקולנו נשמע אצלם בעוצמה חלשה.

מחירן המומלץ: 495 שקלים.