וואווי (Huawei) מתכוננת בקדחתנות ליום שבו החרם אותו הטיל הממשל האמריקני על החברה יכנס לתוקפו, ולפי הדיווחים מסין כבר נמצאת בשלב מתקדם למדי בפיתוחה של מערכת הפעלה אלטרנטיבית המכונה HongMeng, אם כי סביר להניח ששמה ישונה לקראת ההשקה ל-Ark OS.

בוואווי מקווים כי מערכת זו תוכל להוות אלטרנטיבה הן לאנדרואיד והן לחלונות, ובחברה מתכוונים להציע גם ליצרניות אחרות להשתמש בה. לפי הדיווח נציגי חברות כדוגמת אופו (Oppo) ו-VIVO כבר זכו להתרשם מביצועיה. והביצועים הללו, כך לפחות לפי השמועות, מרשימים למדי. HongMeng בגרסתה הנוכחית, רושמת ביצועים מהירים ב-60 אחוזים מאלו של מערכת ההפעלה אנדרואיד.

תאריך ההשקה של מערכת ההפעלה החדשה עדיין לא נקבע סופית, אם כי לפי ההערכות היא צפויה להגיע לשוק הסיני לקראת סוף השנה הנוכחית, ולשוק הגלובלי במהלך 2020.

אולם במקביל לפרויקט זה, בוחנת וואווי אפשרות נוספת וטעונה פוליטית: שיתוף פעולה עם רוסיה והשקת מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה Aurora, שהיא פרויקט קוד פתוח המפותח על ידי חברות רוסיות בתמיכת הממשל.

לפי הדיווחים, השיחות בנושא זה נערכות ברמה הגבוהה ביותר האפשרית, והעניין אף עלה בפגישות בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיאה של הרפובליקה הסינית שי ג׳ינפינג. כמובן שקשה לקבוע בשלב זה האם בוואווי אכן שוקלים ברצינות להשיק מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה הרוסית כאלטרנטיבה לאנדרואיד, או שמדובר במהלך שנועד בעיקרו להגביר את הלחץ על הממשל האמריקני להתגמש במשא ומתן המסחרי בין המדינות.