האורז יספוג את הלחות שנלכדה בתוך המכשיר

בעומס החום הכבד השורר בקיץ הישראלי רובנו מוצאים את עצמנו מבלים בבריכה או על שפת הים, אך בעוד אנו מאוד אוהבים מים הגאדג'טים שלנו קצת פחות ותאונות יכולות לקרות, בעזרת מספר צעדים פשוטים אפשר להציל גם מכשיר סמארטפון שנרטב.

לא לנסות להפעיל את המכשיר
הגרוע מכל קרה ומים חדרו אל תוך הסמארטפון היקר לליבנו, למרות שיש רצון ראשוני חזק להדליק את המכשיר ולבדוק אם הוא עובד – יש להימנע מכך, שכן ניסיון להפעיל את המכשיר יכול לגרום לקצר ברכיבים הפנימיים. בשום פנים ואופן אין לנסות לחבר את המכשיר לחשמל, אז לבטח ייגרם לו נזק בלתי הפיך.

בעצם כפעולת מנע ראשונה כדאי, במידת האפשר, להוציא את הסוללה, לנסות לייבש את המכשיר ולהוציא ממנו את כל המים שחדרו פנימה – מומלץ לנסות להוציא את המים בעזרת אוויר, ניתן להשתמש במכשיר פן ביתי אך חשוב לא להפעיל על המכשיר חום כדי לא לגרום להתחממות והמסה של הפלסטיק.

האורז יספוג את הלחות שנלכדה בתוך המכשיר

סוד האורז
אך זה רק הטיפול הראשוני, למרות שהמכשיר נראה לכאורה יבש אין זה אומר שהמים שנלכדו בפנים התייבשו לגמרי, ולמרות שהטיפ הבא ישמע כמו "תרופת סבתא" אנו מבטיחים לכם כי הוא אינו כזה ולמעשה מדובר בפתרון חשוב ל"שאיבת" לחות מתוך המכשיר: הכניסו את מכשיר הטלפון לתוך קופסה סגורה המלאה ב… אורז!, כן אורז מעולה בספיגת לחות, לכן זו גם הסיבה מדוע שמים מעט אורז בתוך מלחיות.

קרא עוד:  לא חייבם הכי חדש: מחירו של OnePlus 6T ממשיך לרדת

מומלץ להניח את המכשיר בתוך קופסת פלסטיק אטומה או לשקית בעלת סגירת ריצ'-רץ' מלאה באורז וממש "לקבור" את המכשיר בתוך האורז. את הקופסה או השקית יש לסגור היטב ולהשאיר את המכשיר בתוכה למשך 24-48 שעות – בזמן הזה האורז יספוג את הלחות שנלכדה ויסייע בהצלה שלו. על מנת להאיץ את אפקט הייבוש ניתן להניח את הקופסה בתוך מקום חמים במיוחד, אך לא כזה שחשוף לאור שמש ישיר או בטעות יכניס מים נוספים. מקום אידיאלי שכזה הוא הרכב שנוטה להתחמם מאוד בשעות היום.

בשלב הזה ניתן להחזיר את הסוללה ולנסות להדליק את מכשיר הסמארטפון, אם לא נגרם נזק חשמלי או קצר למכשיר בשלב הזה הוא אמור להידלק ולפעול היטב.

ביטוח מהמפעילה, אל תבנו על זה
המפעילות הסלולריות השונות מציעות שירות תיקונים בתשלום חודשי עבור מכשיר הסמארטפון היקר שלנו, אך לרוב מדובר בשירות שכולל תיקונים חשמליים ופיזיים ונזקי מים מוגדרים או "קורוזיה" – (שיתוך, בעברית), מעיין חלודה בצבע ירוק מוגדרים על-ידי החברות כנזק שלא ניתן לתיקון או השבתה של המכשיר.

רוצים סלולרי באמבטיה? כדאי שתחליפו למכשיר חסין למים
רוצים לצפות בוידאו באמבטיה? כדאי שתחליפו למכשיר חסין למים

בעבור החלפה של מכשיר מושבת, שכאמור על-פי החברות, לא ניתן לתיקון יש לשלם סכום כסף של "השתתפות עצמית" המשתנה ממפעילה למפעילה. אין טעם לנסות להיתמם או להתחכם ולהביא לחברה את המכשיר כשהוא יבש ופשוט לטעון שהוא "לא נדלק" שכן בכל מכשיר טלפון על-גבי לוח הרכיבים קיימת מדבקה אינדיקציה שמחליפה את צבעה ברגע שהיא באה במגע עם מים.

קרא עוד:  ועכשיו בעלילה: טראמפ יוציא רשיונות מכירה לוואווי, אבל היא נשארת ברשימת החרם

במעבדות פרטיות, לעומת זאת, ישמחו (לנסות) לתקן לכם את המכשיר. חשוב לזכור כי הזמן שעבר מרגע שנרטב המכשיר הוא גורם חשוב, יש להגיע אל המעבדות מהר לפני שנוצרת קורוזיה – שם נשטף לוח הרכיבים פעם נוספת עם חומר המונע היווצרות של קורוזיה ובכך יכול להציל את הרכיבים הפנימיים של המכשיר, במידה והתקצר אחד מהרכיבים האלקטרוניים יוכלו במעבדה להחליף אותו.

התמחור במעבדות הפרטיות הוא אינו אחיד והוא תלוי בסוג העבודה אותה ביצעו, אך ביקור חד פעמי הוא ללא ספק זול יותר מתשלום חודשי עבור שירות תיקונים שדורשות המפעילות, פלוס ההשתתפות העצמית של הלקוח במקרים של השבתה או נזקים שאינם ניתנים לתיקון.

יש לכם רעיונות נוספים כיצד להציל את הסלולרי מפני מוות? שתפו אותנו בתגובות.

תמונות: Graham Ballantyne / benmarvin cc flickr

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.