רוב חיינו מתועדים באופן דיגיטלי ובשל כך סוגיות רבות הקשורות בפרטיות מלוות אותנו בהזדמנויות שונות. מספיק שהורדתם תוכנה זדונית וזו עלולה לקבל גישה, ללא ידיעתכם, למידע האישי שלכם. אם תשאירו את הטלפון או את הטאבלט ללא השגחה – גנב מיומן יכול לשים עליו את ידיו בשניות, לחטט ולהפיץ את הדברים הרגישים לכם ביותר. ממש כך דולפות, חדשות לבקרים, תמונות מביכות של ידוענים ואלה הופכות מיד לנחלת הכלל.

אז כיצד נוכל להגן על המידע הרגיש שלנו מפני דליפה? לכך יש כמה פתרונות, חלקם בחינם, אחרים בתשלום, ונראה שבראש ובראשונה כדאי להגן על המכשיר באמצעות סיסמה או תבנית נעילה. בנוסף, כדאי לאחסן את המידע הרגיש במיקום מוסתר, כזה שיקשה על האקרים, כמו גם על גנבי המכשירים, לגשת אליו בקלות. נדגיש, כי לא קיימת הגנה מושלמת מפני זליגה של מידע אישי. הסתרת המידע בתיקיות משנה, או תחת קוד סודי, היא פעולה בסיסית שתקשה מעט על החפצים ברעתכם.

מערכות ההפעלה אמנם מאפשרות לאחסן קבצים במיקומים שונים. בחלקן זה פשוט יותר, אצל האחרות האפשרות מוגבלת, אבל מה שלא אפשרו יצרני המכשירים – תאפשרנה אפליקציות שונות.

אנדרואיד: תלוי ביצרן

הגישה החופשית לסייר הקבצים באנדרואיד מאפשרת, כאמור, להזיז כמעט כל קובץ לכל תיקייה הקיימת במכשיר. כך ניתן להסתיר תיקייה עמוק בתוך כמה תיקיות אחרות וזו תכלול את הקבצים הרגישים. אך יצרניות המכשירים עשו לנו את החיים קלים וקבעו בממשק המשתמש אפשרות להגנה על תוכן. כל יצרנית עושה זאת בצורה שונה ויתכן שדגמים שונים של אותה יצרנית יכילו תפריטים דומים אך לא זהים. בכל זאת, נדגים את הפעולה על כמה מכשירים.

מכשירי סמסונג (Samsung) כוללים "מצב פרטי" באמצעותו ניתן להעביר כל תמונה בגלריה, קובץ קול ברשמקול או קבצים מסוגים שונים מסייר הקבצים אל תיקייה נסתרת. כך עשינו זאת בגלקסי S7 של סמסונג: נכנסנו לגלריה או אל סייר הקבצים, בחרנו קובץ אחד או כמה קבצים, מצד שמאל למעלה לחצנו על 'עוד' ואז 'העבר לתיקייה פרטי'.

הקשנו קוד הגנה ומרגע זה נעלמו הקבצים מן העין, אך אם נפעיל את המצב הפרטי מתפריט ההגדרות נוכל לצפות בתיקייה הפרטית אליה הועברו הקבצים: יישומים > הגדרות > פרטיות ובטיחות > מצב פרטי > והפעלנו את המתג הנמצא משמאל למילה 'כבוי'. שימו לב, כל עוד לא תכבו את המצב הפרטי תהיה נגישה התיקייה לכל משתמש במכשיר.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

מכשירי LG מאפשרים נעילה של תמונות נעולות בגלריה באמצעות דפוס אבטחה או סיסמה. כך עשינו זאת ב-LG G4: הגדרות > כללי > אבטחה > נעילת תוכן והמשכנו לפי ההוראות. כשתרצו לנעול קובץ או כמה קבצים סמנו אותם בגלריה, לחצו על שלושת הנקודות האנכיות בצד שמאל למעלה > 'נעל' > התמונות לא תופענה יותר בגלריה. לצפייה בהן לחצו על שלושת הנקודות משמאל למעלה > 'הראה קבצים נעולים' > הקישו את הקוד או ציירו את דפוס הנעילה ואז יופיעו הקבצים הנעולים.

אייפון: הכל נשאר באלבומים

במערכת ההפעלה של אפל, החל מ-iOS 8, ניתן אמנם להסתיר קבצים אך אלו יוסתרו רק מתצוגת "רגעים", "אוספים" ו"שנים". עם זאת הם ימשיכו להופיע בתצוגת האלבומים במכשיר. כיצד תסתירו אותם מתצוגות אלה? היכנסו לתמונה שאותה תרצו להסתיר, לחצו על לחצן השיתוף מימין למטה, בחרו את האופציה משמאל למטה "הסתר" ואשרו "הסתר את התמונה". התמונות המוסתרות תופענה באלבומים תחת תיקייה 'מוסתרים'.

הנוסחה לפרטיות

כדי להסתיר קבצים בצורה קצת יותר מתוחכמת תוכלו להשתמש באפליקציות שונות. אפליקציות "המתחפשות" למחשבון הן אולי אחד הפתרונות המשעשעים יותר. לאחר התקנה והגדרה ראשונית של אפליקציה כזו, תצטרכו להגדיר קוד אישי והגדרות נוספות.

אייקון האפליקציה שיופיע בין האפליקציות האחרות שמותקנות במכשיר הוא אייקון תמים של אפליקציית המחשבון. כך גם עם הפעלת האפליקציה, תזכו לראות מחשבון פשוט בפעולה שלא יגמגם בביצוע תרגילים חשבוניים. רק אם תקישו את הקוד הסודי שהגדרתם מראש, תעברו לסייר הקבצים המוסתרים שלכם.

להורדה:
iOS – אפליקציית +Calculator
אנדרואיד – אפליקציית Smart Hide Calculator

זהו רק אנטי וירוס

אחת האפליקציות המפורסמות, עם מעל 50 מיליון משתמשים ברחבי העולם היא Keep Safe Photo Vault. באמצעותה ניתן לנהל, גם באייפון וגם באנדרואיד, אלבומים שלמים של תמונות וסרטונים, על כל אלה ניתן להגן באמצעות סיסמה אחת או סיסמה שונה לכל אלבום.

כדי שתמונות לא תישמרנה באלבום המצלמה המובנה במכשיר, תכננו מפתחי האפליקציה ממשק מצלמה נפרד איתו כל תמונה שתצלמו תישמר ישירות באחסון האפליקציה ולא באחסון ברירת המחדל. ניתן גם לקבוע כמה סיסמאות מזוייפות, כך שאם מישהו יחשוד בכך שאתם מסתירים ממנו משהו – תמיד תוכלו לתת את הסיסמה המזוייפת שתחשוף בפניו כמה תמונות תמימות, אך הוא לא ידע איזו סיסמה מסתירה את התוכן שבאמת הסתרתם.

קרא עוד:  סוני חשפה את Xperia 1 II וזה אחד הטלפונים המרשימים ביותר בינתיים ב-2020

כמו כן, תוכל האפליקציה "להתחפש" לאפליקציה לסריקת וירוסים או לאפליקציות אחרות ורק באמצעות כמה הקשות על המסך (שרק אתם תכירו) תוכלו להגיע אל ייעודה האמיתי של האפליקציה. ניתן להוריד מספר אפליקציות משנה שתעבודנה יחד עם האפליקציה הראשית. כמו כן, תכונות רבות של האפליקציה תהיינה זמינות בגרסת הנסיון, אך לאחר שזו תיגמר תוכלו לרכוש מנוי שנתי.

להורדה: iOS | אנדרואיד

לא מסתירים את זה שמסתירים

אפליקציה נוספת וותיקה, Private Photo Vault, מאפשרת לבצע פעולות דומות מאוד בהגנה על התמונות הרגישות, אך היא לא מתיימרת להתחפש לאפליקציות אחרות. עם הפעלתה תצטרכו להקיש את הקוד הסודי, אז תמצאו בה אפשרות ליצור אלבומים מוגנים בסיסמה. גם תכונת הסיסמאות המזויפות תהיינה מוכרת לכם.

באמצעות האפליקציה ניתן להשקיע במראה תמונת העטיפה של כל אלבום מוגן והגרסה שבתשלום כוללת מרכיב שיימינג שלא יוותר למי שינסה לפרוץ לכם לאפליקציה: אם זה יקיש סיסמה שגויה מספר פעמים תחל האפליקציה לצלם אותו ללא ידיעתו ולתעד, באמצעות חיישן ה-GPS, את מיקומו. רק נדגיש שלא כדאי לקחת את החוק לידיים ולנסות לתפוס בעצמכם אנשים מפוקפקים. אם מישהו גנב לכם את הסמארטפון – בקשו את עזרת המשטרה בתפיסתו.

להורדה: iOS | אנדרואיד

עוד קצת מאותו הדבר

אפליקציה נוספת נועדה להקל על משתמשי אייפון החפצים בפרטיותם: Pocket Files. גם העיצוב שלה וגם שמה לא מעלים חשד כאילו אתם מסתירים משהו. וכך, גם אחרי שתיצרו בה תיקיות ותיקיות משנה, תצטרכו להפעיל את ההגנה עליהן באמצעות סיסמה.

אהבנו את התאימות המלאה שלה עם מערכת ההפעלה של אפל. העברת הקבצים אליה פשוטה מאוד, היא תומכת בנעילה באמצעות טביעת אצבע, תומכת ביבוא קבצים משירותי ענן, כולל iCloud, תמיכה בהעברת קבצים באמצעות iTunes ועוד.

כן, היא גם כוללת את מגוון התכונות של האפליקציות הקודמות, כמו ממשק מזוייף אותו תראו למי שחושב שאתם מסתירים ממנו משהו ומצב מעקב אחר מי שמנסה לפרוץ את ההגנה באמצעות הקשת סיסמאות שגויות. גם לה גרסה חינמית וגרסה בתשלום.

להורדה: iOS