סוללה אוזלת בטלפון

לכולם זה כנראה קרה: חיברתם את המכשיר למטען והוא לא נטען. עכשיו אתם וודאי שואלים את עצמכם מה יכולה להיות התקלה: האם התקלה במטען? בכבל? אולי חלילה בטלפון עצמו? אז לפני שאתם רצים למעבדה לבדוק את הבעיה, נסו קודם בעצמכם את הפתרונות הבאים:

יש חשמל?

הדבר הבסיסי הוא קודם כל לבדוק שיש זרם חשמל. לא, לא צריך להכניס יד או מברג לשקע וחלילה להתחשמל, אלא פשוט נסו לחבר את מטען הטלפון לשקע אחר. אם אתם מטעינים דרך יציאת USB במחשב, החליפו לשקע אחר במחשב אבל ככלל – תמיד עדיף מטען קיר. אם אתם משתמשים במחשב נייח ולא נייד, עדיף לנסות ולהטעין משקע ה-USB האחורי. ייתכן, כפי שקורה במקרים מסוימים, שפשוט אין חשמל בשקע הקדמי.
טיפ: בשקעי USB, אפשר לדעת כי זהו שקע המסוגל לספק יותר אנרגיה אם צבעו כחול (USB 3.0) או אם יש לידו סימן של ברק.

2 in 1 New Stylish Sync Data Charger Charging Adapter Cable For Samsung iPhoneבדקו את הכבל

אחת הרעות החולות של שוק הטלפונים היא אורך החיים הקצרים יחסית של כבלי הטעינה. אנחנו מגלגלים אותם, סוחבים אותם בתיק לכל מקום – דבר הגורם לא מעט פעמים לעייפות החומר וללחץ על החיבורים. לעתים מספיק רק כבל קרוע בקצה או גיד פנימי שנמתח כתוצאה מקיפול והכבל כבר לא יעבוד. יתרה מכך, הכבלים הפשוטים הנמכרים באתרי הקניות ברשת, בעיקר הסינים, לא איכותיים מדי ומלבד חוסר העמידות שלהם הם גם יכולים להיות אחראיים לטעינה איטית.

לא נגזים אם נאמר שרוב המקרים של חוסר טעינה נגרמים בסך הכל מכבל שפשוט שבק חיים – דבר שיעלה הרבה פחות מן הסתם בביקור אצל מעבדה. המלצה שלנו: רכשו כמה כבלים שיהיו לכם זמינים אבל הקפידו על מוצרים איכותיים (כמו לדוגמה של Nillkin, Anker). אמנם הדבר כרוך בהוצאה כספית, אך לפחות תהיו בראש שקט.

בדקו את שקע הטעינה

כפי שקורה במקרים מסוימים, יתכן והבעיה בכלל נעוצה בשקע הטעינה של הטלפון. במקרה הטוב השקע נוטה להיסתם עקב לכלוך, במקרה הרע מדובר בניתוק חומרתי הנגרם בחיבור שלו ללוח הראשי. לכן, בראש ובראשונה חשוב לבדוק ששקע הטעינה נקי מאבק ולכלוך מכל סוגיו (ניתן לנקות בעדינות באמצעות קיסם או שואב אבק קטן). כמו כן, יתכן והכבל כלל לא נכנס עד הסוף עקב התעקמות של אחד הפינים לכן כדאי להסתכל באזור החיבור ולבדוק האם אחד הפינים עקומים. אם זה המקרה, לא היינו ממליצים לכם לנסות וליישר אלא לפנות למעבדה.

החליפו סוללה

כמו בכל דבר בחיים, גם סוללת המכשיר עלולה לסבול מחיים קצרים או מכשל חומרתי שקורה מסיבה כזו או אחרת – לרוב שלא באשמת המשתמש. בהנחה ומדובר במכשיר בעל סוללה נשלפת, שלפו את הסוללה והתבוננו עליה מקרוב. אם במקרה הבחנתם בכך שהסוללה מעט נפוחה – קנו מיד סוללה חדשה ואל תטעינו את הטלפון מחשש להתלקחות.

אם המכשיר בשימוש מעל שנתיים ומד הסוללה מזייף, אם כבה בפתאומיות ולא נדלק עד אשר מחובר למטען – רוב הסיכויים כי מדובר בסוללה פגומה. אם הסוללה אינה נשלפת, יש לגשת לחנות ולהקפיד ולבקש סוללה מקורית, שכן סוללה חליפית לרוב אינה איכותית ואינה תספק זמן שימוש כמו המקורית.

OUKITEL K4000 battery and sim

החליפו שנאי

אם בתחילת הכתבה עסקנו במרכיבים החיצוניים, מלבד לכבל, בדקו גם את השנאי שמתחבר אליו (בהנחה ומדובר בשני חלקים נפרדים). לעתים המטען שובק חיים בשל עומס יתר או מספיקה גם רק נפילה על הרצפה כדי שיתרחש נתק באחד המעגלים. גם במקרה הזה מומלץ שתחזיקו יותר משנאי אחד בבית ואם אתם רוכשים אל תתפתו לרכוש את הזולים, אלא רק את המטענים הממותגים והאיכותיים (כמו לדוגמה מטען מקורי של סמסונג).

כבו את המכשיר או את המסך

בעת הרצת משחקים כבדים או אפליקציות שונות שדורשות כוח עיבוד מקסימלי עת שהמכשיר נמצא בטעינה. באופן טבעי המשחק/האפליקציה שואבים כוח דווקא מהסוללה ולא משקע החשמל שבקיר. כצעד ראשון יש לכבות את המסך ולבדוק האם המכשיר מטעין באופן רגיל או לחלופין למזער את המשחק / אפליקציה למסך ריבוי המשימות.
טיפ: רוצים שהמכשיר ייטען מהר יותר? הכניסו אותו למצב טיסה. מטבע הדברים, ניטרול הקישוריות השונות מסייעות להטענה מהירה אבל הופך אתכם ללא זמינים.

בצעו שחזור / עדכנו גרסה

אם המכשיר שלכם מסרב להטעין מסיבה כזו או אחרת, יתכן והבעיה בכלל נעוצה דווקא בתוכנה ולאו דווקא בגלל כבל פגום או שקע טעינה. לעתים, בעת עדכון גרסה כזו או אחרת, מבצעות היצרניות שינויים במערכת ההפעלה. דבר זה יכול לגרום למכשיר להיטען יותר לאט. בראש ובראשונה חשוב לבצע איפוס, שחזור נקי והגדרת המכשיר מחדש – דבר שיכול ב-80 אחוז לפתור את הבעיה. על אחת כמה וכמה כשמדובר במכשיר ישן שמריץ מערכת הפעלה יחסית ישנה.

reset factory default

באופן כללי, תמיד רצוי ואף מומלץ לעדכן למערכת ההפעלה העדכנית ביותר (בהתאם לדגם המכשיר שברשותכם, כמובן). אבל יש לשים לב כי מחיקת המכשיר גם גורמת לאיבוד התוכן האישי שלכם, לכן בצעו זאת רק כאפשרות אחרונה.

אם כל זה לא עזר, כנראה שאכן יש לכם תקלת חומרה שדורשת ביקור במעבדה.