מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין

חברת אבטחת המידע קספרסקי (Kaspersky) חושפת כי במהלך השבועות האחרונים הצליחה לאתר אפליקציות רבות המופצות דרך החנות הרשמית של גוגל (Google) למכשירי אנדרואיד (Android), ומנצלות את משאבי המכשיר מאחורי הקלעים לצורך כריית ביטקוין (Bit Coin) ומטבעות ווירטואליים נוספים. האפליקציות הוסרו לאחר שהפרטים אודותיהן הועברו לגוגל, אך חלקן כבר הורדו על ידי מאות אלפי משתמשים.

בקספרסקי מסבירים כי מכשירי טלפון חכם אינם פלטפורמה אידיאלית לכריית מטבעות: הם חלשים משמעותית ממחשבים אישיים, ושימוש מוגבר במשאבי המכשיר יגרום באופן כמעט מידי להתחממות שהמשתמש ישים אליה לב.

אולם נראה כי לפחות חלק מפושעי הסייבר רואים בחסרונות אלו אתגרים שניתן ורצוי להתגבר עליהם בדרכים יצירתיות. לדוגמא, אחת האפליקציות שנתפסו במסגרת המיזם של קספרסקי הציעה למשתמשים שידורי ספורט חיים. כריית המטבעות בוצעה רק במהלך הצפייה בשידור, בכדי להערים על המשתמש שעשוי לחשוב כי מדובר בפעילות נורמלית של המכשיר.

דוגמה נוספת ליצירתיות היא אפליקציה בשם Crypto Mining for Children, שהודיעה למשתמש מראש כי תבצע כרייה של מטבעות ווירטואליים – אך אלו יועברו כתרומה למען ילדים נזקקים. אלא שלפי קספרסקי, תיאור האפליקציה לא כלל כל פירוט לאילו ארגונים יועברו המטבעות, ולאחר שהתגבר החשד כי מדובר בזיוף מוחלט הועברה הפנייה לגוגל שהחליטה, כאמור, להסיר את האפליקציה.