כפי שחשפנו בשבוע שעבר, גוגל הכינה חומרה חדשה למערכת ההפעלה שלה למחשבים, ה-ChromeOS. בהמשך להדלפת הפרטים הנוגעים ל-Chromebox (מחשב סלוני קטן) בשבוע שעבר, חושפת כעת גוגל גם את הדגם החדש של ה-Chromebook, הלפטופ שמייצרת עבורה סמסונג ומריץ את מערכת ההפעלה שלה.

אל החשיפה הרשמית של ה-Chromebox (ראו דף ייעודי כאן), מצטרף כעת גם הכרומבוק החדש. הכרומבוק הוא למעשה לפטופ מתוצרת סמסונג, שפותח בשיתוף עם גוגל ונועד להריץ את מערכת ההפעלה של גוגל. העיצוב הארגונומי שלו, ובמיוחד המקלדת, שואבים אלמנטים ברורים ממחשבי המקבוק-אייר של אפל, וכנראה נועדו לייצר הקשר אסוציאטיבי אצל המשתמש בין המחשבים המעוצבים מקופרטינו לבין המחשבים החדשים של גוגל.

בדור החדש של הכרומבוק, שיפרה סמסונג את מהירות החומרה המוצעת, כך שהיא מהירה פי 3 מהדור הראשון. זמן האתחול ממצב כבוי עומד על כ-7 שניות. בנוסף, גוגל שינתה את ממשק המשתמש מעט, כך שהוא כולל גם מספר מאפיינים הדומים לחלונות 7, כמו אפשרות להדביק אפליקציות בתחתית המסך, ועוד (ראו תמונת מסך).

הכירו את ה"מק מיני" של גוגל
מחשב ה-Chromebox שחשפה גוגל מוקדם יותר השנה כולל עיצוב מרשים שנועד לאפשר לו לשמש בין היתר גם כמחשב סלוני, הוא מצוייד במעבד של אינטל (שנתוניו לא פורסמו עדיין), זיכרון פנימי (RAM) בנפח 4GB, חיבור ethernet ושישה חיבורי USB 2.0, קישוריות בלוטות' 3.0, ו-WiFi, ושני חיבורי תצוגה התומכים ביציאות HDMI, DVI ו-VGA במחיר התחלתי של 329 דולרים.

קרא עוד:  אינטל הכריזה על מעבדי Comet Lake לניידים קלים ודקים - דור 10 ב-14 ננו-מטר

גם מערכת ההפעלה תתעדכן
אחד החסרונות של מערכת ההפעלה החדשה של גוגל, שהוא גם מאפיין הליבה שלה, הוא שהיא מחייבת את המשתמש בחיבור רציף לאינטרנט. נכון לעכשיו אין אפשרות לעבוד על מסמכים עם מחשב מבוסס ChromeOS כשהחיבור לרשת מנותק, אך גוגל הודיעה כי בתוך כשישה שבועות תתאפשר עבודה בלתי מקוונת (אופליין) בעקבות יציאת הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה.

מאפיין ליבה זה הוא אחד המייחדים את מערכת ההפעלה הזאת לעומת מקבילותיה, והוא גם המשך ישיר לקו הנוכחי של גוגל, לפיו אנחנו חיים ברשת, ולכן המידע האישי שלנו מתקיים ברשת. אם הוא מתקיים ברשת, אזי הגישה שלנו אליו צריכה להיות דרך הרשת. גישה זו מאפשרת לגוגל לצמצם משמעותית את הכוח החישובי הנדרש ממחשב המריץ את מערכת ההפעלה, ולצמצם עלויות ייצור, על-ידי הקטנת יכולות החומרה של המחשבים מתוצרתה.

סביב סוגיות אלו, נותר הכרומבוק עד כה בעיקר כמוצר ניסויי שיצא לשוק במהדורת ניסוי לא-רשמית, וטרם זכה לאימוץ רב על-ידי קהילת המשתמשים האמריקנית (הכרומבוק הוצע רק בשווקים בארצות הברית). השקת הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה עשויה לשנות מעט את המצב, אך נדמה שהמערכת טרם הבשילה לכדי אימוץ המוני.

 וידאו: הכרומבוק החדש מבית סמסונג-גוגל

פורסם לראשונה באתר NewsGeek.co.il