בוא נדבר רגע על הגרסאות של אנדרואיד. רבים תוהים כיצד ייתכן שמכשירי אנדרואיד רבים עדיין מריצים גרסאות ישנות. בשביל להבין כיצד זה קורה, יש צורך להבין את אופי העבודה של גוגל עם המערכת והיצרניות.

לפני הכל, זו מערכת שעובדת באופן שונה מזו של אפל בכך שהיא נותנת פלטפורמה לכל היצרניות השונות לעבוד בעיקר על חומרה ולא להתעכב דווקא על מערכת הפעלה ותוכנה. כך העולם מוצף בטלפונים, איכותיים יותר או פחות, אבל זה גורם לכך שאנחנו משלמים הרבה פחות כסף ומקבלים הרבה יותר.

נכון, יש בעיית ביזור של גרסאות אנדרואיד וזה אכן לא תקין, אבל לא גוגל אשמה בכך. היצרניות לא אוהבות לתחזק מוצר לאחר שיצא לשוק. המפעילות, שחלק גדול בכל עדכון תלוי בהן, גם לא אוהבות את ההתעסקות הזו ורק אם חייבים, אז לסגור באגים ולא יותר. אבל המציאות מכתיבה אחרת, המשתמשים דורשים עדכונים.

יש חברות שעובדות באופן שונה. שאומי, לדוגמה, לא נותנת לגוגל להכתיב לה גרסאות, שכן היא משתמשת באנדרואיד רק כבסיס והממשק שלה חשוב יותר. למעשה רוב מכשיריה פועלים על 4.4 בת השנתיים, אבל מריצים את הגרסה האחרונה של הממשק שלה. עוד משהו ששונה: לא חייבים תמיד להיות לפי הסדר הכרונולוגי שהמשתמש רגיל אליו כמו באפל.

נושא נוסף הוא תדירות העדכונים של האפליקציות. אופן העבודה של גוגל וגם היצרניות הוא לעדכן את האפליקציות והשירותים שלהן ישירות מהחנות עצמה, כך שהמשתמש לא צריך להמתין לעדכון גדול של המערכת והוא מקבל את חוויות השימוש החדשות יחסית בזריזות, הרבה יותר מהר מעדכון של iOS. זו הסיבה גם שרוב משתמשי ה-Galaxy ואחרים לא רואים שינויים גדולים כשהם מעדכנים או יעדכנו מאנדרואיד לוליפופ למרשמלו.

אז מה עושים? שיימינג של גוגל כלפי היצרניות כפי שדיווחנו כאן בשבוע שעבר זו אולי אופציה אחת, שלא בטוח תעזור אבל זה עוד מידע שנחמד שיהיה לרוכשים הפוטנציאליים. אולי כחלק מתנאי הרישיון שלה גוגל תדרוש התחייבות לטווח זמן לעדכון? יכול להיות, אבל אפשרות ריאלית ואמיתית היא לחזור למכשירי Google Play Edition. זוכרים? היה מספר מכשירים מצומצם של היצרניות השונות שזכו לעדכוני גרסה תכופים יותר מצד אחד ומצד שני היו מבוססים על גרסת האנדרואיד הנקייה שגוגל כל כך רוצה לספק לנו. אבל, בניגוד לסיבוב הקודם, יש צורך להרחיב את היריעה ולהגדיל את התפוצה של מכשירים אלה גם בערוצי מכירה נוספים ולא רק דרך חנות גוגל אלא מכירה ישירה של היצרנית ותפוצה גם באופן מקומי. כך הצרכן יוכל לבחור גרסה המתאימה לו: נקייה או כזו שעברה שינויים, וזה יפתור לדעתי את הדפרגמנטציה של מערכת האנדרואיד.

מעבר לכך צריך לזכור כי בשורה התחתונה, רוב האוכלוסייה לא ממש משנה לה אם הגרסה היא מרשמלו או ליליפופ. העיקר שהטלפון עובד כמו שצריך כמו ביום שהוא נרכש.

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי. רוצים לקבל את כל העדכונים אחת לשבוע? הרשמו כאן. מעדיפים מקוצר ויומי? הרשמו כאן.