לוגו גוגל

האיחוד האירופי צפוי בימים הקרובים להטיל על גוגל (Google) קנס ענק שיכול להיות שיהיה הגדול בהיסטוריה של האיחוד, יותר מהקנס ששילמה גוגל בשנה שעברה ועמד על כ-2.7 מיליארד דולר. הסיבה – שהיא כופה על יצרניות טלפונים חכמים להתקין את האפליקציות שלה מראש אם הן רוצים להתקין חלק מהאפשרויות שהיא מציעה עבור מערכת האנדרואיד.

האיחוד האירופי חוקר את העניין כבר במשך כשלוש שנים, זאת בעקבות תלונות נגד החברה על כך שהיא מנצלת את המונופול שלה בתחום החיפוש באינטרנט. לפי ההאשמות, גוגל מעניקה ליצרניות סלולריות את האפשרות להשתמש במערכת אנדרואיד בחינם במכשיריה, אבל כובלת אותם להסכמים בלעדיות שבפועל מכריחים אותה להתקין את תוכנית החיפוש של גוגל, לדוגמה, אם הם רוצים להשתמש בחנות ה-Google Play ובלי לאפשר התקנה של מנועי חיפוש מתחרים.

גוגל, לעומת זאת, מתעקשת כי ההסכמים הללו הם מה שמאפשרים לה להעניק ליצרניות את אנדרואיד בחינם כדי לעזור להן להתחרות באפל (Apple). נתח השוק של הטלפונים מבוססי אנדרואיד באירופה הוא כ-74%.

האיחוד האירופי יכול מבחינה טכנית להטיל על גוגל קנס של עד 10% מהרווחים השנתיים של חברת האם שלה, אלפאבית (Alphabet) באירופה, שמוערכים ב-9.5 מיליארד יורו. כמו כן ייתכן כי האיחוד יורה לגוגל לבטל את הסכמיה עם יצרניות הסלולר, מה שאומר כי ייתכן ומכשירי אנדרואיד יימכרו באירופה ללא אפליקציות של גוגל כלל, מה שעלול להוביל לעלייה בשימוש בשירותים מתחרים כמו Bing מצד אחד ו-Firefox מצד שני.