חשבתם שגיבוי מכשיר האנדרואיד (Android) שלכם מאוחסן בבטחה בענן של גוגל (Google)? חשבו שוב. מסתבר שגיבוי הנתונים יש תאריך פקיעה – זה יימחק במידה ולא ייעשו בו שימוש.

מאז גרסה 6.0 'מרשמלו', מוטמעת מערכת גיבוי אשר עושה שימוש ב-Google Drive (גוגל דרייב) כדי לשמור את הנתונים של המשתמש. מדובר בנתונים כמו: סיסמאות של רשתות אלחוטיות, הגדרות שונות והתאמה אישית של ממשק המשתמש, קבצי שמירה של משחקים, נתוני אפליקציות תומכות וכו׳. כך מתאפשר למשתמש להתנייד בין מכשירי אנדרואיד שונים מבלי לאבד את כל המידע. אך מסתבר שהמערכת עובדת כל עוד ממשיכים להשתמש במכשיר האנדרואיד ובמידה ולא, תוך 60 יום של חוסר שימוש, יימחק הגיבוי והמידע יאבד.

מדובר במהלך הגיוני שכן אם עוברים למכשיר אנדרואיד חדש, אליו הועברו הנתונים, אין טעם להמשיך ולהחזיק בגיבויים של מכשירים ישנים. אך כן מדובר בבעיה אם משתמשים במכשיר שאינו מבוסס על אנדרואיד ומעוניינים לחזור ולהשתמש בחשבון הגוגל לאחר תקופה.

כך גילה משתמש מקהילת אנדרואיד ב-Reddit שעבד במשך תקופה במכשיר iPhone (אייפון). זה הופתע לגלות כי גיבוי הגדרות האנדרואיד שלו נמחקו מחשבון ה-Google Drive. כאשר פנה לתמיכה של גוגל הוא הופתע לגלות כי אותה החברה שהעניקה למשתמשי שירות הדואר שלה שטח אחסון שרק הולך וגדל, מוחקת גיבויים של מכשירי אנדרואיד ישנים.

למרות שהדבר כן מצויין בדף התמיכה, המשתמש מלין על כך שב-Google Drive שלו היה מקום פנוי להכלת הגיבוי ואם לא די בכך הוא לא קיבל התראה, לא באפלקציה של Google Drive או במייל, טרם מחיקת הגיבוי.

חשוב לציין כי הגיבויים האמורים לא כוללים תמונות ואלו ממשיכות לשבת בבטחה, לפחות בנתיים, בענן של גוגל.