גוגל (Google) הודיעה על שני צעדים משמעותיים אותם החברה תבצע במהלך 2020, במטרה להגן על פרטיות משתמשיה – בדגש על העברת נתוני מיקום. הצעד הראשון הוא תכונה שתיושם ב-Android 11, גרסת מערכת ההפעלה החדשה הצפויה לצאת מאוחר יותר השנה: לצד האפשרות לאשר לאפליקציה להתעדכן בנתוני המיקום בכל עת או בזמן שהיא פועלת בלבד, תתווסף האפשרות להתעדכן בנתוני מיקום באופן חד-פעמי ועד שהמשתמש יבחר לסגור את האפליקציה. בפעם הבאה, יידרש אישור מחודש לצורך הרשאות המיקום.

בעוד שחידוש זה ישפיע כנראה על מספר מצומצם למדי של משתמשים (בדרך כלל עוברים חודשים ארוכים בטרם עדכון מערכת ההפעלה אנדרואיד מגיע לכמות משמעותית של מכשירים), החידוש השני הוא בעל השלכות דרמטיות: החל מחודש נובמבר, גוגל תאשר באופן פרטני כל אפליקציה המבקשת גישה לנתוני המיקום ברקע. המפתח יידרש להסביר מדוע הוא חושב כי קיימת תועלת ברורה במתן הרשאה כזו, ואילו האישור יגיע רק לאחר בחינה של עובדי גוגל – לשם שינוי, לא באמצעות בינה מלאכותית, אלא בבדיקה אנושית ממש.

בגוגל מסבירים כי אפליקציה המציגה צורך ברור ומשמעותי בגישה תמידית לנתוני המיקום, לדוגמה לצורך קריאה לשירותי חירום או שיתוף מיקום לבני משפחה וחברים, תזכה כנראה לאישור. לעומת זאת, אם יתגלה כי האפליקציה מסוגלת להציע בדיוק את אותו השירות ללא גישה לנתוני מיקום ברקע, בקשתה תדחה. הליך האישורים הפרטני יחל בחודש אוגוסט, וכאמור בחודש נובמבר תסיר גוגל מהחנות כל אפליקציה שטרם זכתה לאישור שכזה. עדיין לא ברור כמה זמן יאלצו המפתחים להמתין, והאם מדובר בעניין של שעות, ימים או אף יותר מכך.