לאחר שבשנה שעברה ביטלה גוגל (Google) מפגש מסתורי שקשור ל-voice access בכנס I/O 2015, השנה היא ככל הנראה מוכנה להכריז על מה מדובר: בפוסט רשמי הודיעה החברה שפרויקט Voice Actions נכנס לשלב הבטא, כשכל שצריך לעשות הוא להירשם לפרויקט, להתקין את האפליקציה (משתמשי אנדרואיד 5.0 ומעלה) ולהתחיל לשלוט על הסמארטפון שלו באמצעות הקול בלבד.

לא מדובר על עוד עוזרת אישית וירטואלית שמסוגלת לבצע פעולות מינימליות בלבד, אלא על כל מגוון הפעולות האפשריות בטלפון, זאת מבלי לגעת במסך בכלל. Voice Actions למעשה מוסיף מספר קטן ליד כל כפתור, לחצן או אופציה בסמארטפון, כך שהמשתמש מסוגל פשוט לומר "בחר ב-" והמכשיר מגיב. מדובר למשל על גלילה מעלה או מטה, צפייה בהתראות, לחיצה ממושכת, חזרה לעמוד הבית וכן הלאה. בכל פעם שהמשתמש מכתיב למכשיר פקודה, ניתן לראות את התרגום שלה בקצה העליון של המסך.

נדמה שהשירות החדש מיועד בעיקר לבעלי מוגבלויות שלא מסוגלים להפעיל מסך מגע למשך זמן ממושך, אבל למעשה כל משתמש יוכל ליהנות מהאופציה לשלוט על המכשיר בשלט רחוק, כמו למשל במצב נהיגה וכן הלאה.

למרבה הצער, שעות ספורות לאחר פרסום ההודעה מילאה גוגל את מיכסת הנסיינים שלה לפרויקט, וכעת הוא סגור בפני הרשמות חדשות. כך שמי שמעוניין בפיצ'ר החדש ייאלץ להמתין עד שישוחרר באופן רשמי.

(עדכון: ניתן להוריד את גירסת הבטא ב-APK כאן, ותודה לרז לובטון)