בעוד משתמשי מערכת ההפעלה אנדרואיד על מכשיריה השונים סובלים מהפרשים משמעותיים בין הגרסאות השונות עקב תלות ביצרניות, שכן הן האחראיות היחידות על שחרור הגרסאות העדכניות ביותר במכשיריה השונים, גוגל מפרסמת את המספרים החודשיים הממחישים בצורה הטובה ביותר מהו נתח השוק של כל גרסת מערכת הפעלה בקרב המשתמשים השונים, וכן מהי גרסת מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר.

הנתונים שפורסמו באתר המפתחים חושפים נתונים המספקים מידע יחסי על הרגלי השימוש של המשתמשים השונים. באופן שאינו מפתיע למדי, גרסת ה-Kitkat של האנדרואיד ששוחררה בשנה שעברה זוכה לקצב אימוץ של כ-2.5 אחוזים מכלל המכשירים המריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד, המהווים למעשה קפיצה קטנה של כ-0.7 אחוז ביחס לחודש שעבר. נציין, כי בהתחשב בעובדה שרק לאחרונה שוחררה גרסה זו באופן רשמי למכשירים שאינם מריצים מערכת הפעלה נקייה של אנדרואיד, כגון מכשיר הנקסוס, זהו קצב אימוץ מרשים יחסית שאף צפוי לגדול בחודשים האחרונים, עם התאמתה של הגרסה ע"י היצרניות שטרם עשו זאת ועם השקתו של מכשיר ה-Galexy S5 שצפוי להיות באפריל.

android-distribution-march

אולם, בעוד גרסת KitKat מפגינה צמיחה זהירה יחסית, ממשיכה גרסת Jelly Bean הממוספרת ע"י הגרסאות 4.1 עד 4.3 ממשיכה להיות הגרסה הדומיננטית בקרב משתמשי האנדרואיד השונים, עם קצב אימוץ מרשים יחסית של כ-62 אחוזים מכלל המשתמשים המהווים קפיצה משמעותית מחודש נובמבר אשתקד, בה אחוז המכשירים שהריצו את גרסה זו עמד על כ-50 אחוזים בלבד. לעומתה, גרסת המערכת הפופולרית ביותר אחרי גרסת Jelly Bean הינה  Gingerbread המיוצגת ע"י המספור 2.3.3 עד 2.3.7, שזוכה אף היא לאימוץ של כ-19 אחוזים, בעוד הגרסה החדשה יותר, Ice Cream Sandwich, זוכה לנתח שוק של כ-15.2 אחוזים בלבד. גרסאות מערכות הפעלה אחרות כדוגמת Froyo ו-Honeycomb זוכות מטבע הדברים לנתח מזערי ביותר וממשיכות לרדת מדי חודש בחודשו.

קרא עוד:  וואווי מפתחת טלפון עם חיישן טביעות אצבע מתחת למסך LCD

המגמה תימשך?
במבט לאחור על הנתונים אותם פרסמה גוגל רק בחודש שעבר, נוכל לראות כי גרסאות ישנות יותר (4.0 ומטה) זוכות לירידה הדרגתית של כתשעה אחוזים בסה"כ, בעוד גרסת Gingerbread מייצגת ירידה של כאחוז שלם. ניתן לייחס זאת לרצונם של המשתמשים לא להיות "תקועים" בגרסאות ישנות יותר, או עקב נהירה של משתמשים אחרים לפלטפורמת האנדרואיד, מפלטפורמות אחרות.

feb-distro-num
הנתונים מחודש שעבר

מעניין יהיה לראות אם מגמה זו תימשך, ומה יהיה אחוז נתח השוק של הגרסאות השונות  בחודשים הבאים. חשוב לזכור, כי עם שחרורם כאמור של המכשירים החדשים שהוצגו בכנס ה-MWC 2014 צפויה גרסת ה-KitKat להמשיך לצבור פופולריות וקצב אימוץ מרשים, שכן כל המכשירים החדשים קיבלו מראש גרסה זו.