זמן קצר לאחר השקת מכשירי האייפון 6s בחודש שעבר התגלה כי שבב ה-A9 החדש שמגיע במכשירי האייפון החדשים, והוא בין האחראים הישירים על השיפור בביצועי המהירות, מיוצר על ידי 2 יצרניות שונות: סמסונג ו- TSMC, ביחס חלוקה שווה. אתר Chipworks שדיווח על הנושא ציין כי באופן עקרוני אין הבדל משמעותי בין הביצועים של שני רכיבי ה-A9 השונים, למעט תהליכי הייצור שלהם כאשר TSMC משתמשת בתהליך ייצור של 16 ננומטר המסתכם ברכיב בגודל של 104.5 מילימטר מרובע, בעוד סמסונג משתמשת בתהליך ייצור של 14 ננומטר המסתכם ברכיב בגודל של 96 מילימטר מרובע. הפרש הגודל לא אמור להשפיע על התפקוד של רכיבי ה-A9 המיוצרים על ידי סמסונג, בהשוואה לאלו המיוצרים על ידי TSMC – לפחות לא בהפרש ניכר. אולם כעת לפי בדיקות סוללה שבצע האתר Engadet, עולה שיש הבדלים לא קטנים.

לפי תוצאות מבחני GeekBench שערכו משתמשים בפורומים של Reddit ו- Macrumors ההפרש בצריכת הסוללה הוא לטובת רכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC ובפער שמגיע עד לכדי חיי סוללה של שעתיים נוספות. גם האתר MyDrivers ביצע מבחן ביצועים שהשווה בו החליט לבחון את הבדלי הביצועים בין השבבים, בסדרה של מבחנים שכוללים הצגת סרטונים והרצת קטעי קוד של JavaScript ואכן נראה שרכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC מציג תוצאות טובות יותר מבחינת צריכת ההספק שלו. מבדק נוסף השווה בין 2 הרכיבים במבחן ה- AnTuTu ושם ה-A9 של סמסונג התחמם יותר ממקבילו המיוצר על ידי TSMC.

קרא עוד:  זמינה כעת להורדה: אפל השיקה את iOS 13

"על הנייר" נראה היה שהביצועים הטובים יותר אמורים להיות מרכיב ה-A9 המיוצר על ידי סמסונג, הן בגלל יכולות המתקדמות שלה והן בעקבות העובדה כי היא מייצרת בטכנולוגית ה-14 ננומטר, אולם בפועל מסתבר כי מבחינת צריכת ההספק השבב של TSMC עולה על השבב תוצרת סמסונג ובפער די ניכר. מה שכן יש לציין שלמרות כל המבחנים והמבדקים הללו הדבר היחיד שחשוב הוא מבחן התוצאה בשטח. ועד כה לא נראו שום סימנים משמעותיים המעידים על כך שבשימוש רגיל ויומיומי במכשיר, בין אם בהיקף גדול או קטן, יש לרכיבי ה-A9 השונים השפעה משמעותית וניכרת על חיי הסוללה של האייפון 6s, אלא רק מבחנים סינתטיים אלה.

כך תזהו מהו השבב שבמכשיר שלכם

כדי לבדוק איזה מבין שני רכיבי ה-A9 נמצא על מכשירי האייפון 6s, ניתן להשתמש ב-Lirum Device Info Lite שמציגה את המודל של המכשיר. מכשירי אייפון 6s פלוס שמגיעים עם מספר המודל N66AP או מכשירי אייפון 6s שמגיעים עם מספר המודל N71AP מכילים את רכיב ה- A9 המיוצר על ידי סמסונג. בעוד מכשירי אייפון 6s פלוס שמגיעים עם מספר המודל N66MAP או מכשירי אייפון 6s שמגיעים עם מספר המודל N71MAP מכילים את רכיב ה- A9 המיוצר על ידי TSMC.

כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones.co.il