מכשיר הדגל החדש של סמסונג (Samsung) כמעט בלתי אפשרי לתיקון – כך חושף זאק נלסון, מי שעומד מאחורי ערוץ היוטיוב Jerry Rig Everything, בסרטון שהעלה אתמול לערוץ.

נלסון נוהג לפרק כל מכשיר חדש כדי לבדוק עד כמה קל לתקן אותו – ובמקרה של Galaxy S10 מדובר, כך הוא מעלה, בסיוט רציני למדי.

ראשית, כמו כל מכשיר בעל גב זכוכית, כדי להפריד את הגב של Galaxy S10 מהמסגרת דרוש חימום של המכשיר באקדח חום, כדי להחליש את הדבק, ואז 'לקלף' את הזכוכית בעזרת סכין או אביזר אחר בעל ראש דק וחד שיחתוך את הדבק. החדשות הטובות כאן הן שבניגוד לכמה מכשירים אחרים, אף אחד מהרכיבים הפנימיים לא מחובר לגב הזכוכית, כך שמלבד תהליך החימום וחיתוך הדבק, הנמשך כמה דקות, הפתיחה אינה קשה או מסוכנת – מלבד העובדה שלאחר מכן המכשיר כבר אינו עמיד למים. בנוסף, מציין נלסון כי טכנית, ניתן ליצור גב זכוכית שקוף למכשיר, שדרכו ניתן יהיה לראות את הרכיבים הפנימיים.

מתחת לגב הזכוכית נמצא כיסוי פלסטיק בו משובץ רכיב הטעינה האלחוטית. לא פחות מ-14 ברגים מחברים אותו למכשיר, אך מי שמתקן מכשירים כנראה לא ייתקשה להתמודד איתם. חיבור החשמל של הטעינה ללוח האם נעשה באמצעות מגעים דומים לאלה של כרטיס סים, ולא על ידי חוטים, כך שקל מאוד להסיר ולהחזיר אותו בלי לגרום להם נזק.

לוח אם שמכיל כמעט הכל

הרכיב הבא שיוצא, בעזרת 3 ברגים, הוא לוח האם – וכאן יש חדשות רעות מאוד: שקע ה-USB-C מולחם ללוח האם, ואי אפשר להחליפו מבלי להחליף את כל לוח האם. אם בעבר ניתן היה לרכוש שקע חדש ב-15 דולרים, כעת מי שירצה להחליף את השקע יצטרך לרכוש לוח אם מקורי, שקשה יותר להשגה וגם עולה הרבה יותר. גם המיקרופון מולחם ללוח האם, כך שגם אותו אי אפשר להחליף. שקע האוזניות דווקא כן ניתן להחלפה בנפרד משאר הרכיבים.

נלסון מציין כי גם הסוללה מודבקת באופן המקשה מאוד על החלפה שלה, ורק רכיב אחד מודבק באופן אגרסיבי יותר ממנה: סורק טביעות האצבע, שמחובר לזכוכית המסך כה חזק עד שנלסון כלל לא הצליח להפריד ביניהם – ועצם הניסיון להפריד את המסך מהמכשיר קלקל אותו. ההשלכה היא שאם הסורק מפסיק לעבוד, יש לרכוש לפחות מסך חדש, אם לא מכשיר חדש.

פרט מעניין שאינו קשור לתיקון הוא החיישנים הקדמיים – הקרבה והתאורה. אלה אינם מותקנים ב-'חור' המצלמה הקדמית, אלא מאחורי המסך. המשמעות היא שהחיישנים רואים דרך התצוגה, ואולי בעתיד הלא רחוק גם המצלמה תוכל לעשות זאת, מה שיפטור את העולם ממגרעות וחורים בתצוגה.