מחשב שייצרה חברת Fujitsu הוכתר היום כמהיר והחזק ביותר, זאת על פי רשימת ה-Top 500 הרשמית השנתית. ענקית ה-IT מיפן הצליחה לבנות את הסופר-מחשב, שמהירותו 10.51 קודריליון (מיליון מיליארדים) בשנייה. המחשב, ששמו בישראל ובעולם הוא K, הינו המכונה הראשונה בעולם המסוגלת לבצע 10 קודריליון חישובים בשנייה, כלומר, עשרה טריליון חישובי נקודה צפה בשניה (נמדד על ידי כלי מדידת הביצועים של LINPACK). K, אגב, קיבל את שמו על שם המילה "kei" שפירושה 10 קודריליון ביפנית.

שר המדע והטכנולוגיה היפני ריכז בעצמו את הפרוייקט שבתחילה נוהל על ידי מספר חברות IT יפניות ענקיות לפני כחמש שנים. מלבד Fujitsu, גם Hitachi ו-NEC היו שותפות ובתחילה אף גייסו 1.2 מיליארד דולר, אך לאחר המשבר הכלכלי העולמי ב-2009 החליטו כולן לעזוב, והפרוייקט נשען על Fujitsu בלבד.

 כך, Fujitsu בנו בעצמם את צ'יפ המעבד SPARC64 אשר נועד ספציפית להגשת המטרה, ובסך הכל נבנו לכבודו לא פחות מ-864 שרתים ומעל ל-88 אלף יחידות עיבוד. על אלה אמורים להבטיח ש-K יעמוד במשימת חייו בעוד כמה ימים. לכמה אנרגיה יזדקק K, וכמה זה יעלה? מ-Fujitsu לא נמסרה תשובה חד משמעית, אך ככל הנראה בנקודת זמן בה המחשב יפעל במהירותו המירבית הוא יצרוך 9.89 מגה-וואט שהם 9.89 מיליון דולר בשנה.

 הפעם האחרונה שהתבצעה תחרות דומה היתה בחודש יוני, אז גם ניצח המחשב היפני תוצרת פוג'יטסו, כך שזו הפעם השנייה ברציפות בה קוטפת החברה את הפרס היוקרתי. מוקדם יותר בתחרות, היה זה דווקא המחשב אחר בשם "קלאסטר" שעשה כותרות. ייחודו של קלאסטר, ממוצא סיני, הוא שאינו רק מהיר מאוד, אלא גם נבנה ממעבדים ביתיים בלבד, ואולם בסופו של דבר לא היה בכוחו לנצח את K. לאחר בדיקה התברר ש-K היפני מהיר פי עשרה מקלאסטר הסיני.

קרא עוד:  אינטל תשיק מעבדי 10 ננו-מטר ראשונים בחודש הבא

 התחרות בין K ל"קלאסטר" מספר בעצם את ההתמודדות על היקרה הבינלאומית, אבל כעת לא ברור לכמה זמן יצליח K לשמור על הכתר. התחרות בין החברות קשה מאוד, וכבר ידוע ש-IBM ו-Cray כבר בונים מכונה שתהיה מסוגלת לקבל 20 מטה-פלופ – מערכות שאמורות לפעול כבר במהלך 2012. אבל זהו רק הצעד הראשון, שכן מדיווחים עולה כי ראשי חברות אלה התכנסו בשבוע שעבר במלון בסאן פרנסיסקו והחליטו כי המחשב שייצרו יהיה מהיר פי 100 מ-K. עם זאת, מחשב כה מהיר יהיה אפשרי ככל הנראה רק בעוד מספר שנים.

 למפרט המחשב ופרטים נוספים

 

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.