גוגל (Google) צפויה לחשוף רשמית את המהדורה הבאה של מערכת ההפעלה אנדרואיד בחודש מרץ הקרוב, אך גרסה מוקדמת של אנדרואיד Q הודלפה והגיעה לידי האתר XDA Developers שם כמובן מיהרו לחקור את חידושיה. מדובר אומנם כאמור בגרסה ראשונית, אך כבר ניתן ללמוד ממנה על כוונותיה של גוגל – והתחומים עליהם יושם דגש במערכת ההפעלה.

חידוש אחד שנראה כמעט ודאי בעקבות ההדלפה הוא ״מצב כהה״ (Dark Mode), שיאפשר להעביר את מערכת ההפעלה כולה, לרבות תפריטי ההגדרות, ההתראות והאפליקציות, לרקע כהה. בתפריט הגדרות התצוגה של אנדרואיד Q ניתן לקבוע האם מצב זה יפעל באופן קבוע, או שיופעל אוטומטית בשעות החשכה, ועם זריחת השמש ישוב המכשיר לתצוגה בהירה ורגילה.

Android Q dark mode - featured

עוד ברשימת החידושים, נראה כי גוגל עומדת לשנות לחלוטין את תפריט ההרשאות, המאפשר למשתמשים לקבוע מה בעצם יכולות לעשות האפליקציות המותקנות במכשיר. התפריט החדש כולל פירוט רב בהרבה על ההרשאות השונות לכל אפליקציה, ואפשרות לקבוע באופן מפורט יותר מתי אפליקציה מסוימת תוכל לשדר נתונים, לבדוק את מיקום המכשיר וכו׳, ומתי לא.

Android Q Dark Mode

לבסוף, נראה כי מערכת ההפעלה כוללת התייחסויות שונות ל״מצב שולחני״ (Desktop Mode), שטרם הבשיל למוצר של ממש. הניחוש של XDA, שנשמע הגיוני למדי, הוא כי גוגל עומדת להכריז על תמיכה ברמת מערכת ההפעלה לאביזרים המאפשרים להפוך את הטלפון החכם למעין מחשב קומפקטי, בדומה ל-DeX של סמסונג (Samsung). פרטים נוספים יגיעו ללא ספק קרוב יותר להכרזה הרשמית.