הלילה אושרו תקנות המעקב החדשות במסגרת מצב החירום עליו הכריז ראש הממשלה לצורך מאבק בנגיף הקורונה (Coronavirus). בין היתר יתאפשר לרשויות החוק להפעיל כלים דיגיטליים לצורך מעקב אחר אזרחים במדינה. מה זה אומר והאם אכן יש סיבה לדאגה?

התקנות החדשות יאפשרו לשירות הביטחון הכללי (שב"כ) והמשטרה להפעיל טכנולוגיית איתור סלולרית על חולי קורונה מאומתים והמסלול אותם עשו עד שנכנסו לבידוד או שהוכנסו לאשפוז בבית חולים. אולם זה לא מסתיים בכך. האיתור יאפשר לאתר אזרחים ששהו באותו מקום ובאותו זמן יחד עם החולה עד 14 יום לפני שאובחן ככזה, ולדרוש מהם להגיע לבדיקה.

מלבד השימוש באיכון הסלולרי יוכלו הרשויות לקבל מידע טכנולוגי, למעט תוכן שיחות ו/או הודעות, ללא צורך בצו בית משפט ייעודי כדי לגשת למידע כזה. עם זאת, בתקנה נכתב כי "השירות יעשה שימוש במידע הטכנולוגי ובתוצריו רק לתכלית האמורה בתקנות שעת חירום אלה, ובתום תקופת תוקפן המידע יימחק". משמע, כי ההרשאה לאיכון סלולרי ניתנת לתקופה מוגבלת וכי משרד הבריאות נדרש למחוק את המידע עד 60 יום אחרי סיום תקופת תקנות החירום.

מעקב אחר אזרחים

החשש של הציבור הוא ברור. מדובר במעקב כמעט בלתי מוגבל של הרשויות אחר האזרחים וחדירה לפרטיות באופן חסר תקדים. כלומר, גם אם רק הייתם בקרבה של חולה קורונה, לדוגמה בחנות סמוכה, סביר כי הרשויות יוכלו לדעת את זה ולהחליט האם יש צורך להתעמק בפרטים שלכם לעומק ולנתר את שאר המסלול שלכם במהלך השבועיים האחרונים.

בשירות הביטחון הכללי אמרו כי "הסיוע הטכנולוגי שנתבקש השב"כ לספק למשרד הבריאות, נועד לתכלית אחת בלבד- הצלת חיי אדם." ראש השב"כ נדב ארגמן אמר כי "כראש שירות הביטחון הכללי, אני מבקש להבהיר כי רגישות העניין ברורה לי היטב ועל-כן הוריתי כי רק קבוצה מצומצמת מאוד של אנשי שירות תעסוק בנושא וכן כי המידע לא ישמר במאגרי השב"כ".

גם אם מדובר בניסיון לאיתור חולים פוטנציאלים, עדיין מדובר ביכולת בלתי מוגבלת לעקוב אחר מיקום האזרחים בכל זמן ובכל מקום בלי שום סייגים. זו הדאגה העיקרית ונשאלת השאלה האם חדירה חמורה שכזו לפרטיות מצדיקה את המצב.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.