הקרב הגדול באמת בתחום של הפרת פטנטים חוזר בקרוב לבית המשפט. ב-9 במאי, ושבועיים קודם לכן לדיון קדם משפט, יתייצבו בבית המשפט הפדרלי בסן פרנסיסקו על דוכן המתדיינים אורקל (Oracle) בצד של התובעת וגוגל (Google) בצד של הנתבעת. על הפרק: עוד סיבוב בטענה של אורקל נגד גוגל לשימוש לא מורשה בחלקים מפלטפורמת ה-Java באנדרואיד (Android). אורקל תובעת מגוגל, נכון לעכשיו, 9.3 מיליארד דולר. סכום זה מורכב לפי החברה מ-475 מליון דולר נזקים ישירים שנגרמו לה, ומ-8.829 מיליארד דולר מהרווחים שהכניסה גוגל לכיסה בגין השימוש באנדרואיד.

מדובר, כאמור, בסיבוב נוסף בסיפור שהתחיל כבר ב-2011 לאחר שאורקל רכשה את סאן מיקרוסיסטמס (Sun Microsystems) ובעקבות כך הפכה גם לבעלים של Java. הטענה העיקרית היא שגוגל משתמשת בלי אישור ב-Java API כבסיס למערכת ההפעלה שלה לתחום המכשירים הניידים. בסך הכל טוענת אורגל לשימוש לא מורשה ב-37 ממשקי תכנות שכאלה.

במשפט הראשון נקבע ש-API אינם זכאים להגנה תחת חוקי ארצות הברית ושזה נכנס לתחום השימוש ההוגן. אורקל זכתה להיפוך התוצאה בבית המשפט לערעורים, ופניה של גוגל לבית המשפט העליון – שהתערב בסכסוך בין אפל (Apple) לסמסונג (Samsung) – נדחתה על הסף עם הוראה לחזור לבית המשפט הפדרלי, ולשם יחזרו שני הצדדים, כאמור, החל בסוף אפריל.

לעומת החישובים של אורקל טוענת גוגל שהשימוש ב-Java API הוא רק חלק קטן ממערכת ההפעלה, כמה חלקי אחוז בלבד, ולפי החוק גם במקרה של הפרת זכויות יוצרים יש לייחס אותן לקוד המפר בלבד וחלקו בקוד הכולל. לפי ההערכות של גוגל, ואולי גם כאות שהיא מוכנה למשא ומתן, הסכום הזה אינו עולה על 100 מליון דולר.