אם בטלפונים חלה בשנה האחרונה רגיעה מסוימת בהיבט של עובי המכשיר, בתחום המחשבים הניידים התחרות עדיין רבה למדי. בשוק הזה יש גם חשיבות עצומה למשקל, ומחשבי האולטרה-בוק נולדו, נזכיר לרגע, כדי לספק תשובה לעובי, למשקל וכן, כמובן, גם לזמן העבודה, אם כי זמן עבודה הוא משתנה שנמצא בסביבה תמיד, ובמיוחד מהרגע שהמחשבים הניידים הפכו להמוניים בזכות השילוב של שבב ה-WiFi.

אבל, וכן תמיד יש איזה אבל שמסתתר, כשמדברים על מחשבים ניידים אי אפשר להתייחס אל כולם כאל מקשה אחת. הרי זה לא נכון, וכנראה שלא ממש צריך להסביר מדוע, להשוות בהגזמה בין עובי של נטבוק (Netbook) מודרני – גם אם לא קוראים לו כבר ככה – לבין עובי של מחשב שמיועד למשחקים. מכיוון שכך זה הוביל למעין תחרות פנימית בכל חלק מהשוק, בו מקבלים הכרזות בסגנון של 'המחשב הכי קל מסוגו' ו/או 'המחשב הכי דק מסוגו' וכדומה.

אז ה-ZenBook UX331UA של אסוס (Asus), אחד ממחשבי האולטרה-בוק הסטנדרטיים החדשים של החברה, הוא בדיוק מחשב שכזה. לפי החברה, ואנחנו משערים שזה נכון, זה המחשב הדק ביותר מסוגו, והכוונה היא כנראה לכך שזה המחשב עם מסך 13.3 אינץ' הדק ביותר שניתן למצוא בסביבה ועם עובי מרבי של 13.9 מ"מ אנחנו אפילו לא מנסים להתווכח עם זה, גם בגלל שעם משקל התחלתי של כ-1.12 ק"ג זה בדיוק מחשב מאלו שאפשר לקרוא להם 'דקים וקלים'.

מבט מסביב

ZenBook UX331UA הגיע לשוק בשתי גרסאות. אחת מהן בצבע כחול עמוק שמאוד מרשימה למראה והשנייה בצבע אפור כהה סטנדרטי, וזהו הגרסה שקיבלנו לבדיקה. גם בגרסה הזו יש למחשב, באופן כללי, מראה אלגנטי וזורם עם העיצוב הכל כך מוכר וכל כך מייצג של מחשבי אסוס לאורך השנים, ועם הלוגו במרכז הגב עם גימור שמנסה, וגם מצליח, לדמות קרני אור שמתחברות אל המרכז ומתמקדות בלוגו.

אחד הדברים המעניינים במחשב הזה, מבחינת עיצוב, הוא הבחירה בציר אחד מרכזי שגם מסתיר בצורה נאה את חריצי פליטת החום של המחשב, ומכיוון שמאחור הם נמצאים רק בדיוק באמצע המחשב, יש גם חריצי אוורור דומים בשני צדדי המחשב בחלקו התחתון, כשגם בהם כמובן לא ממש אפשר להבחין. מלמטה אפשר גם להבחין, בחלק הקדמי, ברמקולים שממוקמים כך שאי אפשר להסתיר אותם למעשה. מדובר ברמקולים פשוט מצוינים של Harman Kardon ולמרות שעוצמתם לא גבוהה במיוחד על הנייר, 1 וואט לכל רמקול, הם הפתיעו לטובה גם בעוצמה וגם באיכות הגבוהה שלהם.

בצד ימין של המחשב מוצאים יציאת USB 3.1 מסוג A, חריץ לקריאת כרטיסי microSD וחיבור אוזניות סטנדרטי של 3.5 מ"מ. מצד שני יש שני חיבורי USB 3.1 נוספים, אחד מסוג A ואחד מסוג C וזאת לצד חיבור HDMI בגודל מלא. חסר לכם חיבור רשת מקומית? הוא נמצא, אבל בקופסה של המחשב ולא במחשב עצמו, עם כבל מיוחד שמתאם בין יציאת USB לחיבור לרשת, אם צריך.

המסך מוצע שם שוליים יחסית צרים, אבל לא ממש דקיקים, וגם רזולוציית FHD הוא מספק זוויות צפייה נאות וגם איכות צבעים מצוינת כצפוי למדי מחברה שגם מייצרת מסכי מחשב שולחניים. בנוסף, מכיוון שכנראה מדובר במחשב אולטרה-בוק ולא הפיך או ניתק, המסך אינו תומך במגע.

מה שיש פה בפנים

אנחנו קיבלנו את המחשב בתצורה שכוללת מעבד ראשי מסוג Core i5-8250U, מעבד 4 ליבות עם 8 נימי עבודה שפועל במהירות בסיסית של 1.6 גיגה-הרץ ב-TDP של 15 וואט, אך עם אפשרות האצה קלה עד 1.8 גיגה-הרץ עם TDP ניתן לתכנות של 25 וואט, או האטה מצד שני, עד מהירות של 800 מגה-הרץ אם רוצים TDP של 10 וואט. במצב הטורבו במתכונת הרגילה של המעבד הוא יכול להגיע למהירות 3.4 גיגה-הרץ, ועל פניו מדובר במהירות גבוהה עבור מעבד שמוותר על ביצועים תמורת אי התחממות של השבב. כמו כן מדובר בדגם שמסתפק בשבב הגרפי UHD Graphics 620 של אינטל שמגיע כחלק מהמעבד. בהמשך הוא הסביר שוב, ובקול ברור, למה אינטל נכנסה להרפתקה המשותפת עם AMD.

קרא עוד:  סקירה: SteelSeries Apex Pro - מקלדת גיימרים למתקדמים בעיצוב מיוחד

הדגם שקיבלנו הגיע עם 8 גיגה-בייט זיכרון RAM, אבל לא מדובר בזיכרון הקו הראשון. מסיבות ברורות של הורדת צריכת החשמל של המחשב, כדי להגדיל זמן עבודה מחד ולהקטין התחממות מצד שני, כמוסבר לעיל, שילבה אסוס במחשב הזה זיכרון LPDDR3 במהירות של 2,133 מגה-הרץ למרות שהמעבד תומך גם באפשרות להשתמש בזיכרונות DDR4 רגילים במהירות גבוהה יותר של 2,400 מגה-הרץ. לצד הזיכרונות הללו יש כונן SSD בנפח 256 גיגה-בייט בתצורה של חיבור SATA 3.1 על גבי ממשק M.2.

הסוללה של המכשיר היא בנפח עבודה של 50 וואט/שעה, ולפי החברה זה אמור להספיק ליותר מיום עבודה – הרבה יותר, ועד 14 שעות אפילו. בפועל קיבלנו… טוב, חכו קצת עם זה, לא?

יש בפנים גם תמיכה בבלוטות' 4.2 וזאת לצד תמיכה ב-WiFi 802.11ac, לכל היותר, באמצעות אנטנה כפולת ערוצים כשלפי החברה ניתן להעביר נתונים בקצב של עד 867 מגה-סיביות/לשנייה במצב מיטבי כשהכל עובד חלק בלי כל בעיה.

שימושיות

לא תמיד זה עוזר, אבל במקרה של UX331UA השימוש במעבד בעל צריכת אנרגיה נמוכה יחסית בהחלט עוזר לעבודה הנוחה עם המחשב. ולמה הכוונה? במקרים לא מעטים שימוש במעבד שלא מתחמם לא תמיד מספיק כדי למנוע התחממות כללית של המערכת. כבר נתקלנו בכמה מחשבים שהצליחו לגרום למאוורר שלהם להרעיש היטב, ואפילו די לאחרונה. כאן זה לא קורה, וגם עומסי העבודה הגדולים ביותר עמם התמודד המחשב בבדיקות שלנו לא גרמו לו להתחממות. ואם הייתה כזו, היא הייתה בלתי מורגשת בעליל לא בידיים שנגעו במחשב וגם לא בביצועי המערכת.

אחד הדברים הבולטים במחשב הזה, ואולי בעידן הזה, הוא משטח השליטה, או אם תרצו משטח העכבר, הגדול מאוד. אבל הוא לא רק גדול. הציפוי שלו מוצלח, המגע בו נוח, והאצבע מחליקה בקלות לכל פינה בו ויותר חשוב – קל להגיע לכל פינה במסך.אבל עוד יותר חשוב הוא התמיכה של המשטח במחוות ברמה שמייתרת לחלוטין את הצורך במסך מגע. לא מדובר רק בפעולת זום פנימה/החוצה רגילה אלא בתמיכה בהרבה מאוד פעולות – לדוגמה, כדי לעבור לתצוגת המשימות של Windows 10 מחלקים שלוש אצבעות מקצה המשטח מעלה; תזוזה משמאל לימין עם שלוש אצבעות מאפשרת לעבור בין המשימות הפתוחות, ואחרי פתיחת לוח המשימות הפתוחות מזיזים את שלוש האצבעות שמאלה/ימינה כדי לבחור את היישום המבוקש; אם לא בא לכם ללחוץ על כפתור העכבר הימני, אז אפשר במקום זאת לבצע נקישה עם שתי אצבעות בכל מקום על המשטח; אם יש לכם כמה שולחנות עבודה פעילים, הזיזו ארבע אצבעות ביחד על המשטח משמאל לימין כדי לעבור ביניהם. ויש עוד כמה מחוות בדומה לכך, והן פועלות פשוט היטב.

גם המקלדת שמעליו לא רעה בכלל. אנחנו אוהבים את ההחלטה של החברה לכלול במקלדות המחשבים האחרונים שלה את כפתור ההפעלה/כיבוי במקלדת עצמה, ככפתור העליון בצד ימין בשורה העליונה של המחשב, ולא לשלב אותו ככפתור נפרד בצד. הרבה יותר נוח לשימוש, ולא, לא צריך לדאוג – לא מכבים את המחשב אפילו פעם אחת בטעות. בכוונה אולי כן. באסוס טוענים שהמקשים יורדים לעומק של 1.4 מ"מ, וגם אם זה נכון וגם אם זה לא, המקלדת נוחה לעבודה ולהוציא השקיעה המוכרת באמצע המקלדת במחשבי האולטרה-בוק, היא בהחלט מתאימה לעבודות הקלדה גם אם לא מתקרדת לרמה של מקלדת שולחנית.

חיישן טביעות האצבע ממוקם היטב ועובד היטב, הן בהגדרה והן בתפעול שלו. יחד עם תאורת המקלדת, שעוצמתה ניתנת לשליטה באמצעות כפתורי הפונקציות, מדובר בסביבת עבודה נוחה מאוד לעבודה.

ותרשו לנו להתייחס לעוד שני דברים קטנים שקל להתעלם מהם, אבל לא. אחד מהם הוא המגרעת הקטנה פנימה באמצע המחשב מקדימה. אוי, כמה קל סוף סוף לפתוח את המסך במהירות באצבע אחת, ואפילו בלי להשקיע תשומת לב בכך. אבל זה לא רק בגלל המגרעת. הציר של המסך חזק מאוד ומונע תנודות לא רצוניות, אבל הוא חלק מאוד בכמה מילימטרים הראשונים שנדרשים לפתיחת המכשיר ורק אז הקשיחות שלו 'נכנסת לתמונה'. פועל היטב, ומצביע על חשיבה יפה.

קרא עוד:  אל תגלו: מיקרוסופט עדיין מאפשרת שדרוג בחינם ל-Windows 10

מבחנים מכל הכיוונים

כן, נכון, אנחנו יודעים שמבחנים סינטטיים הם לא מבחני עולם אמיתי, וכן אנחנו יודעים שהם הרבה יותר אינטנסיביים מעומסי העבודה שמוטלים על המחשבים בחיי היום יום הרגילים שלהם, ולא משנה אם הם משמשים לצורכי עבודה או הנאה, אבל בהם בהחלט מספקים קנה מידה. ואחד מקני המידה הללו הוא זמן העבודה, ובמבחן הזה ה-ZenBook UX331UA קצת אכזב.

במבחן המסוים שאנו מבצעים לכל המחשבים שנבדקים עבורנו הגיע המחשב לסוג הבדיקה לאחר 4 שעות ו-33 דקות, וזה מעט לדעתנו עבור מחשב אולטרה-בוק סטנדרטי בסופו של דבר, ועוד עם תצורת עבודה שאמורה לחסוך בחשמל יותר מאשר מחשבי דור קודם. רק לדוגמה, את אותו מבחן סיים ה-Tecra X40-D של טושיבה (Toshiba) עם 5 שעות ו-10 דקות עבודה וזאת למרות שהוא מצויד במסך 14 אינץ'. גם בזמן מבחן כזה אמור ה-UX331UA לספק בפועל יום עבודה שלם, בתרחיש נורמלי, אבל אנחנו לא חושבים שיותר מזה.

מוקדם יותר בסקירה הזכרנו את השבב הגרפי המשובץ במעבד, UHD Graphics 620 וטענו שהוא עדיין לא מפסיק חזק להתמודדות עם משחקים עם איכות גרפית גבוהה. למרות שמדובר כבר בשיבוץ יחד עם מעבד דור שמיני, לא ניתן היה להבחין בשיפור אמיתי לעומת מחשבים עם מעבדי דור שביעי של אינטל. קצב של 12.8 מסגרות גרפיות בשנייה (FPS) במבחן Valley ברזולוציית FHD מוכיח שאין אפילו סיבה לנסות להתחיל לשחק במשחקי תלת ממד מודרניים. משחקים קז'ואליים? לא תהיה בעיה, אבל ממש לא יותר. ציון של 408 נקודות בלבד במבחן Time Spy של 3DMark רק מחזק זאת.

אבל מבחינת כוח עיבוד כללי, אין ספק שהשילוב של Core i5-8250U אכן מקפיץ את המחשב דור אחד קדימה לעומת מחשבי אולטרה-בוק עם מעבדי Core i5, ואפילו Core i7. זה בא לידי ביטוי במהלך העבודה השוטפת וזה קיבל חיזוק במבחנים שעשינו. ב-Geekbenc 4.1 הגיע המחשב לציונים של 12,525 נקודות במבחן ריבוי הליבות ולציון מצוין של 21,857 במבחן Compute. במבחן PCMark 8 זו הייתה הפעם הראשונה בה מחשב שבדקנו עבר את קו 3,000 הנקודות במבחן תרחיש השימוש הביתי, והוא לא מחשב משחקים – ZenBook UX331UA הגיע ל-3,029 נקודות, וכאמור גם הרחק מכל מחשב דומה אחר שבדקנו עד היום.

ובסופו של דבר?

אנחנו חושבים שכבר הבנתם שהבעיה העיקרית היחידה שהייתה לנו עם ה-ZenBook UX331UA של אסוס הייתה זמן הסוללה שהוא הגיע אליו במבחן הסטנדרטי שלנו. אנחנו מצפים מהמחשבים שמוגדרים כמחשבים 'רזים וקלים' שייתנו זמן עבודה רב יותר מאשר מחשבים 'סטנדרטיים' והמחשב הזה סיפק לנו זמן עבודה שהוא, אם אפשר לומר זאת, בסך הכל בסדר גמור ולא יותר מכך. יום עבודה הוא אמנם יחזיק בקלות, אבל כיום זה משהו שגם כך אנחנו מצפים מכל מחשב כמעט, להוציא אולי מחשבי משחקים עם מעבדים חזקים במיוחד ועם כרטיסים תצוגה ייעודיים שצורכים אנרגיה רבה.

אבל זו בעצם התלונה היחידה שלנו על המחשב הזה. מעבר לכך הוא, אפשר לומר אפילו, מחשב שמהנה לשימוש. משטח העכבר שלו מצוין, חיישן טביעות האצבע עובד כמו שצריך, המקלדת בהחלט טובה, והוא גם נראה לא רע בכלל. העובדה שהוא הכי דק מסוגו, עם עובי של 13.9 מ"מ בלבד כזכור, בעצם לא ממש משנה – כי בינינו האם אנחנו יכולים להרגיש שינוי כלשהו בעבודה בגלל שמחשב הוא בעובי של 13.9 או 15.5 מ"מ? – אבל הדקיקות הזו גם מלווה במשקל מאוד נוח, וביחד זה כבר חשוב כי קל לשאת אותו וקל להשתמש בו.

גם במחיר, כ-3,750 שקלים במונחי שוק, יחסית נוח, כך שאם אינכם זקוקים למחשב 2-ב-1, ומסך מגע לא ממש מעניין אתכם, ה-ZenBook UX331UA של אסוס הוא בהחלט שאתם צריכים לשקול.