בעוד בעולם בשנתיים האחרונות תופסים מחשבי ה-'הכל כלול', או All in One, כדוגמת ה-Zen Aio Z272SD של אסוס (Asus) מקום מכובד ויציב למדי במכירות בשוק ה-PC הכללי, ונתח עוד יותר גדול אם מסתכלים רק על השוק הביתי, בישראל זה לא ממש תופס. כשמגיעים אל השולחן, עדיין יש בארץ העדפה ברורה למחשבים שמתחברים למסך באמצעות כבל בפרט, ולמחשבים לבנים – אלו שמורכבים במעבדות של חנויות בגדלים כאלה או אחרים – בפרט.

אבל מדי פעם צצה חברה שמנסה שוב, וכמו שכבר בטח הבנתם מדובר הפעם במחשב 'הכל כלול' של אסוס שהפעם גם מביאה עיצוב מאוד מעניין ומושך עבור מחשב שהוא יותר מרק מחשב ביתי: Z227SD גם מנסה לקרוץ לאלו שאוהבים לשחק, אבל לא מגדירים את עצמם כמקצוענים.

אז קודם כל עיצוב

מהרגע שמוציאים את Zen AiO Z272SD ממארז הקרטון הענקי שלו – ומשמו אפשר להבין שהוא מצויד במסך בגודל 27 אינץ' – אי אפשר שלא להתפעל מהעיצוב שלו. אסוס תמיד הייתה חברה שידועה באיכות העיצוב של מחשביה, ממחשבים ניידים והלאה, והמחשב נשוא הבדיקה הזה הוא אחד הדברים היפים שיצאו מתחת לידיים של המתכננים שלה בשנים האחרונות, לפחות לדעת כותב שורות אלו.

Image result for Zen AiO 27

המחשב עצמו נמצא בתוך מארז אליפטי דק יחסית שהמשטח שמעליו משמש מעין מכסה תוחם שהקצוות שלו צבועים בצבע זהב ורוד. רוב החיבורים למחשב ממוקמים מאחור לאורך המארז בפרופיל נמוך, כשיש עוד כמה יציאות מצד ימין. גם בקצה העליון של הרגל הראשית של המסך יש טבעת בצבע זהב זהה, ומעל כתוב שם החברה שסיפקה את מערך הרמקולים הייחודי שמשולב במעין תיבה משלו שממוקמת בחלק התחתון של המסך. מעליה מתנוסס הלוגו של אסוס בגדול ובגאון, וכן, גם כאן יש שילוב של צבע זהוב.

אומרים שלפעמים תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים, ובמקרה של ה-Z272SD זה נכון במיוחד. צריך לראות בעיניים עד כמה הוא יפה – וכן, הוא גם יכול להתאים לשולחן של מנהל שרוצה להרשים, גם אם המסגרת לדעתנו הייתה יכולה להיות קצת יותר דקה. למרות שבאסוס משתמשים בתיאור שלה ב-Nano Edge, מילת הקוד של החברה למסגרת דקה, בפועל היא לא ממש דקה והיא מורגשת היטב מכל הכיוונים ובמיוחד בחלק התחתון של המסך. יש מקום לשיפור, אבל תאמינו לנו שזה ממש לא פוגע במראה הכללי של המחשב.

החומרה של Zen AiO Z272SD

Z272SD הגיע אלינו לבדיקה כשהוא מצויד במעבד Core i7-8700T, מהדור השמיני של מעבדי ה-Core של אינטל (Intel). מדובר במעבד מהרענון הראשון שעברה משפחת ה-Coffee Lake מתי שהוא ברבעון השני של 2018 והוא מצויד ב-6 ליבות פיזיות שפועלות כ-12 ליבות לוגיות במהירות בסיסית של 2.40 גיגה-הרץ עם מהירות טורבו מרבית של 4.00 גיגה-הרץ.

הסיומת T מסמנת משפחת מעבדים שהיא אחת הקטנות, שלא לומר נדירות משהו, בין כל המשפחות המעבדים השולחניים של החברה – למרות שמדובר במעבד יחסית חזק, צריכת הכוח שלו נמוכה ועומדת על 35 וואט. מעבד כזה, מטבעו, אידאלי לשימוש במחשבים שהמארז שלהם קטן מידות, כמו המארז המסוגנן של ה-Zen AiO המסוים הזה. זה לא אומר שהמחשב כלל לא מתחמם, וחריצי האוורור הקטנים והגדולים יותר מסביב למחשב מספקים הוכחה מצוינת עם פליטת החום שיוצאת מהם בעיקר במהלך משחקים עתירי גרפיקה, אבל אסור לשכוח שכרטיס התצוגה תורם לכך לא מעט כמובן, ובלשון המעטה. בעבודה רגילה אין כמעט פליטת חום, לפחות לא כזו שצריכה להטריד את המשתמשים.

כפי שציינו לעיל, מדובר במחשב שמהווה, במונחים של היום, מחשב שהוא גם מחשב שוק כניסה לעולם המשחקים. אבל אי אפשר להשוות אותו, ואפילו לא באופן יחסי, למחשבים מסוג הכל-כלול של פעם שלכאורה צוידו בכרטיס גרפי ייעודי, אבל למעשה כזה שלא ממש סיפק ביצועים מספקים והיו יותר מס שפתיים. ה-Z272SD סיפק לנו הוכחה, ואפשר לומר אפילו עוד הוכחה, ש-GeForce GTX 1050 של NVIDIA הוא כרטיס תצוגה שיכול לספק את הצרכים של רוב שחקני המחשב שאינם מגדירים את עצמם כמקצוענים ו/או כבדים – וכמובן שנתייחס אל כך בהמשך בהרחבה רבה יותר. בכל מקרה, הוא מגיע עם 4 גיגה-בייט זיכרון תצוגה מסוג GDDR5.

אנחנו קיבלנו את המחשב עם 16 גיגה-בייט זיכרון RAM מסוג DDR4 במהירות של 2,400 מגה-הרץ, כשלפי נתוני התצורה הוא ניתן לרכוש אותו עם 32 גיגה-בייט זיכרון RAM לכל היותר. הוא מצויד, באופן לא מפתיע כנראה, בשני התקני אחסון: כונן מכני של סיגייט (Seagate) במהירות עבודה של 5,400 סל"ד ובנפח של 2 טרה-בייט, ולצידו כונן SDD של ווסטרן דיגיטל (Western Digital) בנפח של 512 גיגה-בייט – במקרה של ההתקן השני ניתן לרכוש את המחשב, לפחות על הנייר, גם עם נפח של 1 טרה-בייט.

מה עוד יש ל-Z272SD להציע?

אחד ההיבטים הדיגיטליים המודרניים, שנכנס לחיי היום יום יותר בהדרגה מאשר בסערה, הוא האפשרות להטעין מכשירים באופן אלחוטי והכוונה היא בינתיים בעיקר לטלפונים חכמים מהחלק המאוד גבוה של השוק. מי שמצויד בטלפון שתומך בטעינה אלחוטית בתקן Qi, יכול פשוט להניח את המכשיר על האזור המתאים שמסומן כברירת מחדל במדבקה, וטוב שכך, כי היא מסמנת בדיוק את המקום בו צריך להניח את המכשיר כדי שהטעינה האלחוטית תתבצע. מדובר בשטח מאוד קטן, יחסית לגודל המחשב, וגם אם הטלפון לא מספק איזשהו סימן שהטעינה מתבצעת, ונדיר שזה יקרה, אם נורית הטעינה הכתומה במחשב נדלקת זה הסימן שהכל בסדר.

היתרון הגדול כמובן של השימוש במחשב לטעינה אלחוטית הוא חסכון במקום ובצורך של חיבור משטח טעינה עצמאי. אסוס לא סיפקה פרטים אודות הספק העבודה, אבל במעט הניסיונות שביצענו, היא הייתה סבירה אך לא מהירה במיוחד. היא גם עובדת כשהמחשב במצב שינה, וטוב שכך.

מתחת למסך יש תוספת בגודל של כ-20% מהאורך הכללי של המסך שעומד על 627 מ"מ. התוספת הזו, הבליטה אם תרצו, מכילה את המצלמה הראשית באבחנה של 1 מגה-פיקסל, מצלמת IR וכן נורית מחוון שנדלקת כשהמצלמה בשימוש. משני הצדדים של מערך הצילום יש צמד מיקרופונים המספקים יכולות של הפחתת רעשים וביטול הדהוד. במסך בקנה מידה כזה השיבוץ של המצלמות למטה הגיוני, ואפילו יחסית נוח לשימוש אחרי שמוצאים את זווית ההטיה המתאימה של המסך.

אסוס ציידה את ה-Zen AiO Z272SD ביציאות וחיבורים למכביר. מקדימה יש חריץ לכרטיסי SD. בצד הימני יש חיבור USB Type-A 2.0 לצד חיבור USB Type-C 3.1 Gen 2, ושניהם לצד מחבר 3.5 מ"מ תקני לחיבור אוזניות/מיקרופון. מאחור, משמאל לימין, יש חיבור לרשת קוויתמקומית, 3 חיבורי USB Type-A 3.1 Gen 2, יציאת HSMI, כניסת HDMI וחיבור חשמל. בקצה השמאלי של השורה הזו נמצא כפתור הכיבוי/הדלקה. בקצה הימני נמצא כפתור בחירת התצוגה, ואנחנו נתייחס אליו בפסקה הבאה שתוקדש כולה למסך של המחשב.

בחלק העליון של המחשב, מאחורי המסך, יש מערכת רמקולים של הרמן קרדון (Harman Kardon) המורכבת מארבעה אלמנטים ומספקת עוצמה גבוהה יחסית למחשב של 16 וואט, ובאיכות גבוהה בהחלט, ולא רק במשחקים אלא גם בשמיעת מוזיקה ובצפייה בסרטים.

המערכת הגיעה גם עם מקלדת ועכבר אלחוטיים. הם מתחברים למחשב באמצעות דונגל שמגיע בקופסה שלהם, וכן זה אומר שיציאת USB אחת הולכת פייפן. אבל זה לא ממש משנה, כי איכות בהיבט הזה היא לא משהו שנלקח בחשבון. בכלל לא. מהר מאוד זרקנו את שניהם הצידה לטובת מקלדת ועכבר איכותיים קצת יותר, במיוחד כשהתחלנו לשחק. קצת מאכזב היה לגלות שבאסוס, עבור מחשב שאינו זול בלשון המעטה, לא התאמצו קצת יותר.

המסך בלב העניינים

כמו בכל מחשב 'הכל כלול' בהיסטוריה, המסך כמובן נמצא בלב העניינים של ה-Z272SD. לגבי העיצוב הכללי שלו התייחסנו מוקדם יותר, בפסקת התיאור הכללי של המחשב, וכאן נתרכז יותר בשימושיות שלו.

כפי שכבר למדנו, במחשב הבדיקה מדובר במסך IPS המציע רזולוציית 4K ותמיכה במגע – שמצאנו אותה כמיותרת. במרחק בו צריך להניח את המחשב כדי לעבוד בנוחות מבחינת העיניים, לא נוח ממש נוח להושיט את היד קדימה כדי לבצע פעולות מגע במיוחד כשמדובר במסך גדול מידות.

באסוס מספרים שהמסך תומך ב-100% בטווח הצבעים sRGB ושהוא עובר כיול מדויק לפני היציאה מהמפעל. כברירת מחדל הוא מציע צבעים חמים יחסית, ברוויה יחסית גבוהה שלא בטוח שכל אחד יאהב, כי בכל מקרה מדובר בשאלה של טעם ומראה – מה פתאום ריח? מוזר שבאסוס בחרו שלא להתקין כברירת מחדל יישום לשינוי ההגדרות של התצוגה בהתאם לשימושים.

ההזזה של המסך מעלה ומטה על הציר אינה קשה, אבל גם אינה קלה מיד, וטוב שכך. בכל מקרה, כדאי לעשות את זה עם שתי ידיים. המרחק הכללי שהמסך יכול לעבור הוא 85 מ"מ. הוא גם יכול להסתובב שמאלה/ימינה ב-45%, וההטיה שלו היא עד 15 מעלות אחורה ועד 5- מעלות קדימה.

כמוזכר לעיל מצויד Zen AiO Z272SD גם בכניסת HDMI. זה אומר שהוא גם יכול לשמש כמסך חיצוני. במקרה שמחברים מחשב אל הכניסה שלו, כפתור בחירת התצוגה מאפשר לעבור בין התצוגה של המחשב הפנימי לזו של החיצוני. במקרה שאין מחשב חיצוני זה פשוט מכבה את המסך.

אבל זה מסך שמביא אל השולחן בעיה כואבת ומוכרת: השתקפויות עד כדי מראה מוחלטת. יום בהיר של שמש, ואין שום עננים, רואים את כל החברה שבחוץ זזים, ומילא שהמסך כבוי. בקיצור, חשוב מאוד לבדוק היטב לפני שממקמים את המחשב באופן סופי, או שפשוט נכנעים לתופעה הידועה.

איך הוא התמודד עם המבחנים

כמחשב שמגיע עם כרטיס תצוגה גרפי ייעודי, רצינו לבדוק מהתחלה קודם כל מה הוא מציע בתחום הזה. ובכן, בעצם תרשו לנו קודם כל לספר על השימוש. Z272SD נבדק עם כמה וכמה משחקים שהורצו ברזולוציית 4K, ובכל מה שקשור למשחקי דור אחד אחורה, לא הורגשה כל בעיה. הוא עבד חלק לחלוטין בקצב פריימים אחיד, וגם אם אם הייתה תקיעה קלה פה ושם, היא הייתה נקודתית בלבד ורגעית. אולי קצב הפריימים לא מספיק איכותי עבור מי שמחפש את רמת הגרפיקה הגבוהה ביותר, אבל עבור רוב האנשים שפשוט אוהבים לשחק, ורוצים לעשות את זה ב-4K, לא תהיה שום בעיה.

ובכל זאת, זה עדיין יותר מחשב ביתי כללי מאשר מכונת משחקים מודרנית של הדור הנוכחי, ולא רק בגלל שהוא מצויד בכרטיס מהדור הקודם – זה גם בגלל שזה הכרטיס הנמוך ביותר ש-NVIDIA הציעה בדור הקודם.

לדוגמה, במבחן Unigine Valley הוא הגיע לקצב פריימיים ממוצע של 18.1 פריימים/לשנייה שזה מספר יחסית נמוך לכאורה, במיוחד למשחקי פעולה. כשבדקנו אותו ב-3DMark, בתרחיש Fire Strike בגרסה רגילה ובגרסת האולטרה שלו, הבנו היטב את המיקום של המחשב: בטבלת הציונים ברשת התברר שהוא רחוק עד כשני שליש מהציון הממוצע של מחשב משחקים שמיועד למשחקי 4K עוצמתיים, אבל עדיין הוא טוב פי כמה ממחשבים ביתיים 'רגילים'.

בזכות המעבד הראשי החזק יחסית שלו, הציונים שלו באופן כללי היו מאוד טובים. למעשה, Z272SD הוכיח שגם כיום יש עדיין פער בין מעבדים שולחניים לאלו שמשובצים במחשבים ניידים, עם או בלי הליווי הגרפי. כך, לדוגמה, במבחן ריבוי הליבות של GeekBeanch הוא הגיע לתוצאה של 22,452 נקודות שגבוהה בכמה אלפים יותר מכל מחשב נייד שבדקנו לאחרונה. ב-PCMark 10 הוא הגיע לציון כללי של 4,669 נקודות שהוא הגבוה ביותר שזכינו לראות השנה.

אז מה השורה התחתונה?

כצפוי לא מדובר במחשב זול. Zen AiO Z272SD עולה כ-8,950 שקלים. עם זאת אם מפרקים אותו לגורמים ומתחילים לבחון את המחירים של המרכיבים השונים בשוק, מתברר אולי שזה לא כל כך נורא, במיוחד אם לוקחים בחשבון בכל זאת שצריך לשלם פרמיה מסוימת בכל מקרה עבור מחשב מותג, ועוד יותר עבור העיצוב המיוחד של מחשב 'הכל כלול' – אבל כן, זו הוצאה.

אבל מה שמקבלים עבורה הוא מחשב שלא רק נראה נהדר, אלא גם מתאים לכל השימושים האפשריים בבית, כולל רוב המשחקים שרוצים לשחק ובאיכות גבוהה של 4K. האפשרות לבצע הטענה אלחוטית להתקנים תומכי Qi ולהשתמש במסך גם עבור מחשב חיצוני בעת הצורך, הם בונוס נחמד. רק חבל שבאסוס, כפי שכבר הזכרנו בדרך, לא השקיעו קצת יותר בעכבר ובמקלדת שהם צירפו למחשב.