לאורך השנים, ואחרי אלפי סקירות שונות, מגוונות ולפעמים גם משונות שצברנו כאן ביחד חברי המערכת של TGspot, למדנו שהרוב המוחלט של המחשבים הניידים לשוק המשחקים חסרים תכונה אחת מאוד בסיסית: הם לא ממש ניידים.

לא, הכוונה ממש אינה למשקל, למרות שגם כיום יש למחשב עם מסך 17.3 אינץ' משקל שמורגש היטב על הגב. הכוונה היא למהות שלהם כמחשב נייד – אם נאמר זאת בעדינות, הם לא ממש מצטיינים בזמן עבודה אחרי שמנתקים אותם מהחשמל, ומכיוון שכך, ברוב המקרים אפשר למעשה לנייד אותם בין חדרי הבית או בתיק המחשב עד שמגיעים למקום בו יש שקע חשמל פנוי.

לכן היה קל שלא לפתח ציפיות, לפחות בהיבט הזה, גם בהפעלה הראשונה של מחשב המשחקים TUF Gaming FX705G, מניידי המשחקים החדשים שאסוס (Asus) שחררה לשוק הישראלי.

אז הנה אמ"לק קצר. אחרי שהתרגלנו בשנים האחרונות לקבל מניידי משחקים בבדיקות הקבועות שלנו, בהן אנחנו משתמשים לצורך ההשוואה בתרחיש העבודה הרגילה של PCMark 08, זמנים שגרמו לנו לשאול את עצמנו למה בכלל התאמצנו להריץ את הבדיקה, FX705G הביא עמו הפתעה לא קטנה בהיבט הזה כשסוללת ה-64 וואט/שעה שלו אפשרה לו עבר בקלות את קו 5 השעות ולנחות על 5:37 שעות בסופו של דבר – מרשים יחסית בהיבט של מחשבי משחקים.

רגע, במה משחקים פה?

מחשב משחקים/אסוס. מה קרה? לאן נעלם המותג Republic of Games? מה זה בכלל ה-TUF Gaming הזה? מותג יחסית צעיר זה, בשונה מ-ROG, אינו שייך לאסוס אלא לתאגיד של חברות רבות שמייצרות רכיבים, אביזרים ועוד הרבה דברים עבור שוק משחקי המחשב בכללו. התאגיד זה, שמכונה TUF Gaming Alliance, מונחה בידי מטרה להביא לשוק המשחקים רכיבים באיכות גבוהה ברמת מחיר שניתן להגדירה כשפויה.

בתאגיד חברות די הרבה יצרניות, כאמור, כולל לדוגמה קורסייר (Corsair), אנטק (Antec) וגם G.Skill. מדובר בחברות שמציעות את מרכולתן בעיקר לבוני מחשבים, מלוחות אם וזיכרונות ועד ספקים ומאווררים. אסוס לאחרונה לקחה את המותג הזה צעד קדימה וצירפה לקו גם מחשבים שולחניים, ועכשיו גם ניידים, והם מציעים כמו כל שאר האביזרים עוד היבט חשוב של TUF Gaming וזה יכולת עמידות לאורך זמן. למעשה, במקרה של FX705G היא אפילו שלחה לעבור אותו למבחני התקן הצבאי MIL-STD-810G וזה כמובן מצביע על כך שמדובר במחשב קשיח שלא אמור לפחד מנפילות מגבהים סבירים – טוב, אנחנו לא חושבים שמישהו ינסה לשחק עם המחשב הזה מעל המעקה של המרפסת.

בתצורה בא הגיע המחשב לבדיקה הוא עולה כ-6,290 שקלים. זה מחיר שאמנם נחשב נמוך ושפוי עבור מחשבי משחקים חזקים באמת, שלעתים יותר קרובות מאשר לא עוברים בהיבט של המחיר את קו העשרת אלפים שקלים, לא זול, אבל בהחלט סביר עבור מי שרוצה לרכוש נייד משחקים בלי לפשוט על הבנק.

ומה מקבלים במחיר הזה?

קודם כל, וכפי שהוזכר לעיל, מדובר במחשב שמצויד במסך 17.3 אינץ'. לעיצוב של המחשב נתייחס בהמשך, כי יש כמה דברים שצריכים להתייחס אליהם, אבל כעת נתרכז בחלק הטכני שקצת חשוב יותר.

המסך הוא מסוג IPS והוא מציע רזולוציה של 1920×1080 – ואנחנו בהחלט חושבים שזה מספיק לחלוטין עבור נייד משחקים, אם רוצים 4K, אפשר להתחבר למסך חיצוני – וקצב רענון מרשים של 144 הרץ שלא ממש צפוי במחשב משחקים ברמה הכניסה לשוק.

המעבד הראשי עומד בהחלט בתקן הגבוה יותר עבור מחשבי מהסוג הזה. Core i7-8750H, מהדור השמיני של מעבדי ה-Core של אינטל (Intel), הוא מעבד 6/12 ליבות במהירות בסיסית של 2.2 גיגה-הרץ ומהירות טורבו מרבית של 4.1 גיגה-הרץ ועם TDP סביר בהחלט של 45 וואט.

כרטיס התצוגה הייעודי במחשב הזה, וכאמור מדובר במחשב המסוים שבדקנו כי יש תצורות נוספות מעלה וגם מטה, הוא GeForce GTX 1050Ti של NVIDIA. הוא מצויד ב-4 גיגה-בייט של זיכרון ייעודי מסוג GDDR5. הוא כמובן לא מגיע לבד, אלא יחד עם השבב הגרפי המשובץ במעבד UHD Graphics 630.

אסוס ציידה את המחשב עם 16 גיגה-בייט זיכרון RAM מסוג DDR-2666, ויש שני כוננים כנהוג ברוב מחשבי המשחקים: כונן SSD בנפח של 256 גיגה-בייט וכונן מכני בנפח 1 טרה-בייט עם 5,400 סל"ד.

מעבר לכך תומך המחשב ב-WiFi 802.11ac ובבלוטות' 5.0 ומבחינת חיבורים הוא מציע חיבור USB 2.0 אחד ושני חיבורי USB Type-A 3.1, כמו גם יציאת HDMI 2.0 וגם חיבור לרשת מקומית. יש גם שני רמקולים בעוצמה של 2 וואט כל אחד ואלו מספקים צליל נקי יחסית ואפילו חזק יחסית עבור רמקולים בעוצמה נמוכה יחסית. כשמבחרים אוזניות, אפשר ליהנות, אם הן תומכות כך, משבב DTS Headphone: X שמספק 7.1 ערוצים -כן, כמו בהרבה מחשבי משחקים, אוזניות נהנות יותר.

ואיך זה בא ליד ביטוי?

בסופו של יום בשורה התחתונה קשה להתווכח עם כך שמחשב המשחקים הזה מבוסס קודם כל על מעבד ראשי חזק יחסית, כי בכל זאת, שש פיזיות עם תמיכה בעבודה בריבוי נימים, זו עוצמה. יש כמובן מעבדים יותר חזקים בשוק, מצידה של אינטל וגם של מתחרתה הגדולה AMD, אבל בקו הבסיס זה מעבד חזק.

וזה בא לידי ביטוי גם במבחנים, ואפילו בדברים הפשוטים לכאורה. לדוגמה, מהירות הכיווץ של קבצים שבודקת למעשה מעבר למעבד גם את היכולת שלו לשמור קבצים במהירות בכונן, ו-F705G הגיעה בבדיקה של WinRAR למהירות של 7,757 קילו-בייט/לשנייה וזו אחת התוצאות היפות ביותר שהתקבלו במבחן הזה לאורך הזמן בכלל, מהסוג שלא מקבלים עם מחשבים שמגיעים, לדוגמה, עם מעבדי ה-U של אינטל.

תוצאות יפות התקבלו גם במבחנים של Geekbench עם 2,814 נקודות במבחן הליבה היחידה ועם 11,127 נקודות במבחן ריבוי הליבות. אמנם מחשבי משחקים 'כבדים' יותר הגיעו במבחנים הללו לתוצאות גבוהות יותר, אבל המחשב המסוים הזה, כפי שכבר תיארנו במהלך הסקירה הזו, הוא בסופו של דבר מחשב ברמת כניסה לשוק ניידי המחשבים, ובפרספקטיבה הזו מדובר בציונים יפים מאוד.

ב-Geekbench, באמצעות מבחן ה-Compute, הייתה הזדמנות לבדוק לראשונה את הכרטיס הגרפי של המחשב, ובכלל את ההתמודדות של המחשב עם הצרכים של שחקנים גם אם לא ברמה הכי מעודכנת, והוא עשה זאת בכבוד בבדיקה עם הכרטיס הגרפי של NVIDIA, עם ציון של 75,598 נקודות, וגם בבדיקה עם השבב המשולב UHD Graphics 630 וציון לא רע של 30,862 נקודות.

אבל הבדיקה הכי מעניינת בסופו של דבר הייתה זו שביצענו ב-3DMark, במבחן Firestrike שלה בה הוא הגיע לציון של 5,478 נקודות. זהו, על פניו ציון לא רע בכלל, אבל כשהשווינו אותו מול כלל הציונים של המבחן הזה באתר של ULmark ראינו בדיוק היכן הוא ממוקם מבחינת היררכיה – הרבה מעל מחשבים ניידים רגילים שלא מצוידים בעוצמה שהוא מגיע עמה, אבל גם הרבה אחורי מחשבי המשחקים שעומדים בשורה הראשונה, וזה סביר בהחלט.

אז אפשר לומר שברמה של הבדיקות השונות שביצענו TUF Gaming FX705G עמד בציפיות שעלו בנו לאור התצורה והמחיר.

קצת על עיצוב

טוב אולי הפעם רתמנו את הסוסים באמת לפני העגלה, אבל בכל זאת, אי אפשר שלא להתייחס קצת לעבודה השוטפת עם המחשב, וצורת ההגשה שלו. קודם כל, למרות שמדובר במחשב משחקים הצבע שלו, הפתעה, הוא אפור מתכתי ולא שחור. הוא גם לא גדול כמו שמצפים ממחשב משחקים עם מסך 17.3 אינץ'. טוב הוא גם לא קטן, כי בכל זאת המסך גדול מאוד עבור מחשב נייד, אבל עם רוחב של כ-40 ס"מ זה מחשב יחסית 'קטן' מסוגו.

אחת הדרכים בהם השתמשה אסוס כדי להקטין את המארז הכולל של המחשב הוא קיצוץ בשוליים המיותרים מצידי המסך. הם קוראים לזה NanoEdge, אנחנו קוראים לזה 7.18 מ"מ, וזה אכן יחסית צר אבל נראה לנו שזה עוד ישתפר יותר בעתיד.

גם המשקל שלו סביר בהחלט ועומד על 2.6 ק"ג כך שלא מרגישים שסוחבים את הבית על הגב אם לוקחים אותו ממקום למקום – וזה אפילו די סביר בכדי להפוך אותו למחשב לשימושים כלליים. כן, נעז ונאמר שעם תיק מחשב טוב ומרופד, אפשר גם לקחת אותו ליום לימודים כדי שישמש כמכונת כתיבה, וכמו שכבר כתבנו מוקדם יותר, רוב הסיכויים שהוא יחזיק מעמד יום לימודים שלם.

מבחינת עיצוב עדיין די ברור שמדובר במחשב משחקים עם הלוגו הגדול של אסוס על המכסה שזורח בצבע זהב או אדום כשהמחשב פועל, שכל מיני קווים ועיטורים מובילים אליו מן הקצוות של המכסה שחתוכים ומחודדים בלי סימנים של עדינות, וגם עם העיצוב המיוחד של אזור המקלדת ומשטח השליטה הענק אם כי לא מספיק מדויק ונוח לטעמנו, אבל במשחקים יש כאלה שלא משתמשים בעכברים חיצוניים?

וכמובן המקלדת. יותר נכון: כמו כל מחשב משחקים מודרני, ובוודאי מבית אסוס, גם F705G מגיע עם תאורה אחורית בצבעי ה-RGB כולם, והם משתנים ומבהיקים, ואפשר לראות אותם היטב גם בחושך, וכמובן שמקשי ה-WASD בולטים במקלדת עם צבע לבן שקוף. אבל, הופתענו לגלות שברירת המחדל של התאורה הזו, ASUS Aura שמה, היא פשוט החלפת צבע כל שנייה או שתיים, מצב שבאסוס מכנים 'מצב צבעים משתנים'. אבל לפי החברה יש עוד מספר מצבי שימוש – נושם, סטטי ומהבהב – כמו גם אפשרות לבחור צבע, אבל המחשב לא הגיע עם האפליקציה שמאפשרת זאת, כמו במחשבי ה-ROG של החברה. לפחות אפשר בקלות דרך המקלדת לשלוט ברמת התאורה של המקשים ואף לבטל אותה לחלוטין.

המקלדת עצמה נוחה מאוד לשימוש, עם ירידה מספיק טובה, עם מקשים קפיציים ונוחים ועיצוב נוח לקצוות האצבעות, כך שהיא נוחה מאוד גם לאנשים שלדוגמה רוצים לכתוב סקירות על מחשבים ניידים עם הרבה מלל. עוד דבר שעומד לזכותה הוא הבסיס החזק שלה כך שהיא לא שוקעת במרכזה פנימה בזמן הקלדה, בעיה המוכרת היטב מהרבה מאוד מחשבים ניידים.

וממש בקצרה על שימושיות

אז יש זוויות צפייה טובות. ויש מקלדת טובה מאוד, אבל יש בפנים גם כרטיס מסך ייעודי, ומעבד שאולי לא צורך חשמל כמו מעבד של מחשב שולחני אבל עדיין ה-TDP שלו לא ממש דל. זה אומר בדרך כלל באופן אוטומטי לשאול את השאלה 'מתי הוא יתחיל להתחמם' ולא 'האם הוא יתחיל להתחמם', אבל ה-F705G דווקא סירב להתחמם. כלומר הוא לא נשאר קר לאורך העבודה איתו, אבל הוא לא הגיע לאורך כל הבדיקות שלנו לטמפרטורה שיכולה לחמם את הידיים באמת ביום חורף קר.

ברגע שמתחילים לסובב את המחשב מסביב ומגלים פתח אוורור אחד ענקי מאחור ואת פתחי האוורור מלמטה, קל יחסית להבין במיוחד אחרי שלומדים שבמחשב יש שני מאווררים יחסית חזקים שעוזרים לפלוט את האוויר החם החוצה וגם דואגים למערכת לעזור למנוע כניסת אבק מיותר פנימה שיכול לגרום נזק לאורך זמן.

אבל הבעיה היא ששוב לא שקט. כמו בניידי משחקים אחרים, ובמיוחד של אסוס, כשהמאווררים עובדים כבר ברמה הבינונית שלהם הם בפשטות מתחילים להרעיש, ברמה גבוהה יותר מדי. אז נכון, עם אוזניות על הראש זה לא כל כך נורא, אבל בלי זה בהחלט מורגש היטב עד רמת מפריע ברקע.

ושוב הגענו לשורה התחתונה

אנחנו חושבים שלאורך הסקירה כבר הבהרנו היטב מה אנחנו חושבים עלTUF Gaming FX705G. הוא עמד בציפיות, והוא בכל ההיבטים מתאים למי שרוצה לעשות את צעדיו הראשונים בעולם הניידים למשחקים. GeForce 1050 Ti הוא כרטיס תצוגה שמאפשר לשחק בכל המשחקים המודרניים ברמה סבירה בהחלט. הוא אמנם מיועד למשחקים ברזולוציית FHD ולא יותר, אבל זה בהחלט מספיק בעיקר לאור העובדה שהעיצוב שלו מאפשר להשתמש במחשב הזה גם לכל מטרה אחרת בבית ובחיים.

מחירו של FX705G מתחיל מ-5,490 שקלים.