יכולת המזעור של המעבדים הנמכרים בשוק, בעיקר לשווקי הטלפונים החכמים והטאבלטים, הגיעה לשיא חדש כש-ARM הכריזה על מעבד ה-20 ננו-מטר הראשון שיוצר לצורך בדיקות במפעל של יצרנית השבבים הראשית בטייוואן, TSMC. מדובר בדגימה של המעבד המוביל של החברה Cortex-A15 MPCore.

החברה מסרה אתמול כי מדובר בסיום תהליך של 18 חודשים מתחילת התכנון, ו-6 חודשים משלב סיום התכנונים נסופיים על הנייר לשלב הייצור בפועל. בפרויקט, מעבר ל-ARM ו-TSMC, הייתה שותפה גם חברת Cadence Design Systems שסיפקה את הכלים למעבר לייצור בפועל של המעבד החדש, תהליך שכלל התאמה מלאה לטכנולוגיית הייצור של TSMC. את ה-Cortex-A15 מכוונת ARM לטלפונים וטאבלטים בקצה הגבוה, אבל גם לשימוש במכשירי מדיה ביתית, תשתית אלחוטית ואפילו שרתים.

"ה-Cortex A-15 הוא מעבד ה-ARM הכי מתקדם עד היום. מעבד המבחן מהווה ציון דרך חשוב בהכנות של ARM לאפשר לשותפים להשתמש בתזרימי התכנון של Cadence ולכוון לתהליכי הייצור המתקדמים של TSMC. אנחנו רוצים לחזק את היחסים שלנו עם Cadence בכדי לפתח ולהפיץ את מעבדי ה-Cortex-A15 ומעבדים אחרים של ARM", אמר מייק אינגליס, סגן נשיא ביצועי ומנכ"ל, חטיבת המעבדים ב-ARM. "מעבד ה-20 ננו-מטר סולל את הדרך לשילוב הדור הבא בביצועים והשילובים של מעבדי SoC. השילוב בינינו ל-TSmc יעזור לנו לעמוד בדרישות ההולכות וגדלות למכשירים המיועידם לשוק הצרכני שדורשים ביצועים גבוהים ויעילות שימוש בחשמל".

לפי ARM אמור ה-Cortex-A15 MPCore לספק עד פי חמש ביצועים לעומת הביצועים שמציעים כיום הטלפונים החכמים המהירים ביותר, ועד פי עשר ביצועים לעומת הביצועים שמציגים התקנים אחרים שמבוססים על מעבדי ARM נוכחיים.

ה-Cortex-A15 MPCore, שמבוסס על ארכיטקטורת ARMv7-A Cortex המוכחת של החברה, יציע ריבוי ליבות שיעוצבו באותה פיסת סיליקון ותכלול את שבב ה-NEON שאחראי לנושא התצוגה ואת יחידת ניהול הזיכרון של ARMv7.

כאמור החברה תציע את ה-Cortex-A15 בשלל תצורות של ליבות, כשליצור הסופי של המעבדים יהיו אחראיות כמובן השותפות שלה. כך למשל היא מייעדת מעבדי ליבה אחד ומעבדים כפולי ליבה במהירות של 1 עד 1.5 ג'יגה הרץ לתחום הטלפוניה, מעבדי כפולי ליבה ומרובעי ליבה במהירות של עד 2 ג'יגה הרץ למוצרי קצה בידוריים מתקדמים כמו לדוגמה טלוויזיות חכמותוכן מעבדים בני ארבע ליבות ושמונה ליבות לתחום שרתי המדיה הביתיים ותשתיות אלחוטיות, מעבדים שיגיעו למהיריות של עד 2.5 ג'יגה הרץ.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot.co.il

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.