סוללה אייפון 7 iPhone 7 Plus Teardown

משנה לשנה כבר התרגלנו לשמוע שאפל שוברת עוד שיאי מכירות והכנסות עם האייפונים שלה, אבל בשנה האחרונה משהו השתנה. אפל הפסיקה לפרסם את נתוני המכירות שלה, ואפילו יצאה לאחרונה באזהרת רווח למשקיעים שלה. רבים תוהים מה גרם לירידה במכירות: האם מדובר במכשירים לא מספיק מעניינים? האם המחיר שלהם גבוה מדי? האם רבים עברו לאנדרואיד? ג’ון גרובר מ-DaringFireBall טוען כי התשובה לשאלה, או לפחות בחלקה, נמצאת בלב אחד המשברים הגדולים של אפל בשנת 2017 ושנת 2018.

עלייה של פי 10 במספר החלפות הסוללה

לקראת סוף שנת 2017 התפרסמו ניסויים של משתמשים אשר בדקו את ביצועי האייפונים שלהם לפני ואחרי החלפת סוללה, וטענו שהוכיחו כי אפל מאטה בכוונה את ביצועי המכשירים לאחר שהסוללה נשחקת עקב שימוש סטנדרטי. לאחר זמן מה, אפל הודתה כי היא אכן עושה שימוש בטכניקות של ניהול צריכת חשמל ומשאבים במטרה למנוע כיבוי פתאומי של המכשיר ופגיעה ברכיבים אחרים עקב שחיקת סוללת המכשיר. עקב הפרסום השלילי העוצמתי שתקף את החברה, אפל החליטה לחתוך בצורה דרסטית את מחירי שירות החלפת הסוללות שלה מ-80 דולר ל-30 דולר. הלקוחות, אשר זעמו על העובדה שתחושת הבטן שלהם על כך שהמכשירים שלהם הופכים לאיטיים עם הזמן, נכונה, התנפלו על תוכנית ההחלפות החדשה, וגרמו לנזק לא קטן עבור אפל.

גרובר מסביר כי בעבר, אפל הייתה מבצעת בין מיליון ל-2 מיליון החלפות סוללה בשנה, אך בעקבות הרעש התקשורתי והעובדה שמחירי ההחלפות ירדו כל כך, טים קוק חשף שאפל ביצעה לא פחות מ-11 מיליון החלפות סוללה במהלך שנת 2018. כלומר, 11 מיליון משתמשים העדיפו להחליף את סוללת האייפון שלהם ב-30 דולר כדי להחזיר את המכשיר שלהם לקדמותו, מאשר להוציא בין 750-1,450 דולר על מכשיר אייפון חדש. משמע, מדובר בנזק של כ-10 מיליארד דולר בממוצע. אפל אכן הזהירה מירידה של 5-9 מיליארד דולר ברבעון הקרוב כתוצאה מתוכנית ההחלפות, כך שההערכות של גרובר תואמות את הנאמר.

קרא עוד:  מבחן עמידות ל-Galaxy Z Flip: מסך הזכוכית עדין כמו פלסטיק

גם טים קוק הודה בעצמו במכתב למשקיעים כי הירידה ברווחים בגובה 9 מיליארד דולר נובעת מהביקוש הנמוך למכשירי אייפון, וכי הביקוש הנמוך נובע מהעובדה שאפל הציעה החלפות סוללה במחירים נמוכים יחסית, ויידעו את הלקוחות על כך. בין אם בחנויות ובאתר של אפל, ובין אם ברעש התקשורתי סביב פרשת האטת המכשירים.

גרובר טוען כי למרות שאפל ידעה על העלייה בכמות החלפות הסוללות במהלך שנת 2018, את הנזק האמיתי היא ראתה רק לאחר השקת ה-iPhone XS ו-הiPhone XR, שהוכיחו שכשאנשים מרוצים מביצועי המכשיר והסוללה של האייפונים שלהם, הם לא ממהרים לשדרג אותם לדגמים החדשים ביותר מדי שנה.

פורסם לראשונה באתר GeekTime