כשלוש שנים לאחר שהשיקה את הדגם הקודם, חוזרת אפל (Apple) לעולם מזרימי המדיה עם דגם חדש ל-Apple TV, שכולל לראשונה גם חנות אפליקציות. מצד אחד – מדובר בבשורה של ממש. מצד שני, האם יש לכאלה שלא "חיים" באקוסיסטמה של אפל ולא ממש מושקעים בחנות האפליקציות שלה מה לעשות עם המכשיר החדש הזה? ואיך הוא עובד בארץ, מבחינת התכנים המוצעים?

לקחנו את ה-Apple TV החדש וחזרנו עם תובנות.

דומה מבחוץ, שונה מבפנים

כשתראו את ה-Apple TV על המדף, סביר להניח שלא תיפלו מהרגליים, במיוחד אם אתם מכירים את הדורות הקודמים, שכן הדור הרביעי של מזרים המדיה נשאר זהה לקודמו. מדובר בקופסה מרובעת שחורה במידות קטנות (39 מ"מ עומק ו-99 על 99 מ"מ אורך ורוחב) כאשר בצידו האחורי של המכשיר ניתן למצוא ארבעה חיבורים: חשמל, HDMI, Ethernet וכן חיבור USB-C, כשזה משמש בשלב זה לתחזוקה בלבד וחסום לחיבורים התקנים חיצוניים. בקדמתו של המכשיר קיימת נורית חיווי בודדת שתיכנס לפעולה בעת השימוש וכן בכל פעולה אותה מבצע המשתמש.

מבפנים מדובר בסיפור אחר לגמרי: בהשוואה לדור הקודם, אין ספק כי אפל עשתה שיעורי בית. בלב המכשיר פועם לו שבב ה-A8 וזיכרון עבודה בנפח 2 ג'יגה-בייט – המהווים קפיצת מדרגה בהשוואה לדורות הקודמים, ובאים לידי ביטוי בזמן התגובה הזריז שלו. למרבה הצער, המפרט הנוכחי לא תומך ברזולוציית 4K – די מאכזב יחסית למוצר דגל שיותר ב-2015. נסתפק ב-1080P בלבד.

עוד חידוש משמעותי בדור החדש של ה-Apple TV הוא השלט, שזכה לעיצוב חדש לגמרי.  בניגוד לדורות הקודמים בהם השלט היה מורכב מעיגול ועליו מוטבעים ארבעה לחצני ניווט פיזיים וכן לחצן נגינה/עצירה, השליטה בדור הנוכחי מבוססת על משטח מגע, בדומה למשטח הטראקפד הקיים במחשבי המק, שתופס את החלק העליון של השלט המלבני. משטח המגע הזה מאפשר לנווט בין התפריטים והאפשרויות במחוות מגע, עניין נוח ואינטואיטיבי למדי.

מתחת למשטח המגע קיימים חמישה כפתורים פיזיים: כפתור הבית (הזהה לזה הקיים במוצריה הנידיים של החברה), לחצן Menu, שליטה על עוצמת השמע, לחצן נגינה/עצירה וכן כפתור המוקדש ל-Siri, שיכולה, לפחות על הנייר, לסייע לכם לחפש תכנים במכשיר באמצעות דיבור. למה רק על הנייר? כי סירי אינה זמינה בישראל בשלב זה. חבל.

בנוסף, השלט החכם משלב גם חיישן ג'יירוסקופ לשימוש באפליקציות ומשחקים תומכים.

iOS בטלוויזיה

ה-Apple TV החדש לא נבדל משאר מוצרי אפל בפילוסופיה של החברה מקלפורניה בכל הנוגע לממשק המשתמש. קל ונוח להשתמש בו, החל ממסך ההגדרות הראשוניות, דרך הורדת אפליקציות חדשות וחנות ועד לשימוש היומיומי במכשיר. הבעיה היחידה היא המקלדת הווירטואלית, שמוצגת בשורה אחת ארוכה וניתן לעבור מאות לאות על ידי תזוזה ימינה ושמאלה בלבד. כשמנסים להגיע מ-a ל-z נדרשות הרבה מאוד לחיצות וזה מעיק. מצד שני – ניתן להתרגל, ואחרי ההגדרות הראשוניות (חיבור לרשת אלחוטית וכניסה ל-Apple ID) אפשר להסתפק בחיפוש הקולי ולא לראות אותה יותר.

קרא עוד:  Jabra הכריזה על Elite 75T - דור משודרג לאוזניות ה-TWS המובילות שלה

לאחר החיבור הראשוני, ה-Apple TV מציג בפננו ממשק ידידותי וקל שמזכיר מעט את מוצרי החברה הקיימים. המסך הראשי כולל אייקונים גדולים, צבעוניים וברורים למגוון אפליקציות: סרטים, סדרות (לא זמין בארץ), תמונות, מוזיקה, חנות יישומים ואפליקציית ההגדרות. אם יש לכם כבר תכנים (תמונות, סרטים, מוזיקה) או אפליקציות שקניתם דרך האקוסיסטמה של אפל הם יופיעו כאן אוטומטית, ואם לא תוכלו לרכוש תכנים רבים דרך ה-App Store וה-iTunes Store.

מגוון הסרטים שמוצע לרכישה היום דרך iTunes Store (גם בישראל) רחב למדי וניתן למצוא כמעט את כל הסרטים הקיימים ובכל הז'אנרים האפשריים החל מקומדיה, דרמה, אקשן, פעולה ועוד. רוב הסרטים ניתנים או לרכישה לתמיד או להשכרה לזמן מוגבל, באיכות SD או HD. העלות מתחילה בשקלים בודדים לסרט באיכות נמוכה ולזמן מוגבל, עד לכמה עשרות שקלים לסרט חדש ב-HD לרכישה ללא הגבלת זמן אחרי שקנינו סרט, הצפייה בו עברה בצורה חלקה למדי ללא תקיעות או לאגים, עם כתוביות מובנות בעברית.

app tv_main

סרטים זה טוב ויפה, אבל למרבה הצער למשתמשים הישראלים כאן זה פחות או יותר נגמר. בעוד המשתמשים באמריקה יכולים לקנות גם סדרות, להתחבר לשירותים כמו Netflix ולמצוא עוד מגוון אפליקציות לרכישת תכנים נוספים – בארץ הרוב לא קיים. בינתיים. עם זאת, מי שיודע להשתמש ב-VPN או פתרונות DNS יוכל לעקוף את המגבלות הגאוגרפיות ולנצל את כל יכולות המכשיר.

פיצ'ר מדליק נוסף שקיים במזרים המדיה, בזהה לדורות הקודמים, היא האפשרות לשקף את מסך האייפון או האייפד ישירות אל המסך הגדול ולצפות בכל תוכנו בשימוש תכונת ה-AirPlay. זה מעולה למי שיש לו iPhone מלא בתמונות, משחקים או סרטים שהוא רוצה לראות על המסך הגדול – אבל לא ממש שמיש לבעלי מכשירי אנדרואיד או מחשבי Windows.

בניגוד למזרימי מדיה אחרים, ה-Apple TV אינו מאפשר ניגון סרטים ישירות מהתקן חיצוני או העתקת קובץ בגרירה: כך לדוגמה, אם נרצה לצפות בסרט הקיים במחשב מבוסס החלונות, נצטרך לגרור את הסרט אל תיקיית הסרטים באייטונס ולהפעיל את אפשרות השיתוף הרשת הביתית, שתבצע הזרמה לכל תוכן האייטונס ישירות לטלוויזיה. יש לציין כי הסרט עצמו חייב חייב להיות מקודד בפורמט MP4 על מנת שניתן יהיה לנגנו, כך שזה לא יהיה נוח במיוחד.

יחד עם זאת, קיימות בחנות האפליקציות של אפל מספר אפליקציות כגון Plex המספקות אפשרות להזרמת וידאו ישירות מהמכשיר המיועד כמו המחשב או הטלפון. היינו מצפים מאפל להפוך את התהליך הזה להרבה יותר פשוט – אבל אם אתם מבינים אפילו קצת בתפעול תוכנות מדיה כאלה תוכלו להגדיר את ה-Apple TV כסטרימר לכל דבר תוך דקות ספורות.

קרא עוד:  מצלמה שלישית ועיצוב דומה: אפל הכריזה על iPhone 11 Pro ו-iPhone 11 Pro Max

משחקים בטלוויזיה ומפוצצים חלליות

asphaltגולת הכותרת של מזרים המדיה היא כמובן חנות היישומים. כצפוי במוצרים חדשים, ההיצג בה קטן נכון להיום, אבל הולך וגדל מדי יום. בדומה לשאר מוצרי החברה, החנות עצמה מסודרת לפי קטגוריות וניתן גם לחפש תכנים באופן חופשי. אפליקציות מסויימות מוגדרות כאפליקציות אוניברסליות, מה שאומר שאם אתם מורידים גירסה אחת שלהן (נניח ל-iPhone) הם תהיינה זמינות גם ל-Apple TV. כך תוכלו להשתמש בקלות בשרות מזג האוויר של יאהו, מרוץ המכוניות המוכר Asphlat 8, אפליקציית YouTube ועד מספר לא מבוטל של משחקים בז'אנרים שונים זמינים להורדה.

לצורך הבדיקה, שיחקנו במירוץ המכוניות Asphlat 8, משחק ההרפתקאות Oceanhorn ובמשחק הפלטפורמה Rayman Adventures. השליטה במשחקים נעשית באמצעות השלט, שכאמור כולל ג'יירוסקופ ומזכיר במידה מסויימת את בקר המשחק של קונסולת המשחקים Wii. ניתן גם לקנות בקר משחקים מסורתי יותר שמזכיר את השלט של ה-Xbox 360 – אבל הוא אינו מגיע כחלק מהערכה הבסיסית.

המשחקים שניסינו עבדו בצורה מרשימה, במיוחד Asphalt 8 שנראה נהדר על המסך הגדול. זוהי לא קונסולת משחקים שמריצה משחקים מתקדמים כמו פלייסטיישן או Xbox, אבל נהדרת כקונסולה קטנה למשפחה ולילדים.

אלמנט נוסף וחשוב לא פחות הוא חיבור מזרים המדיה לאביזרים חיצוניים באמצעות קישוריות הבלוטות' 4.0. כך, ניתן לחבר בקרי משחק, מקלדות ואף אוזניות אלחוטיות שיתפקדו לצד השלט הקיים. בנוסף, ניתן ללמד גם את השלטים האחרים בבית – שלט הטלוויזיה או שלט הממיר, כך שיחליפו את השלט הרגיל.

השורה התחתונה

למי מתאים ה-Apple TV בדורו הרביעי? קשה לומר. בעוד תושבי ארה"ב יכולים ליהנות ממגוון תכנים ואפליקציות בלעדיות כמו גם בשירותיה של סירי לחיפוש תכנים, המשתמשים הישראלים מוגבלים בכל הקשור לצריכת התוכן כמו גם בהעברת תכנים מהמחשב (חלונות) או מהתקן חיצוני. בקיצור: כמזרים מדיה הוא קצת לוקה בחסר.

מצד שני, יש לו חנות אפליקציות עם פוטנציאל עצום, ושלט נוח ומתקדם, וכמובן ממשק המשתמש החלק והנוצץ של אפל. אם אתם בקטע של מוצרי החברה כנראה שתיהנו ממנו יותר מאחרים. אם לא, קחו בחשבון שיכול מאוד להיות שמדיניות הגן הסגור של החברה, שגורמת לפעולות פשוטות יחסית (כמו להזרים סרט ממחשב אחד למסך הגדול) להפוך לעניין די מורכב, יכולה להיות לא ממש לטעמכם.