הסכסוך המשפטי בין קוואלקום (Qualcomm) לאפל (Apple) הוא אחד הגדולים שמתנהלים כרגע בעולם הטכנולוגי, ואחד ההיבטים שלו הוא הצטננות היחסים המסחריים, בלשון המעטה, בין שתי החברות. הנהנית הגדולה מכך היא אינטל (Intel) שלראשונה מפתחת מודמים עבור מכשירי iPhone. אבל מתברר שכנראה בדרך לגירושין יהיה תהליך מסוים של היפרדות: אפל, לפי דיווחים, כן תשלב מודמים של היריבה המרה בחלק מהטלפונים שלה השנה.

המודם החדש של אינטל, XMM 7560, הוא הראשון של החברה המאפשר הורדת נתונים בקצב שמגיע ל-1 גיגה-ביט/לשנייה והוא גם תומך, לראשונה, בטכנולוגיית CDMA. מדובר בשני אלמנטים שכבר קיימים ב-Snapdragon X16 ששילבה קוואלקום כבר ב-Snapdragon 835. המודם החדש שלה, Snapdragon X24, למעשה כבר תומך בקצה העברת נתונים של עד 2 גיגה-ביט/לשנייה, כשגם ה-X20 המשולב ב-Snapdragon 845 מציעה מהירות גבוהה מהמודם החדש של אינטל עם 1.2 גיגה-ביט/לשנייה.

אבל בעוד אפל מוכנה להתספק במכשירי ה-iPhone של השנה בקצב העברת נתונים נמוך יותר, והיא אף תגביל את המהירות של המודמים של קוואלקום ל-1 גיגה-ביט/לשנייה, היא לא רוצה לקחת סיכונים לגבי ה-CDMA בו אינטל רק מתחילה את דרכה.

ולמה זה חשוב? כי מתברר שמספר צרכני רשתות ה-CDMA בארצות הברית ובסין הוא משמעותי – למעלה מ-900 מליון, כשגם ביפן יש לרשת הוותיקה הזו משתמשים לא מעטים. אפל כמובן לא רוצה לוותר עליהם כשהיא גם רוצה לנסות לחסוך בעיות מראש – ולכן מכשירי iPhone שיתמכו ב-CDMA השנה יצוידו עדיין במודם של קוואלקום.

האם זה אומר שהמודמים של אינטל ישרתו את אפל באופן בלעדי מ-2019? קשה אפילו לעשות ניחוש מושכל בעולם של עסקים.