כשנה לאחר שחשפה את מערכת ההפעלה השולחנית OS X 10.9, או בכינויה OS X Mavericks, הציגה אפל (Apple) בכנס המפתחים שלה את מערכת ההפעלה הבאה OS X 10.10, או OS X Yosemite.

עוד בטרם הציג את מערכת ההפעלה החדשה, עלה טים קוק מנכ"ל אפל לבמה והתפאר בכך שבעוד צריכת המחשבים השולחניים צונחת בקצב הדרגתי של 5% משנה לשנה, דווקא מחשבי המק מתוצרתה זוכים לגידול משמעותי ולעלייה של כ-20%. לטענתו עלה מספר משתמשי המק לשיא של כ-80 מיליון, והגרסה קודמת של מערכת ההפעלה זכתה לאימוץ מרשים למדי בידי כמחצית מתוכם.

באופן שאינו מפתיע למדי, צורתה החיצונית של מערכת ההפעלה השולחנית החדשה כמו גם הממשק החדש שלה קיבלו מעט השראה מהאחות iOS המיועדת למכשירים הניידים של החברה. כך יוכלו משתמשי מערכת ההפעלה החדשה להתרגל בקלות לצורתן השטוחה של הצלמיות ולממשק המשתמש החדש, שמאפיינים למעשה את האחות מתחילת דרכה. לצד מקצה השיפורים הוויזואלים, זוכה המערכת החדשה למספר תכונות ושיפורים מהפכניים להם קיוו משתמשיה.

כפי שצפו כל התחזיות וההערכות, מרכז העדכונים במערכת השולחנית מקבל גוון שקוף ומלוטש יותר שמזכיר את מערכת ההפעלה הניידת. נוסף על כך, המרכז החדש מכיל את ההתראות אותן קיבל המשתמש מהאפליקציות השונות המותקנות במחשבו, כמו גם היכולת לנהל אינטראקציה מול יישומונים דינמיים כגון לוח שנה, מזג אוויר, מניות ועוד.

אחד המאפיינים העיקרים והחשובים במערכת ההפעלה הוא שורת החיפוש, או בשמה המקצועי Spotlight. כעת, שורת החיפוש במערכת השולחנית זוכה למתן אפשרויות חיפוש נוספות למשתמש, כך שמלבד חיפושים במערכת ההפעלה עצמה, יוכלו משתמשי המערכת לחפש תכנים בחנות היישומים, באנציקלופדיה הווירטואלית ויקיפדיה, מפות ועוד.

קרא עוד:  רייזר הכריזה על אולטרה-בוק ראשון המיועד למשחקים עם GeForce GTX 1650

שרות הענן iCloud, המוכר למשתמשי מערכות ההפעלה המשמש כשירות גיבוי תכנים וירטואליים, אנשי קשר ועוד מידע המאוחסן במכשיר, זוכה לתכונה חדשה שתאפשר למשתמשיה לראות ולצפות בכל התכנים המגובים כתיקיית מערכת לכל דבר, ישירות בשולחן העבודה. למעשה, התכונה החדשה מזכירה במעט את שרות הדרופבוקס (DropBox) המפורסם, או כפי שאפל קראה לכך, Cloud Drive.

fba0xlwfefeaa9n5bp2y

אפליקציית הדואר האלקטרוני המובנית, הקיימת בכל מערכת הפעלה מבית אפל, זכתה לשינוי המהותי והגדול ביותר. אילו בעבר יכלו משתמשיה לבצע מספר פונקציות בסיסיות ביותר, הרי שעם עדכונה של המערכת משתמשיה יוכלו לעשות הרבה מעבר לכך. כך לדוגמא, יוכלו לשלוח תוספים בעזרתו האדיבה של שרות ה-iCloud, כל עוד נפחם אינו עולה על 5 ג'יגה-בייט. בנוסף, בזכות תכונת ה-Markup החדשה שנוספה, המשתמשים יכולים לשרטט, לכתוב בכתב יד ולצייר ציורים בעזרת משטח המגע הייחודי למשתמשי המק.

גם דפדפן הספארי (Safari), שהוא למעשה דפדפן הדגל של החברה, זוכה לשיפורים מהותיים. מעבר לשיפורים מתחת לפני השטח שכללו הוספת מאיצים שונים על מנת להאריך ולשמר את חיי הסוללה, יוכלו כעת משתמשי הדפדפן לגלוש בסביבת גלישה פרטית, שאינה שומרת את נתוני הגלישה, ומבלי לסגור חלונות שאינם פרטיים כפי שהיה נהוג עד עתה, הבדומה למה שמכירים היטב משתמשי פיירפוקס (Firefox), כrום (Chrome) ואפילו אינטרנט אקספלורר (Internet Explorer) בגרסאותיו האחרונות. בנוסף, נוספו מספר תכונות שיעזרו לשיתוף קל ומהיר יותר עם אנשי הקשר ולאפליקציות אחרות. יתר על כן, הוסיפה אפל גם גישה מהירה לכל הכרטיסיות הפתוחות בדפדפן הספארי וכן גישה מהירה למועדפים.

קרא עוד:  מיקרוסופט תערוך אירוע Surface בחודש הבא, תחזור לשוק הטלפונים?

התכונה הבולטת והמסעירה ביותר שהמערכת השולחנית טומנת בחובה, ניקראת Continuity. בזכות תכונה זו, מערכת ההפעלה תזהה כאשר משתמש מכשיר ה-iPxxx המקושר לאותו חשבון Apple ID נמצא בטווח קרוב, ותציע לו להמשיך את עיסוקיו מהמחשב. כך לדוגמה, משתמש שהחל בכתיבת מייל במכשיר הנייד יוכל להמשיך בדיוק באותה נקודה באמצעות המחשב, כמו גם המשך גלישה בספארי בדיוק במקום ממנו הפסיק. יתר על כן, בזכות תכונה זו, יוכל המשתמש לקבל שיחות טלפון או הודעות ישירות למחשב האישי ותינתן לו האפשרות לענות לשיחה באמצעות הרמקולים והמיקרופון המובנים במכשיר.

אפל תציע לכל משתמשיה להוריד את הגירסה בחינם מחנות היישומיןם המובנית, אולם שחרורה המשוער יחול בסתיו וגרסת הבטא זמינה להורדה כבר מעכשיו.

 

 

 

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.