לאחר השינויים המשמעותיים שקיבלנו בגרסת יוסמיטי (Yosemite), נראה כי הגרסה הבאה של OS X, בעלת שם הקוד 'אל-קפיטן' (El Capitan) תתמקד בשיפור ביצועים, שיפור וייעול חווית השימוש ממערכת ההפעלה השולחנית של אפל (Apple).

בכנס המפתחים השנתי של אפל מתגאים בעובדה כי 55% מבעלי מחשבי המק שדרגו לגרסת יוסמיטי (Yosemite) תוך 8 חודשים, נתון שהופך אותה על-פי אפל למערכת ההפעלה עם יחס האימוץ הגבוהה ביותר. בכנס דאגו לשגר עקיצה לכיוונה של מיקרוסופט וציינו כי מערכת ההפעלה חלונות 8.1 (Windows 8.1) זכתה לאימוץ של 7% בלבד על פני אותה תקופת זמן.

הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה אשר זכתה לשם אל-קפיטן, על שמו של האתר בתוך פארק יוסמיטי, אפל התמקדה לא בהוספה של אפשרויות חדשות ומהפכניות אלא בשיפור בצריכת המשאבים, הביצועים ובחווית השימוש של המשתמשים. על-פי מדידות שביצעה החברה, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה מציעה שיפור של עד פי 1.4 במהירות פתיחה של יישומים ותוכנות, עד פי 2 שיפור במהירות של מעבר בין יישומים וכי קבצי PDF נפתחים מהר עד פי 4. באל-קפיטן אפל הטמיעה גם את Metal API ספריית תוכנה המאפשרת גישה מהירה יותר לחומרה של מחשבי המק וכתוצאה מכך יושגו שיפור בביצועים הכללים. לדברי החברה, מדובר בשיפור של עד 50% במהירות הציור על המסך והפחתה של עד 40% בעומס על המעבד. ספריית התוכנה תאפשר למפתחים של תוכנות ומשחקים להציע ביצועים טובים יותר על-גבי מחשבי המק.

קרא עוד:  מנויי Apple Music יכולים להאזין למוזיקה מעתה היישר מהדפדפן

Mac OS X El capitan 2

בנוסף תוכנת החיפוש ספוטלייט (Spotlight) המוטמעת לרוחב מערכת ההפעלה הופכת עם אל-קפיטן לקלה יותר לשימוש ואפל שיפרה את יכולות החיפוש עם חיפוש בשפה חופשית, כך שניתן להקליד בשורת החיפוש "מיילים שלא נקראו מסטיב" ובחלונית התוצאות יוצגו הודעות הודא"ל הללו. כמו-כן ישנה אפשרות לשנות את גודלו של חלון החיפוש ואף להזיזו על-גבי המסך.

בתחום שיפור חווית השימוש אפל משפרת מספר יכולות של מערכת ההפעלה ומעתה ניתן להציג שני יישומים בתצוגת מסך מלא א-לה חלונות 8. דפדפן הספארי (Safari) תומך בנעיצה של לשוניות על-ידי גרריתן לקצה החלון ואף יאפשר להשתיק את השמע הבוקע מלשונית מסויימת על-ידי לחיצה על סמליל הרמקול בשורת הכתובת. יישום הדוא"ל הפנימי זוכה לאפשרות לסמן או למחוק הודעות על-ידי מחווה של החלקת 2 אצבעות לרוחב משטח המגע ותמיכה בלשונית בעת כתיבת הודעת דוא"ל חדשה.

גרסת הבטא של אל-קפיטן זמינה להורדה כבר עתה למפתחים ותשוחרר כעדכון חינמי לקראת הסתיו.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.