עכשיו לאחר ששכחה קצת הסערה שהשאירה ההכרזה של ה-Nexus 5, אפשר להסתכל לעומק על החידוש האמיתי שמגיע עם ההכרזה הזו והיא מערכת ההפעלה אנדרואיד 4.4, הוא בשם הקוד KitKat. בואו נראה אילו בשורות גרסת 4.4 "קיטקט" מביאה איתה.

פרוייקט "Svelte"
ראשית נציין כי גוגל מביאה איתה בגרסה זו חידוש אשר לא היה קיים בגרסאות קודמות והוא התמיכה במכשירים חלשים אשר נאלצו עד היום להישאר מאחור בעדכון הגרסה. גוגל שיפרה כל רכיב מרכזי אפשרי בכדי להוריד את צריכת הזיכרון שלו ולייעל את דרך מערכת העבודה של הזיכרון. זוהי בשורה גדולה לבעלי המכשירים "החלשים" כעת גוגל דאגה כי לא תישארו מאחור אנדרואיד 4.4 "קיטקט" תהיה מסוגלת לרוץ על מרבית המכשירים החלשים בשוק, גם אלו שלא עודכנו לגרסת "ג'לי בין" (אלו בעלי זיכרון עבודה של 512MB), ופועל יוצא מכך, המערכת תוכל להשתלב גם במכשירים שהם אינם טלפונים סלולרים כדוגמת: שעונים ,משקפים ואביזרים לבישים נוספים שלרוב מבוססים על חומרה חלשה.

תהליך אופטימצזיה נוסף נמצא במערכת ניהול החיישנים. גוגל הציגה קונספט חדש בשם "קיבוץ חיישני חומרה" , במקום לאסוף אינפורמציה מכל חיישן בצורה אינדיבידואלית (מה שדורש גם צריכת סוללה גבוהה וגם כח עבוד) המערכת תיגש לכל החישנים במקביל במקבצים קטנים ותשלוף את המידע לו היא זקוקה.

בנוסף הציגה גוגל כלים חדשים למפתחים (API) בכדי שיוכלו ליצור אפליקציות חדשניות בעלות תגובה מהירה וניצולת זיכרון נמוכה במיוחד. גוגל, שרואה מקום לשיפור באפליקציות המערכת השלימה תהליך של עבודה מחדש על הקוד וכעת היא אף מאפשרת להוריד אותם בנפרד. עוד נוספו כלים לניתוח זיכרון בכדי לאפשר למפתחים לנתר את האפליקציות אותם בנו בזמן אמת.

מולטי טסקינג מהיר יותר
גרסת האנדרואיד 4.4 לוקחת את ביצועי המערכת לשיאים חדשים ע"י אופטימיזציה של זיכרון ושיפור מסכי המגע, כך שהיא מגיבה מהר יותר ומדויק יותר מבעבר . בזכות זה מתאפשר לנו האזנה למוזיקה תוך כדי גלישה או משחק במשחק עתיר גרפיקה ללא כל בעיה.

android-4.4-kitkat-official-3

לאלו מביניכם הזוכרים את אנדרואיד בגרסאות 2 ומעלה, עד כניסת גרסה 4.1 חשנו כי המערכת אינה חלקה כפי שהיא צריכה להיות (או כפי שאייפון הרגיש) וגוגל ידעה זאת. החל מגרסה 4.1 הצידה גוגל את פרוייקט חמאה (Butter project) אשר היה אמור לשפר את הגמגומים הגרפים במערכת, אם זה בגלילה או בתנועת המסך. כעת גוגל טוענת כי הביאה את הפרויקט לרמה חדשה וגבוהה הרבה יותר אשר תאפשר חוויה חלקה מאין כמוה. מפתחים יוכלו להשתמש באנימציות מעבר שונות המותאמות טוב יותר למערכת ויוצרות שימוש חלק וזורם יותר.

גרפיקה
גם בתחום הגרפיקה "קיטקט" רושמת שיפורים רבים ביניהם עדכון פרוטוקול הקידוד הגרפי מ OpenGL ES1.0 אל OpenGL ES 2.0 התוצאה שיפור בביצועים, בכיול הצבע ואפקטים מיוחדים מתקדמים.

קרא עוד:  מסתמן: מכשירי הביניים הבאים של סמסונג ייראו כמו היקרים

בשורת העיצוב
אל תצפו לשינוי עיצוב שובר מוסכמות או קיצוני, אך כן נעשו שיפורים גם בתחום הזה. חלק מהשינויים הללו כוללים אפשרות להפוך את וילון ההתראות וסרגל הניווט לשקופים לחלוטין ובאותה צורה יוכלו מפתחים להשתמש בעיצוב השקוף באפליקציות אותם הם מפתחים בכדי לשמור על מראה אחיד לאורך כל המערכת. כמו כן מעתה המערכת תוכל לעבוד במצב של מסך מלא בצורה אוטומטית. ברגע שנפעיל אפליקציה, לדוגמא הדפדפן, נמתין מספר שניות והוא יתפרש על כל המסך. דבר זה יאפשר ניצול טוב יותר של שטח המסך וגם קריאה וצפייה מהנה יותר. על ידי החלקת האצבע מתחתית המסך למעלה, יחזור המסך למצבו הרגיל כולל כל הסרגלים אשר נעלמו לנו.

android-4.4-kitkat-official-2פיצ'רים חדשים
מלבד שיפור בחווית השימוש הכוללת אנדרואיד 4.4, היא מביאה עמה מספר פיצ'רים חדשים ומעניינים. גוגל עודנה ביסודה עסק של חיפוש ומה שמשתמע מכך היא הטמעה עמוקה יותר של יכולות החיפוש של גוגל במערכת. כחלק מהטמעה זו חל שינוי גם במראה וגם בפונקציונליות של מערכת החיפוש. ב"קיטקט" המערכת הקולית קשובה באופן רציף  למשתמש (ממש כמו מכשיר המוטו X של מוטורולה או משקפי גוגל), וכך באמצעות מתן פקודה נוכל לחפש מבלי להיכנס לאפליקציה ספציפית. כל שעלינו לעשות הוא לאמר "אוקי גוגל" (Ok Google) ולאחר מכן את הדבר אותו נרצה לחפש. בשלב הראשוני רק מכשיר הנקסוס 5 יהיה בעל אפשרות האזנה האקטיבית הרציפה.

חייגן חכם יותר
ב"קיטקט" הטלפון ידע להציג את אנשי הקשר על פי האנשים איתם אנו בקשר לעיתים קרובות יותר. בנוסף נוכל לחפש מקומות ועסקים קרובים, אנשי קשר, או אנשים מאפליקציות גוגל השונות (לדוגמא גוגל פלוס) היישר מהחייגן. גם השיחה המזוהה עברה מהפך, כעת אם נקבל שיחה ממספר לא מזוהה, גוגל תנסה לאתר אותו בשרתים שלה מידע ולהצליב אותו עם המספר ואף לתת לנו מיקום שלו על גבי גוגל מפות.

Android 4.4 emojiהדפסה
אנדרואיד 4.4 קיטקט תביא איתה תמיכה ביכולות הדפסה אלחוטיות עבור משתמשי אנדרואיד. למשתמשים תהיה האפשרות להדפיס קבצים, תמונות ומסמכים ישירות מהמכשיר. בנוסף יוכלו לגשת לאפשרויות הדפסה מתקדמות כגון בחירת גודל נייר, צבע/שחור לבן, מספר עותקים ,מאיזה דף להדפיס ועוד. למעשה זהו  מנהל הדפסה שלום כחלק ממערכת האנדרואיד . בנוסף ניתן יהיה לזהות מדפסות הנמצאות באותה רשת איתנו ולהתחבר אליהן ללא צורף באפליקציית ביניים מקשרת.

קיטקט בטלוויזיה
המערכת החדשה תציג יכולות חדשות בתחום חיבור המכשיר להתקנים חיצונים ובמיוחד לטלוויזיה. קיטקט תטמיע בתוכה יכולות של שלט רחוק אינפרא אדום בעבור מכשירים בעלי עינית שכזו (רעיון דומה למה שמיושם ב LG G2 ו-Galaxy S4 לדוגמא). טכנולוגיה חדשה של TDLS תאפשר להזרים מדיה בין מכשירים על גבי WiFi בצורה מהירה יותר ואיכותית יותר בתנאי שהם על אותה הרשת.

קרא עוד:  דיווח: וואן פלוס עשויה להשיק טלפון מוזל בשם OnePlus 8 Lite

שיפורי אודיו ווידיאו

  • שינוי רזולוציה תוך כדי נגינה – אפליקציות יוכלו לשנות רזולוציה תוך כדי נגינה בלי שהמשתמש יחוש בכך.
  • תמיכה בתוכן מקודד – תמיכה בתוכן מוגן זכויות יוצרים DRM .
  • שיפור ביצועי אודיו כללים בערוץ DSP – קידוד בערוצי האודיו עבר ליחידת עיבוד נפרדת אשר תבצע את כל תהליך עיבוד האותות הדיגיטליים בצורה זו השיגה גוגל יעילות בצריכת הסוללה במקרים בהם המסך מוחשך אך מתנגנת מוזיקה.
  • ניטור אודיו – מפתחי אפליקציות יקבלו כלים חדשים אשר יאפשרו להטמיע בתוך האפליקציה יכולות ניתור עבור כל אודיו המתנגן במכשיר באותה עת.
  • אפליקציות מדיה יוכלו להגביר את עוצמת השמע בתוכן המכיל דיבור.
  • תמיכה מלאה ב Mracast על גבי WiFi.
  • ניתן יהיה לעבור למיקום ספציפי  בתוך סרט או שיר מתנגן ממסך הנעילה על ידי לחיצה ארוכה על כפתור הניגון.

Bluetooth
לאחר שיצאה התמיכה Bluetooth 4.0 באנדרואיד 4.3 ג'לי בין, גוגל הייתה נחושה להמשיך ולהתקדם בצד הטכנולוגיה. התקדמות כזו נרשמה בצד יכולת הקיטקט כעת לאפשר למפתחים ליצור חיבור עם יותר מכשירי Bluetooth בצורה פשוטה יותר. כמו כן קיט-קט תציע תמיכה בשני פרופילי Bluetooth מתקדמים : Bluetooth HID over GATT מאפשר חיבור Bluetooth בצריכת אנרגיה נמוכה למכשירים תומכים כגון עכברים, ג'ויסטיקים ומקלדות (יעיל במיוחד לטבלטים). נוספה גם תמיכה ב-Bluetooth MAP המאפשר החלפת הודעות עם מכשירים קרובים וניהול עוצמת השמע של המערכת ממכשירי Bluetooth המחוברים אליה.

לכידת מסך
פיצ'ר אשר הוצג לראשונה ברומים שך Caynogen המאפשר ללכוד את המתרחש על המסך לא רק בתמונה אלא גם בוידיאו עם קול. כעת במכשירים בעלי מערכת ההפעלה קיטקט יוכלו משתמשים לבצע לכידת וידאו של המסך המוצג, דבר שימושי במיוחד עבור סרטוני הדרכות, הכרת אפליקציות ושיווק ישירות מהמכשיר ללא תוכנות צד שלישי או אביזרים נלווים.

לספורטיביים בנינו
גוגל הציגה במכשיר תמיכה בשני חיישני תנועה חדשים מזהה צעדים וסופר צעדים. חיישנים אלו יאפשרו למפתחי אפליקציות (כנראה בתחום הספורט) למדוד מרחקי הליכה ומספר צעדים בזכות חיישנים אלו.

אלו הנקודות העיקריות אותן גוגל הציגה במערכת האנדרואיד החדשה 4.4 קיטקט. ניתן לראות כי גוגל משקיעה מאמצים רבים בפיתוח וקידום המערכת ואנדרואיד בהחלט ראויה למקום בו היא נמצאת כיום כמערכת ההפעלה לסלולריים הנפוצה ביותר.

מה הייתם רוצים לראות בגרסה הבאה של מערכת האנדרואיד?

כתב: יגאל בר