Android O

גוגל (Google) הודיעה אמש על שחרור הגרסה החדשה של Android 10 למכשירים, כאשר הראשונים הם מכשירי ה-Pixel שלה. זאת לאחר 6 גרסאות בטא שנפרשו על פני חצי שנה, ושבוע לאחר שהחברה חשפה (בטעות או בכוונה) את מועד ההשקה.

לדברי גוגל, הגרסה החדשה שכונתה עד כה בשם Android Q, לראשונה מוותרת על שם מעולם הקינוחים לטובת מספר בלבד, התמקדה בהעברת חישובי בינה מלאכותית משרתי גוגל למכשירים עצמם, כמו גם בשיפורים לפרטיות ולאבטחה. עם זאת אלו לא השינויים היחידים במערכת החדשה.

מה חדש באנדרואיד 10?

השינוי הבולט ביותר ב-Android 10 צפוי להיות ממשק הניווט: שלושת הכפתורים בתחתית המסך הם רק אפשרות כעת, כאשר גוגל מקדמת ניווט על ידי מחוות – גרירה מצידי המסך לחזרה, גרירה מתחתית המסך לכיוון מעלה למסך הבית וגרירה מתחתית המסך הצידה או באלכסון למעבר בין אפליקציות פתוחות.

חידוש נוסף בממשק Android 10 הוא מצב כהה החל על כל מערכת ההפעלה – החל ממסך הבית, דרך אפליקציות גוגל ועד כל אפליקציה שהמפתח שלה יוסיף לה תמיכה בכך. במצב כהה יהפוך הרקע לשחור, כדי להקל על העיניים בלילה ולחסוך סוללה במכשירים בעלי מסכי OLED, בהם פיקסלים שחורים אינם צורכים אנרגיה.

כמו כן, הודעות צפויות להפוך לאינטראקטיביות הרבה יותר, בזכות יכולת חדשה של המערכת לזהות כתובות, קישורים ליוטיוב וכדומה בתוך הודעות ולהפוך אותם אוטומטית לקישורים לאפליקציה הרלוונטית – בכל אפליקציית הודעות ואף בהתראות המוצגות בחלקו העליון של המסך.

קרא עוד:  וואווי תהיה בברצלונה למרות הביטול של MWC, ותערוך פגישת עיתונאים וירטואלית

יכולות הצילום של מכשירי אנדרואיד ב- Android 10 צפויות להשתדרג בזכות הוספת תמיכה במידע עומק לתמונות במכשירים בהם קיים חיישן עומק, כמו גם תמיכה בשימוש במצלמות שחור-לבן כמו או שמשולבות במכשירים האחרונים של וואווי (Huawei). עד כה רק האפליקציה של כל יצרן ידעה לנצל יכולות כאלו במכשיריו. עתה יוכלו גם אפליקציות צד שלישי לגשת אליהן.

עבור כבדי ראייה ושמיעה, הוסיפה גוגל למערכת גם יכולות תמלול של קבצי מולטימדיה – אודיו או וידאו – ואף של הסביבה בזמן אמת, כמו גם תמיכה במכשירי שמיעה ואפשרות להשתמש בטלפון כמכשיר שמיעה המסנן רעשי רקע ומגביר את הדיבור של האדם הסמוך.

בין השיפורים האחרים ניתן למנות ב-Android 10 יש גם שליטה מדויקת יותר בגישה של אפליקציות למיקום, המאפשרת להגביל את הגישה עבור אפליקציות בעת שהן עובדות ברקע; אפשרות להשתקה של התראות מאפליקציות נבחרות לפרק זמן מוגבל, למשל כדי למנוע הפרעות בעבודה; שיפור במהירות התגובה של תכונת השיתוף מתוך אפליקציות; תמיכה במכשירים בעלי מסכים מתקפלים וקישוריות דור חמישי; שיתוף סיסמאות WiFi עם חברים דרך קוד QR, ללא צורך לגלות להם מה הסיסמה; ועדכוני אבטחה ישירות דרך Google Play, כך שפרצות קריטיות לא ידרשו לחכות לעדכון מערכת של היצרנית.

מתי מגיעה Android 10 למכשירים?

כאמור, מכשירי ה-Pixel של גוגל הם הראשונים לקבל את Android 10, כאשר בעליהם של כל שלושת דורות הסדרה יכולים כבר מאז אתמול בערב להוריד את העדכון; במהלך הלילה דווח כי Essential כבר החלה לעדכן את מכשיריה, אם כי משתמשים בעלי מכשירים אלה אינם יכולים להוריד את העדכון ידנית, אלא תלויים בסדר השחרור של החברה. שיאומי (Xiaomi) כבר החלה לעדכן את דגמי K20 Pro בסין והודו; גוגל טוענת כי היא עובדת עם יצרניות כדי לוודא שהעדכון יגיע לכמה שיותר מכשירים עוד השנה, ומספר חברות צפויות לאפשר למי שלא מסוגל להמתין להשתתף בניסוי בטא של הגרסה החדשה כבר בימים הקרובים.

קרא עוד:  אפל: צופים בעיות אספקה רציניות בעקבות מגפת הקורונה