במהלך השבוע האחרון, נתגלו בחנות האפליקציות הרשמית של גוגל (Google) למכשירי אנדרואיד, הפליי סטור (Play Store), עשרות אפליקציות מזויפות שאינן עושות דבר – מלבד השתלטות על מסך המכשיר והצגת פרסומות. בדיווח שהתפרסם בחשבון הטוויטר של לוקאש סטפנקו, חוקר אבטחה בחברת אבטחת המידע ESET, מככבות תשע אפליקציות המבטיחות להפוך את המכשיר ל״שלט אוניברסלי״ לצורך שליטה במכשירי טלוויזיה, מזגנים ומכשירי אלקטרוניקה אחרים. אחת מהן כבר זכתה ללמעלה מ-5 מיליון הורדות מאז פורסמה לראשונה ב-29 ביוני.

דיווח נוסף המגיע מחברת Trend Micro מזהה אף הוא רשימה ארוכה של אפליקציות, חלקן מזדהות כשלט אוניברסלי בעוד שאחרות מבטיחות גישה למשחקים או צפייה בתכני טלוויזיה, אולם כולן מזויפות לחלוטין ולאחר ההתקנה מוסיפות לרוץ ברקע ולהציג מידי פעם פרסומות על מסך מלא. אפליקציות אלו זכו אף הן למיליוני הורדות, בטרם הוסרו מהחנות על ידי גוגל בעקבות הדיווחים.

כדאי לציין כי ברוב המקרים, ביקורות הגולשים המופיעות בעמוד האפליקציה מזהירות מפני הזיוף – כך ששווה להקדיש מספר שניות לקריאתן. במידה והאפליקציה כבר הותקנה, ניתן להסיר אותה דרך תפריט ההגדרות של המכשיר (הגדרות -> אפליקציות -> בחירת שם האפליקציה החשודה -> הסרה). אפשר גם להתקין כלי חיצוני המזהה ומוחק אפליקציות זדוניות, ובמקרה הגרוע ביותר ביצוע איפוס להגדרות היצרן (Factory Reset) אמור להסיר אותן לחלוטין.