וירוס כופר על מחשב נייד

מחשב נייד מתוצרת סמסונג (Samsung) שיוצר בשנת 2008, ועליו הותקנו שישה וירוסים מהקטלניים ביותר שאי-פעם נוצרו, עומד להמכר במכירה פומבית במחיר של למעלה ממיליון דולרים. ההסבר למחיר המדהים הזה פשוט: בעיני הקונים הפוטנציאליים, לא מדובר בסתם מחשב – אלא ביצירת אומנות. הוא נוצר על ידי האמן הסיני גואו או דונג (Guo O Dong) כיצירה מלאת פרשנות על אופיו של העולם הדיגיטלי, והשם שניתן לה על ידי האמן הוא ״תמידות הכאוס״ (The Persistence of Chaos).

הוירוסים המותקנים על המחשב הם WannaCry, BlackEnergy, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig ו-DarkTquila. הנזק הכולל לו גרמו הוירוסים הללו בזמן אמת מוערך במיליארדי דולרים לעסקים ומוסדות ציבוריים ברחבי העולם. על מנת למנוע התפשטות מחודשת שלהם מתוך ״יצירת האומנות״, דאג האמן הסיני לנתק את המחשב לחלוטין מרשת האינטרנט. לאחר שיימכר, חברת אבטחת המידע Deep Instinct, השותפה אף היא בפרויקט, אחראית לניתוק כל החיבורים הפיזיים למחשב, כך שלא ניתן יהיה כלל להעתיק ממנו מידע.

״פיסות התוכנה האלה… נראות כמעט מזויפות עם השמות המצחיקים והמפחידים שלהם, אך הן מדגישות שרשת האינטרנט והעולם האמיתי אינם באמת מקומות שונים כל כך״, מסביר גואו או דונג את יצירתו. ״נוזקות הן אחת הדרכים שבהם האינטרנט יכולה ממש לקפוץ החוצה ממסך המחשב ולנשוך אותך״.

בזמן שכאמור, מטעמי אבטחה אין כל אפשרות לחבר את המחשב לרשת חיצונית, המחשב עצמו תקין ופועל. מי שבסופו של דבר ירכוש אותו, יוכל ליהנות מ״חווית״ השימוש בכל הוירוסים המפורסמים. ״הפרויקט הזה הוא בעינינו סוג של גן חיות, קטלוג של איומים היסטוריים״, מסכם האמן. ״זה הרבה יותר מרגש לראות את היצורים הללו בסביבתם האמיתית״.