למרות התקדמותה ושילובה של הטכנולוגיה כמעט בכל מקום היום, נותרו להם גם לא מעט אגדות אורבניות ומיתוסיים שגויים שגם להם נותרו לא מעט מאמינים. האם מחשבי המק באמת חסינים מוירוסים? מה ההבדל בין מסכי LED ו-LCD והאם ריקון סל המיחזור באמת מוחק את הקבצים לעד? אחרי התגובות האוהדות שלכם לכתבה הראשונה, אספנו עוד עשרה מיתוסים שכאלו וחזרנו עם מסקנות חד משמעיות.

1. ריקון סל המיחזור מוחק את הקבצים לעד

מחשבנו האישי הוא מבצרנו. עם הזמן, אנו אוגרים בתוכו לא מעט קבצים שאנחנו לא באמת צריכים: תוכנות שאינן שימושיות, מסמכים שאינם רלבנטים כבר או אפילו תמונות שאנחנו לא בדיוק רוצים להיזכר בהם. רובנו נוטים לחשוב כי ברגע שאנחנו גוררים קבצים אלו לסל המיחזור ומרוקנים אותו, הקבצים למעשה נעלמו כלא היו, אך למעשה הטענה שגויה מיסודה. עם ריקון סל המיחזור הקבצים אכן נעלמים והדיסק הקשיח אמנם זוכה לעוד נפח פנוי, אך למעשה פעולת המחיקה מוחקת אך ורק את הקישור למיקום הקובץ השלם על מנת לפנות מקום לקובץ חדש ומותירה מיני מזכרות שאומנם אינן נראות – אך למעשה כל האקר יכול בקלות לגשת אליהן. גם למחשבי המק וגם למחשבי ה-Windows קיימים לא מעט תוכנות, רובן חינמיות, שמסוגלות לשחזר חלק מהקבצים או כאלו שיוודאו כי המידע נמחק ולא ישוחזר.

2. מסכי LED ו-LCD פועלים בטכנולוגיות שונות

"איזה מסך זה? LCD או LED? מכירים את השאלות הללו בקניית טלוויזיה חדשה או בכל אורח שבא לבקר ובמקרה ראה את הטלויזיה שלכם? סביר להניח שכן. רבים נוטים לחשוב כי שני מסכי הטלויזיה הנפוצים, LCD ו-LED, משתמשות בטכנולוגיה שונה ומכאן גם שמם שונה. קרוב לוודאי שזהו המיתוס הגדול ביותר היות ושני המסכים משתמשים בדיוק באותה טכנולוגיה כך שניתן לומר כי הם זהים כמעט לחלוטין, אולם ההבדל היחיד בין שניהם הוא אופן התאורה אותם פולטים המסכים. מסך ה-LCD מפיץ תאורת נאון אחורית, ואילו מסך ה-LED משתמש בנוריות LED על מנת להאיר את התצוגה. זה ההבדל היחיד. כך שפעם הבאה גם אם תתבלבלו בסוג המסך – שתי התשובות נכונות.

samsung-3d-lcd

3. אתם תדעו בדיוק מתי אתם מקבלים וירוס

אחד הדברים שאיפיינו את "טכנולוגיית ימי הקדם" היא הוירוסים הנפוצים והקלות בה הבחין המשתמש האם מחשבו נדבק בוירוס. קבצים חסרים, איטיות מסויימת וקושי לבצע פעולות פשוטות היו רק חלק מהתהליך. אך עםהתקדמות הטכנולוגיה, גם הוירוסים ותוכנות הריגול למיניהם למדו להסוות את עצמם גם מבלי שהמשתמש יבחין בכך. במילים אחרות: אל תצפו, בזמנים של היום, להבחין בגולגולת צוחקת על המסך שתודיע לכם שנדבקתם. למעשה, הוירוסים של היום עד כדי כך מתוכחמים שהמשתמש אפילו לא יידע שהוא נדבר בהם. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בגניבת מידע ממחשבו האישי, שליחת דואר זבל ואפילו תקיפת מחשבים אחרים. אנטי וירוס מעודכן, כבר אמרנו?

Computer virus

 4. סגירת יישומים משפרת ביצועים במכשירי האנדרואיד

אם אתם ממשתמשי האנדרואיד, וודאי אתם מכירים את התופעה במכשיר בהן אפליקציות רבות מופעלות לכאורה ברקע ותופסות זיכרון עבודה (RAM) וחלקנו רצים להוריד מנהל משימות (Taks Killer) ש”ייחסל” את האפליקציה בטענה כי זה גורם לזלילת סוללה מגוברת. נכון? לא ממש. מערכת האנדרואיד המודרנית בנויה כך שהיא יודעת לנצל את משאביה עד תום, כלומר במידה והיא מזהה כי יש זיכרון פנוי, היא לא תוריד אפליקציה מהזיכרון גם אם היא נסגרה על ידי המשתמש, אלא היא תמשיך להחזיק אותה זאת כדי לגרום למכשיר דווקא לפעול מהר יותר על ידי קריאת הנתונים מהזיכרון ולא מהאחסון הפנימי. יתרה מכך, סגירת אפליקציות בכח דווקא גורם לבזבוז סוללה שכן אפליקציות אלה מנסות לעלות שוב ושוב וכך המעגל האינסופי לא נפסק. הפעמים היחידות שכן יש להשתמש במנהלי המשימות ובאמצעותם “להרוג” אפליקציות זה רק במקרים בהם אנו יודעים כי היא בשימושה ברקע היא ממשיכה לגזול משאבים, כלומר גולשת באינטרנט ומבצעת פעולות המכבידות על המעבד. לכן, אין להשתמש כלל וכלל במנהלי המשימות ופשוט לתת למערכת לעשות את העבודה.

קרא עוד:  כמו בטלפון: סמסונג הציגה ב-CES 2020 טלוויזיה מסתובבת

5. סוללות נטענות כדאיות יותר מאשר מתכלות

לא מדובר כאן במיתוס, אלא במחשבה שגויה שבה רובנו נסחפים בה. ההנחה היא כי אם נרכוש סוללות נטענות, נחסוך במאות שקלים בשנה על סוללות מתכלות, האמנם?

הבעיה העיקרית היא בסוללות הנטענות, אשר לרוב משתמשות בטכנולוגיית הניקל-מטאל או ניקל-קדיום, שעם הזמן הן מאבדות מכוחן במהירות בזמן אחסונן על המדף. גם בשימוש קצר, היעילות של הסוללות הנטענות מתקצרת משמעותית בין הטענות ובפועל הן לא מצליחות להחזיק זמן רב מידי גם בגאדג’טים ובמוצרים שלנו, וכך יוצא מצב שבכדי שנוכל להשתמש בפועל במכשירים זוללי סוללות כמו מצלמות דיגיטליות, פנסים ועוד, אנו נדרשים לרכוש סוללות איכותיות. בעיה נוספת בסוללות הנטענות היא שאם זמן רב השארנו אותן ללא הטענה, אורך החיים שלהן מתקצר באופן משמעותי ונדרש להחליפן בחדשות.

6. מחשבי מק לא יכולים להידבק בוירוסים

אחת מן השמועות על מחשבי המק (mac) של חברת אפל היא שהמחשב חסין מסוסים טרוייאנים, רוגלות ושאר מזכרות. ייתכן ובעבר הדבר היה נכון, אך כיום גם מחשבי המק יכולים להידבק בקלות, על אף מערכת הגן הסגור אותה אפל מכתיבה. המושג "וירוס" למעשה יכול להתבטא בשלל וריאציות וסוגים כמו לחיצה על קישורים לא מוכרים או התקנה של יישום לא מוכר והוא מסוגל להסוות את עצמו כל כך טוב – שאף מחשב לא יוכל להתגונן בפניה. מקרה נפוץ אודות וירוס במחשבי המק אירע בשנת 2012 כאשר סוס טרוייאני תקף אלפי מחשבי מק, מקרה שבעקבותיו נאלצה החברה להחליף את הקמפיין הפרסומי שלה.imacNew

7. תוכנות מסויימות מסוגלות להאיץ את המחשב

כשמדובר במחשב – כולנו רוצים את הטוב ביותר. היפה ביותר, החזק ביותר והכי חשוב – המהיר ביותר. רובנו נוטים לחשוב כי ניתן לחסוך לא מעט כסף על חומרה ולהתקין על מחשב האישי שלל תוכנות הניתנות להורדה בחינם המתיימרות להאיץ את מהירות המחשב שלנו, אך למעשה המיתוס שקרי מיסודו והגיע הזמן להעמידו על מקומו: אף תוכנה חיצונית לא תוכל להאיץ את המחשב שלכם, גם לא תוכנה בתשלום. במקרה הטוב התוכנה אולי תגרום לשחרור של זיכרון מיותר ותמנע מיישומים לעלות בהפעלתו ותו לא. נגדיל ונאמר כי גם לא מעט תוכנות יכולות אף לגרום נזק חמור יותר מהתכנון המקורי שלהן אם במידה והן מחקו הגדרות אישיות מתוכנות שונות. במילים אחרות: רוצים מחשב מהיר? תשדרגו.

קרא עוד:  כמו בטלפון: סמסונג הציגה ב-CES 2020 טלוויזיה מסתובבת

8. כרטיסי זיכרון מהירים יאיצו ביצועים במכשיר

panasonic sdxcכאשר רוכשים כרטיס זיכרון בין אם זה לטלפון החכם או המצלמה, תמיד עדיף כי הוא יהיה מהסוג המהיר יותר, כלומר Class 10 (גבוה יותר = מהיר יותר) וזה נכון לכל סוג כרטיס זיכרון. אמנם הכרטיס המהיר יאפשר למכשיר לשמור נתונים מהר יותר, אבל זה לא אומר כי הוא גם יאיץ את מהירותו או יגרום למצלמות לצלם מהר יותר.

במכשירי האנדרואיד, כרטיס הזיכרון משמש כזיכרון נוסף, עליו נשמרים תמונות, קבצים שונים (כמו הודעות וואטסאפ) והורדות שאנו מבצעים מהרשת. לכן, ברוב המקרים הטעינה של המערכת והיישומים השונים מתבצעת מתוך זיכרון המכשיר ולא מתוך הזיכרון החיצוני. העדפה לרכוש כרטיס מהיר היא בעיקר בזכות העברת קבצים מהירה יותר, העתקה ממקום למקום מהר יותר, אבל בטח לא בגלל שיפור ביצועים שלא תרגישו.

9. מותר להשאיר את המחשב הנייד מחובר כל הזמן לחשמל

כיום, לא מעט משתמשים מעדיפים לרכוש מחשב נייד על פני מחשב נייח ומשאירים אותו באותו המקום מחובר כל הזמן מחובר לחשמל, אולם לצערנו, הבעיה עם מחשבים ניידים. היא הסוללה. למרות כי כיום, המחשבים המודרנים יודעים להטעין את הסוללה בצורה חכמה ומונעים ממנה מלהתחמם (וחלילה להתפוצץ) בשל טעינת יתר, בד בבד נגרם נזק בלתי הפיך לסוללה ואט אט אורך החיים שלה מתקצר. מלבד זה, בזמן טעינה המחשב מתחמם עוד יותר, אשר מחמם את השולחן והסביבה בה הוא נמצא, מה שגורם גם להאטת הביצועים וקיצור אורך החיים שלו.

הפתרון הוא להשתמש במחשב נייד באופן שוטף כמו לנתק אותו מהחשמל מפעם לפעם ולרוקן את הסוללה בזמן השימוש בו, או בפעם הבאה לרכוש מחשב נייח שלשם כך הוא נועד.

China Phone internet

10. מפעילות האינטרנט עוקבות אחריכם

האינטרנט מאפשר לנו לעשות לא מעט ולכאורה באנונימיות מוחלטת, אולם קיימת דעה כי ספקית האינטרנט שלנו (ISP) מסוגלת לנתר ולעקוב אחר פעילותנו כאשר אנו גולשים דרכה שכן כל הנתונים שלנו עוברים דרך שרתיה.

האמת היא שיש לספקית יכולת שכזו, אבל אף אחת מהן לא תעשה זאת הן מסיבה כלכלית ועלויות הקמה גבוהות והן מסיבה של חדירה לפרטיות, אבל זה לא אומר שהגלישה היא באמת אנונימית. למעשה, כשאנו גולשים באינטרנט יש לנו מזהה שהולך איתנו לכל מקום, וזוהי כתובת ה-IP שלנו, וכאשר ישנו חשד לעבירה כלשהי, ניתן לזהות אותנו לפי כתובת זו הנרשמת הן אצל ספקית האינטרנט והן באתר שגלשנו אליו.

צריך גם לזכור כי המשטרה יכולה לחייב ספקית אינטרנט לספק לה פרטים אלה כדי להצליב מידע, כך שאם הראש הקרימינלי שלכם תכנן משהו – כדאי שתחשבו שוב.

מכירים מיתוסים נוספים? שתפו אותנו בתגובות.

פורסם לראשונה באתר נקסטר מבית מאקו.