שוק השעונים החכמים מתחלק בין אלה הפועלים על Android Wear ו-WatchOS של אפל (Apple), לבין כל השאר. כשאנחנו אומרים 'השאר', אנחנו מתכוונים לשעונים הסינים שמנסים ולפעמים מצליחים להציג אלטרנטיבה ראויה וזולה להפליא. האלטרנטיבה הזו מבוססת לעתים קרובות על אנדרואיד עצמה, בגרסה הטלפונית. אחד מהשעונים הללו הוא No.1 D7, שנראה כמו שעון חכם לכל דבר, אך האם הוא באמת כזה?

מבחוץ לבפנים

מבחינה חיצונית No.1 D7 מזכיר כמה וכמה שעונים חכמים אחרים. במידה מסוימת אפילו יש דמיון בינו לבין Gear S3, אבל זה לא ממש מפתיע שכן No.1 היא חברה שמאמצת עיצובים מוכרים. גוף השעון עשוי מאלומיניום בצבע כסף, כשניתן לבחור גם בצבע שחור, עם טקסטורה משוננת סביב המסך העגול. הרצועה היא בצבע חום העשויה מעור אמיתי בעלת טקסטורה מהודרת של שעוני יוקרה, כאשר האבזם מגיע בצבע זהה לגוף השעון.

בדופן יש כפתור המדמה את כפתור כיוון השעה בשעונים המסורתיים, אך הוא לא עושה יותר מידי פרט לכיבוי והפעלה של הצג. עוביו הוא כ-15 מ"מ, שזה די הרבה בהשוואה לשעונים חכמים אחרים, אבל המשקל סביר ועומד על 78 גרם. לטעמנו, הצבע השחור יותר מחמיא לעיצוב השעון ופחות התחברנו לצבע החום של הרצועה, שאגב אינה ניתנת להחלפה, אבל זה עניין של העדפה אישית.

מדובר בשעון חכם שיכול לפעול גם כשעון עצמאי. כלומר, הוא אינו זקוק לטלפון כדי לפעול ואפשר, אם רוצים, להוציא דרכו שיחות. מגירת כרטיס ה-microSIM נמצאת בחלק התחתון, שם גם ממוקמים חיישן הדופק ונקודות הטעינה.

מבחינת המפרט, No.1 D7 לא חסר בחומרה. הוא מגיע עם צג עגול בגודל 1.3 אינץ' המוגן בזכוכית מחוסמת המגנה מפני שריטות. המערכת על שבב היא MT6572 עם מעבד כפול ליבה של מדיה-טק (MediaTek), במהירות בסיסית של 1.2 ג'יגה-הרץץ הוא מגיע עם זיכרון עבודה של 1 ג'יגה-בייט ונפח האחסון הפנימי הוא 8 גי'גה-בייט.

השעון תומך במגוון גדול של סוגי תקשורות ובבסיסו זוהי הרשת הסלולרית בדור 3 (בתדרים 850/2100 בלבד), קישוריות WiFi ו-Bluetooth 4.0 וגם NFC. מלבד זאת, הסוללה היא בהספק של 500 מילי-אמפר/שעה, שזה נחשב ללא מעט בהשוואה לשעונים אחרים בקטגוריה, מה שמאפשר לו להישאר פעיל במשך כמעט יומיים של עבודה. הוא גם חסין למים ואבק בתקן IP65.

אנדרואיד לא מותאמת

D7 מתבסס על מערכת האנדרואיד בגרסה וותיקה, 4.4, ועל זה ממשק מערכת מותאם של היצרנית No.1. העובדה שזו גרסה ישנה פחות כואבת מאשר הממשק הכה בסיסי והכה לא אינטואיטיבי. להבדיל מ-Android Wear, מערכת האנדרואיד לא מותאמת לצגים כה קטנים ולכן נדרשה כאן עבודה רבה של המפתחת להתאמת ממשק המשתמש לצג הקטן. בשל כך, לא מעט מהכפתורים קטנים מאוד ללחיצה וחלקם אף מוסתרים.

כל השליטה בממשק המשתמש מתבצע במחוות. החלקה לימין, לדוגמה, מציגה את ההתראות השונות, החלקה ממעלה למטה מראה את סטטוס הקישוריות והסוללה ונגיעה במרכז מציגה שלל אפשרויות כמו מעקב אחר צעדים, מד הדופק, מעקב אחר הפעילות הספורטיבית וכן הודעות וחיוג לאנשי הקשר.

היתרון בשימוש במערכת אנדרואיד לכל דבר ועניין הוא שניתן להתקין אפליקציות מהחנות ולא מוגבלים למגוון הקיים למערכת ה-Android Wear. ניתן להתחבר עם חשבון הגוגל האישי ולהוריד כל אפליקציה שרוצים. כמעט. הצלחנו להוריד משחקים ואפליקציות שונות, אבל כמובן בשל הצג הקטן, הרבה מהן לא עבדו כמו שצריך על השעון ולא הוצגו כלל כמו שצריך.

יש 22 עיצובי שעון שניתן לבחור מביניהם, אבל לא ניתן להוריד עיצובים חדשים. יש תמיכה בעברית, כולל בתפריטים, אך באופן חלקי. בנוסף, כפי שכבר ציינו, לא פעם הטקסט מוסתר בצדדים או הכפתורים פשוט חתוכים וקשה ללחוץ עליהם. גם המקלדת פרוסה במלואה, וגם היא תומכת בעברית. עם זאת, זה אתגר לא קטן להקליד באצבע על אותיות מאוד זעירות.

שעון עצמאי

ברוב הזמן שהשתמשנו בו, No.1 D7 שימש אותנו לקבלת התראות. בגזרה הזו הוא מצטיין פחות, בעדינות, בהשוואה ל-Android Wear שכן ההתראות קופצות לרגע ונעלמות. כדי לצפות בהן, ניתן לבצע החלקה ימינה על המסך, אבל גם אז לא תמיד ניתן לראות את ההתראה במלואה. כך, לדוגמה, אם מקבלים הודעה מ-WhatsApp, מוצגים מקור ההתראה ושם השולח אבל לא תוכן ההודעה. זה חוזר על עצמו בחלק מההתראות.

ניתן כאמור להשתמש ב-D7 כשעון עצמאי. כל שצריך הוא להכניס כרטיס SIM בחלקו התחתון. כך ניתן להשתמש בו גם להוצאת שיחות, להשתמש באפליקציות באמצעות רשת סלולרית וכן לשלוח מסרונים. את השיחות הקוליות אפשר לבצע ישירות מול המיקרופון והרמקול שבתוך השעון או לחבר אליו אוזניה אלחוטית. יתרון נוסף של השעון הוא שיש לו תקשורת WiFi, כך שלא חייבים שימוש ברשת סלולרית כדי להשתמש בשאר הפונקציות שלו, גם אם הטלפון לא מחובר אליו ישירות.

גזר הדין

No.1 D7 הוא אכן שעון חכם כמעט כל יכול. יש לו גישה לחנות אפליקציות מלאה, ניתן לבצע דרכו שיחות ואפילו להפעיל משחקים מלאים. עם זאת, הממשק לוקה בחסר והוא מספק חווית שימוש בסיסית ביותר. למי הוא מתאים? למי שרוצה להתנסות בעולם השעונים החכמים בלי להוציא יותר מדי כסף וגם למי שמעוניין להוציא שיחות דרך השעון. אבל לכל השאר הוא כנראה שפחות יתאים.

המחיר: 87.99 דולר לצבע השחור או למי שמעדיף את הצבע הכסוף הוא 94.99 דולר. כן, פחות מ-350 שקל. זה אולי היתרון המרכזי.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.