מצד אחד מסך LCD מצד שני E-Ink

מסכי ה-LCD ידועים לשמצה כצרכני הסוללה לא קטנים והם אחד הרכיבים ה"זללנים" ביותר שיש בסמארטפון, אך חברת יוטה (Yota) המורכבת מיוצאי סוכנות ההגנה הסובייטית תציג בתערוכת הסלולר בברצלונה מכשיר המשלב מסך דיו אלקטרונית (E Ink) בנוסף למסך ה-LCD ובכך להציע זמן סוללה ארוך משמעותית מזה של המתחרים.

דילמת הדיו-האלקטרוני

מצד אחד מסך LCD מצד שני E-Ink

מסכי דיו-אלקטרוני אנו רגילים לראות בקוראים אלקטרונים כדוגמת הקינדל או הנוק, שכן להם יתרונות ברורים: הם לא מאמצים את העין בזמן קריאה, לא מושפעים מבוהק חיצוני והם צורכים כמות מזערית של חשמל בהשוואה למסך LCD. אך הם לא מתאימים למכשירי הסמארטפון שהרי בעקבות קצב הרענון האיטי והתמיכה בגווני אפור בלבד (קיימים מסכי דיו-אלקטרוני צבעוניים, אך טרם החל ייצור המוני של אלה) הופכים אותם לפחות מאידאלים למשתמש הסמארטפון התזזיתי. אך לחברת יוטה ממוסקבה הפתרון – החברה תציג בתערוכת הסלולר WMC 2013 שתערך במרץ בברצלונה, את מה שמכונה כרגע כ"יוטה-פון" מכשיר סמארטפון מבוסס אנדרואיד הכולל שני מסכים, מסך LCD בגודל 4.3-אינצ' ברזולוציה של 1280×720 ובגב המכשיר מסך דיו-אלקטרוני בגודל זהה אך בעל רזולוציה נמוכה יותר.

המסך המשני בעצם משמש כמסך לקריאה של תוכן סטטי שלא משתנה במהירות כמו: הודעות, התראות, דואר-אלקטרוני, ספרים אלקטרוני ומאמרים מרחבי הרשת. המסך המשני יכלול גם יכולות מגע מוגבלות, כך שיהיה ניתן לבצע פעולות בסיסיות כמו צפייה בהתראות גם מבלי להדליק את מסך ה-LCD הראשי, בנוסף המכשיר יצויד בסוללה בנפח 2100mAh כך שבחברה צופים כי המכשיר ייהנה מזמן סוללה ארוך בכ-50% ממכשירים מתחרים.

היוטה-פון יהיה מבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד 4.2 (ג'לי בין), מעבד של קוואלקום כפול-ליבה במהירות 1.5GHz, זיכרון RAM בנפח 2GB, מצלמה קדמית לשיחות ווידאו ברזולוציה של 720P ומצלמה אחורית ברזולוציה של 12 מגה-פיקסל. עובי המכשיר צפוי להיות כמעט 10 מ"מ במשקל של 140 גרם. בחברה מדווחים כי הם מעוניינים להציע את המכשיר למכירה במחיר של 500 דולר, ללא סבסוד של המפעילות והוא צפוי להיות מושק תחילה ברוסיה לאחר תערוכת הסלולר בברצלונה, השקה עולמית מתוכננת לרבעון האחרון של 2013.

אין ספק שמדובר במכשיר מסקרן, במיוחד לאלו שזקוקים לזמן סוללה ארוך במיוחד לצד האפשרות לקרוא במסך שלא מאמץ את העיניים, אך מועד ההשקה של המכשיר נראה תמוהה בעינינו שכן ברבעון הרביעי של 2013 הוא ייחשב כמיושן, כמו-כן חבל שהחברה לא בחרה באפשרות להטמיע במכשיר מסך LCD משולב דיו-אלקטרוני. (מקור)

עדכון: יש גם וידאו

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.