תארו לעצמכם את התרחיש הבא: אתם בדרככם לאמון כושר עם המאמן הפרטי שלכם. כרגיל, אין חניה. וגם, כרגיל, אתם מאחרים. בעודכם מתמרנים את הרכב בפקקי התנועה, אתם מנסים לחפש את מאמן הכושר שלכם בין מאות אנשי הקשר שבטלפון החכם שלכם, כדי להודיע לו על האיחור, אך זוהי אינה מטלה קלה. אתם מתייאשים, מגיעים באיחור של שעה והופכים לאנשים הראשונים המפוטרים על ידי מאמן הכושר שלהם.

כעת, יישום, החברה למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית, מציגה את SEER – אפליקציה חדשה לחיוג מהיר בעל יכולת חיזוי עבור טלפונים חכמים. האפליקציה מבוססת על אלגוריתם בינה מלאכותית חדשני הלוקח בחשבון את התנהגות העבר של המשתמש ואת ההקשר של השיחה כדי לחזות את השיחה היוצאת הבאה. האפליקציה מציגה על גבי מסך הבית את אנשי הקשר אליהם הכי סביר שתרצו להתקשר, והיא מעדכנת את הרשימה ללא הרף. כך ניתן לחייג לאדם הרצוי בלחיצה אחת בלבד. הטכנולוגיה מתוכננת כך שניתן לשלב אותה בקלות בכל מערכת הפעלה של טלפונים חכמים. יישום תרה כעת אחרי שותפים עסקיים להמשך הפיתוח והמסחור של הטכנולוגיה.

"ככל שהטלפונים שלנו הופכים חכמים יותר, פעולת החיוג הבסיסית הופכת מייגעת יותר. עם מאות אנשי קשר, מציאת איש הקשר הנכון הופכת מטלה מסובכת, או אפילו בלתי אפשרית בזמן נהיגה," אמר יעקב מיכלין, מנכ"ל יישום. "SEER הופכת את הטלפון החכם לחכם אף יותר. היא משלבת מידע על הרגלי החיוג שלנו ועל המיקום שלנו, ויכולה לחזות אל מי המשתמש רוצה להתקשר כעת. עם SEER, אין כמעט צורך לחפש אנשי קשר, ואפשר לחייג בלחיצה אחת. SEER משפרת באופן ניכר את מערכת ההפעלה ואת חווית המשתמש בטלפון סלולרי."

אפליקציית SEER מבוססת על אלגוריתם בינה מלאכותית המוגן בפטנט ואשר הצלחת החיזוי של שיחות יוצאות כבר הוכחה. החיזויים של SEER מבוססים על יומן השיחות של המשתמש, על מיקומו ועל ההקשר של השיחה (יום, שעה, קרבה בזמן לשיחות אחרות, וכדומה.). האלגוריתם ממשיך ללמוד את הרגלי המשתמשים ולחפש תבניות התנהגות. ככל שמשתמשים ב-SEER יותר כך משתפרת האפליקציה בחיזוי שיחות יוצאות. ניתן להוריד את האפליקציה ב-http://www.seer.mobi/ ובגוגל PLAY, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seer

אלגוריתם הבינה המלאכותית פותח על ידי אסיף זיו ואוהד אסולין, כחלק מתוכנית הלימודים שלהם במדעי הקוגניציה באוניברסיטה העברית. האפליקציה לטלפונים ניידים פותחה על ידי אסיף זיו, תומר וולר וינון מסד.

אודות יישום
יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע"מ, אחראית בלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. החברה, שהוקמה בשנת 1964, נחשבת כיום לאחת המובילות בעולם בתחומה. יישום רשמה למעלה מ-8,100 פטנטים על 2,300 המצאות בכל תחומי הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. כשליש מהפטנטים מוסחרו, ומוצרים המבוססים עליהם נמכרים בלמעלה מ- 2 מיליארד דולר בשנה. ליישום 80 חברות פורטפוליו המבוססות על המצאות חוקרי האוניברסיטה, ביניהן מוביל-איי, בריפקם, קולפלנט וביוקנסל. ליישום הסכמי שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות מובילות דוגמת נוברטיס, רוש, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, מרק, גוגל, אדובה מונסנטו, סינג'נטה, וילמורין ועוד רבים נוספים. לפרטים נוספים www.yissum.co.il.

*הודעה לעיתונות