במסיבת עיתונאים שערכה חברת IBC בתל אביב במעמד שר התקשורת, גלעד ארדן, הכריזה החברה על רשת הסיבים Unlimited, תשתית האינטרנט החדשה בישראל, אשר תציע קצבי העלאה והורדה במהירויות שכמותן טרם נראו בארץ. ההרשמה לתשתית החדשה נפתחה במתכונת של הרשמה מוקדמת, דרך אתר האינטרנט של החברה. בהדגמה החיה שביצעה החברה באירוע, סרט בנפח של 4.6 ג׳יגה ירד למחשב תוך 32 שניות והועלה בזמן זהה, כלומר בניגוד לתשתיות האינטרנט כיום, המציעות קצבי העלאה מגוחכים ביחס למהירות ההורדה, תשתית האינטרנט של Unlimited תציע קצבי הורדה והעלאה זהים.

בחודש אוגוסט האחרון העניק השר גלעד ארדן רישיון למיזם הסיבים האופטיים של IBC, המוערך בכ-5 מיליארד שקלים כאשר בחודש אוקטובר נחשפו גם המחירים שיוצעו לספקיות התקשורת במסגרת המיזם המדובר. במסגרת המיזם, מתכננת IBC לספק שירותי תקשורת מתקדמים באמצעות רשת סיבים אופטיים עד לבית המנוי. אך היא אינה מתכננת להציע את שרותיה לצרכנים, אלא לחברות התקשורת השונות שיוכלו הן לגלגל אותו למשתמש הקצה. החברה מציעה את מוצריה תחת מספר המפתח 100: 100 שקלים לחודש כולל מע"מ עבור 100 מגה ביט גלישה ו-100 מגה ביט העלאה.

כחלק מהמפגש שיזמה חברת החשמל בעבר, התנסו המבקרים במהירויות הגלישה שמאפשרת תשתית הסיבים האופטיים ואשר מגיעה עד מהירות של 1Gbps. גם אנחנו נכחנו אז במפגש וחווינו מהירות הורדה מרשימה למדי של 673Mbps והעלאה של 91Mbps. יש לציין כי הסיבה לירידה במהירות קשורה בין היתר בתמיכתן החלקית של ספקיות האינטרנט ושל מחשוב הקצה שכל אחד ואחת מהן פוגע מעט ביכולתה של התשתית. למרות זאת, מדובר בשדרוג קיצוני לעומת מהירויות הורדה ״רגילות״ כיום, העומדות על עד מספר מגה ביטים בודדים בלבד.

 

בלי שום קשר למיזם הסיבים האופטיים, פורסם בעבר כי IBC נמצאת במגעים עם נטפליקס במטרה להעשיר את התכנים שתציע בכדי להפוך לאטרקטיבית יותר בתחרות אליה צפויה להכנס בשוק הישראלי. לצד המגעים עם נטפליקס, מעוניינת החברה הישראלית לפתוח בשיתופי פעולה עם חברות נוספות בתחום התוכן, במטרה להציע למשתמשים מגוון רחב של תכנים שיוצעו באמצעות השירות שלה. IBC אישרה את התקיימותם של המגעים המדוברים, אך העדיפה שלא להרחיב בנושא. אין ספק, כי הצפייה בתכנים שיוצעו במסגרת צפייה ישירה על גבי חיבור מהיר יהיו איכותיים ועשירים יותר מהתכנים המוצעים דרך מגוון הפלטפורמות כיום.

ב-2012 הודיעה בזק על התחלת יישום הפרוייקט החדש שלה, Fiber NGN. במסגרתו תחל לפרוס תשתית סיבים אופטית בכל רחבי הארץ. מספר ערים, ביניהן פתח תקווה והרצליה משתתפות בניסוי, כאשר החברה החלה לפרוס סיבים אופטיים עבור עסקים, במטרה לבחון את הדרך האופטימלית לפיתוח הרשת לדור הבא. גם הוט התייחסה בשנה שעברה לפריסת רשת הסיבים האופטיים שלה, HOTfiber, אשר החלה לפעול כבר במתכונת מצומצמת במספר ערים ביניהן רעננה, ראשון לציון, נתניה, חיפה, באר שבע ושוהם. בחברה התחייבו כי לא ימתינו עד לרישות מלא של כלל הערים בישראל ויתחילו להציע חיבור מבוסס סיבים אופטים בערים שרושתו במהירות האפשרית ובאופן הדרגתי. סביר להניח, כי התחרות הגוברת תגרום גם לבזק וגם להוט להאיץ את המאמצים שלהן בתחום, ואולי אף תגרום להורדת מחירים מסויימת.

המחירים עדיין גבוהים
בעוד מחירי הספקית עדיין לא פורסמו, חיבור אינטרנטי במהירות קבועה של 1GB יותקן תמורת תשלום חודשי של החל מ-328 שקלים לחודש ותשלום חד פעמי עבור ההתקנה, הנע בין 100-300 שקלים. חיבור אינטרנטי במהירות קבועה של 100 מגה-ביט יותקן תמורת תשלום חודשי של החל מ-115 שקלים, וילווה גם הוא בתשלום חד פעמי עבור ההתקנה, הנע בין 100-200 שקלים. בטבלאות הבאות תוכלו לראות את מגוון המחירים שמציעות ספקיות האינטרנט השונות. ההמתנה היא, כאמור, למחיר אותו תדרוש Unlimited עבור התקנת התשתית בבית הלקוח.

 נכתב על ידי אבישי בסה ופורסם לראשונה אתר גיקטיים