טלגרם Telegram

נפילת וואטסאפ (WhatsApp) למשך מספר שעות בחודש שעבר הייתה יריית הפתיחה עבור המתחרה שהוקמה מספר חודשים לפני כן. אנחנו מדברים על טלגרם (Telegram), אפליקציית המסרים המידיים המאובטחת ביותר.

מרוסיה באהבה
האחים ניקולאי ופבל דורוב מרוסיה, האחראים בין היתר על הרשת החברתית הגדולה ביותר במדינה VK.com המונה כיום 230 מיליון משתמשים הקימו את טלגרם בשנה שעברה, כחברה עצמאית היושבת בברלין ללא מטרות רווח שאינה קשורה לרשת החברתית שלהם.

וואטאפ, אשר נחשבת בעיני רבים כאפליקציה שאינה מאובטחת זכתה מן ההפקר עד התקלה, אך למעשה, זה לא היה מובן מאליו מדוע רבים בחרו דווקא בטלגרם. האפשרויות היו רבות – פייסבוק מסנג’ר, ChatON (סמסונג), Line, Kik ועוד, אולם רק אחת נבנתה בצורה מאובטחת, ברמה כזו ש”רשויות החוק ברוסיה לא יוכלו לחדור”, כפי שאמר פאבל. המוח הטכני בין האחים הוא ניקולאי אשר פיתח פרוטוקול חדש וייעודי לאפליקציה (MTProto) שעליה טלגרם מבוססת, ולדברי הצוות מדובר בפרוטוקול מאובטח ובאפליקציה המבטיחה פרטיות בהשוואה למתחרות. פרוטוקול זה גם מפותח כקוד פתוח, כך שהקהילה יכול לתרום ולהמשיך ולעדכן גם כאשר החברה החליטה לזנוח את הפרויקט.

כמו וואטסאפ רק מאובטחת יותר
ולא במקרה השם דומה. האפליקציה נראית כמעט זהה, עם אותו מראה ואפילו הסימון של וי (V) כפול כשהגיעה ההודעה ליעד. היא מספקת כמעט את אותן היכולות המוכרות מאפליקציות המסרים המידיים כמו האפשרות לראות האם החבר מחובר, סטטוס עדכני, אפשרות לשתף תמונות, סרטונים, מיקום מדויק, הקלטת קול אישית, צירוף קבצים, מסמכים ועוד, וכל זה בדגש על הפרטיות. כל הודעה העוברת בין החברים מוצפנת ועוברת לשאר המכשירים שלנו בו זמנית ואם מעוניינים בכך, ניתן לנהל “צ’אט סודי” בו ההודעות נשלחות לחבר מסוים ישירות בלי להשאיר כל עקבות ולהימחק אוטומטית מהמכשיר הנייד לאחר פרק זמן שהוגדר. ניתן אף לאשר כי הצד השני הוא אכן אותו חבר שכבר התחלנו את השיחה עימו, בשימוש תמונת מפתח ייעודית לצ’אט שהשרת מצפין ומשווה בין המכשירים, וגם למחוק הודעות במהלך הצ’אט שיימחקו מיידית מכל המכשירים.

telegram-2
מסתנכרן גם בסמארטפון, גם בטאבלט

חוצה פלטפורמות
אבל אולי היתרון הגדול של טלגרם טמון ביכולת של החברה לתמוך באפליקציה חוצת פלטפורמות. באופן רשמי, טלגרם קיימת רק לאנדרואיד, ולאייפון ממש כמו וואטסאפ אולם היא גם תומכת בסנכרון השיחות בין המכשירים. אך באופן לא רשמי, ניתן למצוא באתר החברה אפשרויות מגוונות למדי ולהשתמש בטלגרם בגרסת רשת בכל דפדפן, כתוכנה ל-Windows, כמסנג’ר ל-Mac OSX, כתוסף לכרום, כאפליקציה ל-Windows Phone ואפילו כשורת פקודות (CLI).

על פי המספרים שנחשפו, לטלגרם יש כיום כ-35 מיליון משתמשים, מתוכם 15 מיליון משתמשים פעילים בכל יום, ועל פי הערכות ישנם כמה מיליוני משתמשים חדשים מידי יום המצטרפים לשירות ונראה כי מדובר בתופעה רחבת היקף. 19 מיליארד דולר היא עדיין אינה שווה, אבל כמות המשתמשים הזונחים את וואסטאפ ועוברים למתחרה צריכה להטריד את מקבלי ההחלטות בפייסבוק, במיוחד כשמדובר באפליקציה בת מספר חודשים בלבד.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • games cl

  איך אפשר לרשום בקבוצה דברים?

 • א.ב.ג

  איך קוראים הודעות שמחקתי מהענן של TELEGRAM?

 • מצוין, פשוט מצוין!

 • קובי

  אולי מישהו יכול לעזור לי,
  מחקתי את הואטסאפ ואצל אנשים מופיע כאילו לא מחקתי ואנשים שולחים לי הודעות וחושבים שאני קורא אותם וזה גרם לי ללא מעט מריבות. למה וואטסאפ לא מוחקים אותי מהטלפונים של אנשים אם מחקתי את החשבון ואיך מתגברים על הבעיה הזאת?

  • פשוט תרשום בסטטוס שלך שמחקתה
   תשלח הודעה לכולם
   החשבון לא נמחק

 • בסוף תשאר רק הגוגל HANGOUT. כי זה מה שממילא יש לכולם.
  אגב, חבל שאין אפליקציה ראויה לשמה לאאוטלוק קום. האאוטלוק קום יודע להתחבר לכמה מקורות במקביל.

 • בשבילי יש אפליקציה אחת למסרים: QQ International שנותנת יותר מהשאר.
  החסרון זה משתמשים אבל העברתי את האנשים שאני מדבר איתם על בסיס יומי.

  אופציות מרובות לפרטיות (סיסמה פרטית, לבחור מי יכול להוסיף אותכם והאם בכלל לאשר שיראו אותכם לפי מספר)
  גיבוי בענן ומחיקת הסטוריה מהמכשיר או מהענן – לא חובה אבל שימושי + סיסמה נפרדת לענן)
  שיחות וידאו
  שיחות קוליות
  שליחת כל קובץ אפשרי ותמונות בגודל מלא
  עובד גם על מק והמחשב.
  אופציות מרובות לקבוצה כמו 500 אנשים והוספת תיקיות לקבצים ותמונות.
  דיון

  ואלו רק חלק מהדברים.

 • אור

  טלגרם תתפוס יותר מכל אפליקציה אחרת
  מה בחיים לא נמחקו לכם פתאום השיחות בווצאפ וזה היה סיוט של החיים

 • א.א.

  הסיבות הן אבטחה טובה בהרבה- לא חור אבטחה שמאפשר שליחת הודעות, אחסון בענן כך שכל המכשירים מסונכרנים תמיד, ממשק דסקטופ (אפילו תוסף לכרום), אאל"ט אין הגבלה על גודל וסוג הקבצים הנשלחים ופיצ'רים של פרטיות- צ'טים שלא נשמרים בשום מקום, טיימר למיחקת הודעות (ברובם אולי גימיקים, אך עגדיין ממש נחמדים).
  כשהממשק זהה לWA, ההודעות נשלחות מהר יותר, ניתן לשלוח קבצים גדולים, האבטחה משופרת ואפילו אין חיוב מינימלי- מה הסיבה לא לעבור?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   איך קוראים הודעות שמחקתי ושמורות בענן של TELEGRAM?

 • סתיו

  ממש אפליקציה שווה אפשר להעביר קבצי apk

 • ערן

  זה נשמע קצת כמו תוכנה לפרנואידים. בתכלס, אין לאף אחד באמת דרך לדעת אם הוא יכול לסמוך על אדם זה או אחר. אני גם לא ממש בטוח שהשיחות שלנו בווטסאפ מעניינות מישהו חוץ מאיתנו.
  אגב, אין לי ווטסאפ ואם הטלגרף לא משתלט על אנשי הקשר שלי וישר מוסיף את כולם, או מודיע להם שאני קיים, אז כבר כל הכבוד ושיהיה בהצלחה 🙂

 • בולי

  אותו דבר היה עם LINE. הרבה הורידו וחשבו שזה יחליף את whatsapp..
  מה הסיבה לעבור ? דולר בשנה ? זה כסף מאד קטן לעומת מה ששילמנו בעבר על SMS

 • אריק שיינר

  אפליקציה באמת מאוד חביבה, אך הבעיה היא שב-iOS היא לא תפסה (וגם לא תתפוס קרוב לוודאי) תאוצה.
  לשם השוואה, אצלי קיימים כ-700 אנשי קשר, כשלמעשה רק לכ-50 מהם (במקרה הטוב) יש את האפליקציה המדוברת.
  אם היא באמת רוצה להצליח היא צריכה להתחיל לשווק את עצמה יותר, כי זו מילת המפתח בסיפור הזה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אתם לא מבינים מהחיים שלכם טלגרם אדיר

 • קובי

  חסר תמיכה בשפה העברית של ממשק התוכנה זה לא יתפוס ככה בישראל

 • קובי

  נראה נחמד, הייתי עובר בשמחה אבל כולם תקועים רק עם וואטסאפ

 • שלומי

  אף אחד לא עובר והכל סתם שטויות.אנשים אוהבים לנסות דברים חדשים וגם לעשות בכמה במקביל.