טלגרם Telegram

נפילת וואטסאפ (WhatsApp) למשך מספר שעות בחודש שעבר הייתה יריית הפתיחה עבור המתחרה שהוקמה מספר חודשים לפני כן. אנחנו מדברים על טלגרם (Telegram), אפליקציית המסרים המידיים המאובטחת ביותר.

מרוסיה באהבה
האחים ניקולאי ופבל דורוב מרוסיה, האחראים בין היתר על הרשת החברתית הגדולה ביותר במדינה VK.com המונה כיום 230 מיליון משתמשים הקימו את טלגרם בשנה שעברה, כחברה עצמאית היושבת בברלין ללא מטרות רווח שאינה קשורה לרשת החברתית שלהם.

וואטאפ, אשר נחשבת בעיני רבים כאפליקציה שאינה מאובטחת זכתה מן ההפקר עד התקלה, אך למעשה, זה לא היה מובן מאליו מדוע רבים בחרו דווקא בטלגרם. האפשרויות היו רבות – פייסבוק מסנג’ר, ChatON (סמסונג), Line, Kik ועוד, אולם רק אחת נבנתה בצורה מאובטחת, ברמה כזו ש”רשויות החוק ברוסיה לא יוכלו לחדור”, כפי שאמר פאבל. המוח הטכני בין האחים הוא ניקולאי אשר פיתח פרוטוקול חדש וייעודי לאפליקציה (MTProto) שעליה טלגרם מבוססת, ולדברי הצוות מדובר בפרוטוקול מאובטח ובאפליקציה המבטיחה פרטיות בהשוואה למתחרות. פרוטוקול זה גם מפותח כקוד פתוח, כך שהקהילה יכול לתרום ולהמשיך ולעדכן גם כאשר החברה החליטה לזנוח את הפרויקט.

כמו וואטסאפ רק מאובטחת יותר
ולא במקרה השם דומה. האפליקציה נראית כמעט זהה, עם אותו מראה ואפילו הסימון של וי (V) כפול כשהגיעה ההודעה ליעד. היא מספקת כמעט את אותן היכולות המוכרות מאפליקציות המסרים המידיים כמו האפשרות לראות האם החבר מחובר, סטטוס עדכני, אפשרות לשתף תמונות, סרטונים, מיקום מדויק, הקלטת קול אישית, צירוף קבצים, מסמכים ועוד, וכל זה בדגש על הפרטיות. כל הודעה העוברת בין החברים מוצפנת ועוברת לשאר המכשירים שלנו בו זמנית ואם מעוניינים בכך, ניתן לנהל “צ’אט סודי” בו ההודעות נשלחות לחבר מסוים ישירות בלי להשאיר כל עקבות ולהימחק אוטומטית מהמכשיר הנייד לאחר פרק זמן שהוגדר. ניתן אף לאשר כי הצד השני הוא אכן אותו חבר שכבר התחלנו את השיחה עימו, בשימוש תמונת מפתח ייעודית לצ’אט שהשרת מצפין ומשווה בין המכשירים, וגם למחוק הודעות במהלך הצ’אט שיימחקו מיידית מכל המכשירים.

קרא עוד:  בעקבות הביקורת: TikTok מוסיפה אפשרות להגבלת תכנים וזמן השימוש
telegram-2
מסתנכרן גם בסמארטפון, גם בטאבלט

חוצה פלטפורמות
אבל אולי היתרון הגדול של טלגרם טמון ביכולת של החברה לתמוך באפליקציה חוצת פלטפורמות. באופן רשמי, טלגרם קיימת רק לאנדרואיד, ולאייפון ממש כמו וואטסאפ אולם היא גם תומכת בסנכרון השיחות בין המכשירים. אך באופן לא רשמי, ניתן למצוא באתר החברה אפשרויות מגוונות למדי ולהשתמש בטלגרם בגרסת רשת בכל דפדפן, כתוכנה ל-Windows, כמסנג’ר ל-Mac OSX, כתוסף לכרום, כאפליקציה ל-Windows Phone ואפילו כשורת פקודות (CLI).

על פי המספרים שנחשפו, לטלגרם יש כיום כ-35 מיליון משתמשים, מתוכם 15 מיליון משתמשים פעילים בכל יום, ועל פי הערכות ישנם כמה מיליוני משתמשים חדשים מידי יום המצטרפים לשירות ונראה כי מדובר בתופעה רחבת היקף. 19 מיליארד דולר היא עדיין אינה שווה, אבל כמות המשתמשים הזונחים את וואסטאפ ועוברים למתחרה צריכה להטריד את מקבלי ההחלטות בפייסבוק, במיוחד כשמדובר באפליקציה בת מספר חודשים בלבד.