סוני הכריזה הלילה על קונסולת המשחק הבאה שלה, ה-PlayStation 4, המגיעה תשע שנים אחרי קונסולות ה-PlayStation 3.

מתמקדים בגיימר
אחרי השמועות הרבות, והציפיות הגבוהות, בסוני הלכו על שינוי בגדול והפוקוס הוא בגיימר: “הסלון הוא כבר לא מרכז קונסולת הפלייסטיישן, הגיימר הוא כן”, אמר אנדרו האוס, מנכ”ל Sony Computer Entertainment באירוע. “אנחנו מאמינים כי ה-PlayStation 4 מייצג את המעבר מחשיבה מחוץ לקופסה”.

playstation4-wireless-controller-1סוני החלה לעבוד על הקונסולה החדשה הרבה לפני שחשבנו, וכבר לאחר השקת ה-PlayStation 3 נעשו מאמצים להציג את הדבר הבא בתחום. היא עברה שינוי מהותי בכל הקשור לממשק המערכת והיא כוללת חידושים בתחום בקר השליטה ושירותי הרשת שכיום לא קיימים עוד באף קונסולה אחרת. כל המערכת סובבת סביב רשת ה-PSN, ותאפשר קישוריות דרך הטאבלט או הסמארטפון. ניתן יהיה לשתף סרטונים, תוצאות ועוד ישירות דרך כפתור בבקר (בהמשך). הקונסולה תאפשר לדוגמה להשהות את המשחק ולהמשיך מאותה נקודה בהמשך ואם נרצה גם לבקש סיוע מחבר. Remote Play יאפשר להמשיך את המשחק ממסך הטלוויזיה לעבר ה-PlayStation Vita. בדומה ל-Wii U, ה-Remote Play מאפשר גם לצפות בתכנים על הטלוויזיה במקביל למשחק ב-Vita.

DualShock 4
הדור הרביעי של בקר השליטה החדש לקונסולה הכולל מעתה גם משטח מגע, ויציאה לאוזניות ישירות דרך הבקר. ה-Dualshock 4 בעל חיישני תנועה (six-axis) ותאורת לד צבעונית בראש הבקר לזיהוי השחקן המאפשר למשתמש לזהות ביתר קלות את הבקר שלו. ישנו גם כפתור שיתוף ייעודי המשתף שידור חי של המשחק לחברים דרך רשת ה-PSN Netwrok.

אבל זה לא הבקר היחיד, וכמו בבקר הקינקט סוני תצרף לקונסולה את Playstation Eye, הדור השני המצויד בחיישן אופטי עם ארבעה מיקרופונים וזוג מצלמות המסוגלות לצלם עד שטח של 85 מעלות ברזולוציה של 1280×800 עם רמת דיוק גבוהה מבעבר. מצלמת הכמו-קינקט מיועדת לעבוד יחד עם בקר ה-DualShock 4 ותאפשר זיהוי המשתמש בגישה לקונסולה וכמובן במשחקים התומכים.

היכן הקונסולה?
באירוע ההכרזה נעדר המוצר המרכזי – הקונסולה. סוני בחרה שלא להציג את הקונסולה עצמה אלא רק את החזון והמוצרים הנלווים. אולי כי היא רוצה לשמור כמה סודות בבטן כדי שהמתחרים (מיקרוסופט) לא יגלו פרטים חשובים, ואולי כי יש לה בעיות פיתוח המונעים ממנה להציג מוצר מוגמר ואולי כי היא פשוט רצתה להשיג את מיקרוסופט. כן נחשף הוא המפרט המלא: קונסולת ה-PlayStation 4 תהיה מבוססת על ארכיטקטורת x86 בדומה למחשב הביתי, ותגיע על שבב שנבנה במיוחד על ידי AMD. שמונה לביות של AMD Jaguar נמצא בפנים והדור הבא של מעבד הגרפי Radeon שיהיה מסוגל לספק  1.84 TFLOPS. הקונסולה תהיה מצוידת ב-8 ג’יגה זיכרון GDDR5, דיסק קשיח פנימי, כונן Blu-Ray x8, יציאות USB 3.0, תקשורת Bluetooth ו-WiFi, יציאת HDMI ו-AV Out.

וידאו: PlayStation 4

עד שתושק בסוף השנה, יהיו לא מעט משחקים שיגיעו (קליק לסרטונים). Blizzard הכריזה כי תביא את Diablo 3 לקונסולה, כמו גם נראה את Knack, Killzone Shadow Fall, Destiny, Deep Down, Watch Dog, Driveclub ועוד, ואנו מקווים כי עד אז נזכה גם לראות את הקונסולה הסופית.