הקהל האייפון עוד לא נתן את דינו באשר ליעילותה או חוסר יעילותה של העוזרת האישית הקולית של אפל במכשירי ה-i שלה, אך עובדה זו לא מפריעה לאפל להמשיך ולעבות ולשפר את יכולותיה של סירי, ואת היצע הפקודות והמטלות שהיא מסוגלת לבצע עבור המשתמשים. מן הראוי לציין שמאז שהושקה לראשונה לפני שנתיים, סירי אכן השתפרה באופן ניכר מבחינת יכולותיה, אם כי באותה המידה התחרות מצידה של גוגל ממשיכה להשתפר, ויש שיאמרו אפילו בצורה מרשימה יותר ויעילה יותר. עם כל זאת, מסתמן שאפל עוד רחוקה מלוותר על העוזרת האישית הקולית שלה.

החל מ-7 iOS, אפל החלה באופן אוטומטי למיין את התמונות של המשתמשים בהתבסס על זמן ומיקום. אך בקשה חדשה לפטנט חושפת כי החברה מעוניינת לקחת את העניין צעד אחד קדימה, ולאפשר לסירי למיין את התמונות על ידי חיפוש קולי ותיוג. הכיוון החדש של החברה בכל הקשור לסירי נחשף בבקשה חדשה לפטנט שפורסמה על ידי המשרד לפטנטים וסימני מסחר האמריקאי ביום חמישי, ואשר פורסמה כידיעה לראשונה על ידי האתר AppleInsider . ההגשה, שכותרתה " תיוג וחיפוש תמונות על בסיס קולי", מתאר שיוך מחרוזות טקסט "בשפה הטבעית" עם תמונות שנשמרו במכשיר, כמו האייפון למשל.

מחרוזות טקסט כאלו יהיו קשורות לקלט דיבור, בדיוק כשם שהמשתמשים יכולים לגשת לנתונים באייפון שלהם על ידי ביצוע פקודות קוליות לסירי, העוזרת הקולית האישית של המכשיר. מחרוזות טקסט הקשורות לתמונות יכולות להתייחס גם לאדם ,פעילות או מיקום, על פי ההגשה. הבקשה של אפל מציינת כי היקף הולך וגדל של תמונות שנאספו על ידי משתמשים במכשירים כמו מכשירי אייפון הופך אותן ליותר ויותר קשות למיון. החברה מציינת כי תיוג תמונות המבוסס על שמות של אנשים או מקומות יהפוך את מציאתן לקלה הרבה יותר עבור המשתמשים.

המערכת של אפל גם תאפשר למשתמשים לתייג תמונות עם הקול שלהם. בדוגמא אחת הניתנת על ידי אפל, משתמש אומר למכשיר שלהם: "זה אני בחוף הים", והתמונה המתאימה מתויגת בהתאם. ההמצאה המדוברת יכולה אפילו להציע לתייג באופן אוטומטי תמונות מקבילות, המבוססות על הזמן והמיקום שבו הן צולמו, וזאת בכדי להקל על המשתמשים על ידי מיון אינטואיטיבי של התמונות שלהם במקום לדרוש מהם לתייג כל תמונה בנפרד.

Siriהמערכת גם תוכל לזהות פרצופים, בניינים או נופים ולתייג תמונות דומות. לדוגמא, על ידי כך שמשתמש אומר לסירי שהוא נמצא בתמונה, המערכת יכולה לאחר מכן לתייג בצורה חכמה תמונות אחרות ע״י זיהוי פניו של המשתמש. עם תמונות מתויגות כראוי, משתמשים יוכלו לאחר מכן להשתמש בקולם באופן דומה בכדי לחפש את התמונות שהם מעוניינים לראות. בדוגמא אחרת, משתמש שואל את המכשיר שלו " תראה לי את התמונות שלי בחוף הים", והתמונות הרלוונטיות מוצגות.

אפל החלה עם מיון תמונות באופן אוטומטי באפליקצצית התמונות המחודשת אשר הוצגה לראשונה ב-7 iOS השנה. החל ברמת המאקרו, תמונות מוצגות בתוך שורת תמונות ממוזערות המבוססות על ציר הזמן (חודש, שנה) שבו צולמו, ומשתמשים יכולים להגדיל את התצוגה בכדי למצוא את התמונות שלהם ממוינות לפי תאריך ומיקום. רק בהתבסס על הצורה הזו של תיוג אוטומטי בלבד, אפל יכול להשתמש בהמצאה המוצעת שלה בכדי לאפשר לסירי למיין את התמונות. לדוגמא, השימוש בפקודה הקולית "הראי לי תמונות מהוואי שצולמו ב-2012" יכלה להציג למשתמשים תמונות רלוונטיות, גם ללא צורך בזיהוי פנים.

הבקשה לפטנט זה שהתפרסמה לראשונה השבוע, הוגשה על ידי אפל למשרד הפטנטים וסימני המסחר האמריקאי בחודש מרץ השנה. היא רשומה תחת שמותיהם של יאן אריק סוהלם ות׳ייס וויליאם סטלנהוף.

כתב: רון ריינס ופורסם לראשונה באתר iPhones.co.il