כיום כל גיימר שמכבד את עצמו משתמש באוזניות גיימינג ייעודיות, לבטח גיימרים שמבלים זמן רב במשחקים מרובי משתמשים. בפני אלו עומדת בחירה קשה במיוחד מכיוון שהשוק מציע לקטגוריה הזו שלל דגמים עם יכולות שונות וטווח מחירים רחב במיוחד. מעניינות במיוחד הן כמובן האוזניות האלחוטיות שמאפשרות לשחקן להיות משוחרר מכבלים ולכוון את עמדת המשחק שלו בחופשיות מלאה.

בדרך כלל נתפסות אוזניות ככאלה ששייכות לתחום היקר יותר בסצנה, אבל האם זה באמת כך, האם אוזניות גיימינג אלחוטיות חייבות להיות יקרות? ולמה אנחנו בכלל מצפים מאוזניות כאלה מבחינת איכות?

מהשאלות הללו ל-Gamecom 818 של פלנטרוניקס (Plantronics), המרחק היה קצר. מדובר באוזניות גיימינג אלחוטיות שכוללות טכנולוגיה לסינון רעשים ומיועדות לשוק הבינוני. מעבר לכך שהן אלחוטיות, הן גם מציעות תכונה מעניינת: יכולת לעבוד עם ה-PlayStation 4, מחשב האישי מבוסס Windows וגם מקניטוש.

מה בערכה

בערכה ניתן למצוא את האוזניות עצמן, דונגל ה-USB, כבל miniUSB המשמש להטענה ולמעשה זהו. מדובר בערכה המכילה רק את הדברים ההכרחיים, אם כי היינו שמחים אם פלנטרוניקס היו מוסיפים לערכה גם נרתיק לנשיאה או אחסון. בנוסף, יש לציין כי בערכה אין כבל 3.5 מ"מ לחיבור שמע, וגם באוזניות עצמן אין חיבור שכזה – דבר המגביל את השימוש באוזניות עם המחשב האישי או קונסולת המשחק, 'חטא' נפוץ כשמדובר באוזניות אלחוטיות.

קלות וגמישות

נגיעות של כתום עז
נגיעות של כתום עז

כששולפים את האוזניות מן הערכה הדבר הראשון אליו שמים לב הוא המשקל הקל שלהן. בניגוד לאוזניות גיימינג מתחרות ה-Gamecom 818 פחות מסיביות והגודל שלהן הוא במקום טוב באמצע. הקשת שעוברת מעל לראש צרה יחסית וגמישה אך בעלת ריפוד נדיב, והאזניות עצמן הן בתצורת 'על האוזן' (On-Ear) ולא 'מעבר לאוזן' (Over-Ear), תצורה בה הכרית אינה מקיפה את כל האפרכסת של האוזן אלא יושבת עליה. זה תורם לממדים השפויים של האוזניות, אבל המשמעות היא שלא תמיד יש כיסוי מלא לאוזן, ולכן לעתים ניתן לשמוע רעשים שמגיעים מבחוץ.

האוזניות עשויות מפלסטיק בצבע שחור כשברובו הוא בגימור מט. נגיעות של כתום מעטרות את האוזניות ואת צידן הפנימי של כריות האוזן, דבר המקנה לאוזניות מראה מרשים ומודרני. הפלסטיק הקליל שממנו מיוצרות האוזניות אומנם תורם למשקל הקל, אך גם גורם להרגשה שהן עדינות במיוחד.

הצד הימני של האוזניות נקי מכפתורים לחלוטין, ואילו בצד השמאלי ניתן למצוא את 'מדונת' המיקרופון הגמישה, כניסת ה-miniUSB המשמשת להטענה, וכן כפתור ההדלקה והכיבוי. בצד החיצוני יש ארבעה כפתורי שליטה בסידור אינטואיטיבי – הכפתור העליון יחד עם התחתון שולטים בעוצמת השמע, ואילו הזוג השני, שממוקמים בצד ימין ושמאל, שולט על פעולות ההשמעה. בין הכפתורים ניתן למצוא נורית חיווי הנדלקת בצבע כחול כאשר האוזניות פעילות או בצבע אדום כאשר הסוללה חלשה.

כשלבשנו את האוזניות נהנו ממידת הרכות של הכריות: הן לא קשיחות מדי באופן שגורם להרגיש אי נעימות, אך גם לא רכות מדי באופן שעלול לפגוע בכושר האטימה שלהן. בנוסף יש לציין לטובה את בחירת הכיסוי לריפוד של פלנטרוניקס, שכן הכריות עטופות בבד בעל גימור קטיפתי ולא בחומר דמוי עור שלאחר סבב משחק ממושך מתחמם, גורם להזעה ואף נוטה להתייבש ולהתפורר לאחר תקופה של שימוש.

שימושיות

Gamecom-818
החיבור ל-PS4 מהיר וחסר מאמץ

את האוזניות בדקנו עם PlayStation 4 והמחשב האישי. החיבור פשוט וקל – מיד לאחר חיבור המתאם לאחת מיציאות ה-USB, הדלקת האוזניות והזיווג ביניהם, פעולה פשוטה הנעשית על-ידי לחיצה על הכפתור Connect שמצא על גבי המתאם, עבר השמע מן הטלוויזיה או המסך אל האוזניות.

בבדיקה מול מחשב אישי מבוסס Windows לא נתקלנו בבעיות מיוחדות, אך כשחיברנו את האוזניות ל-PlayStation 4, השמע שהתקבל דרך האוזניות היה נמוך באופן יחסי, זאת למרות שהעוצמה כוונה לרמתה המרבית על-ידי לחיצה על כפתור עוצמת השמע שעל האוזניות. היה מדובר בעוצמה לא סבירה דבר שהוביל אותנו לבדוק את הגדרות הקונסולה. מסתבר שבניגוד לאוזניות הגיימינג של סוני (Sony), כאן כפתורי השמע של האוזניות שולטות על העוצמה שהן מפיקות ולא על העוצמה היוצאת מן הקונסולה.

לאחר שהתגברנו על המכשול, מצאנו כי העוצמה המרבית אותן מפיקות האוזניות גבוהה, אך לא מחרישת אוזניים. היא הייתה גבוהה מספיק מבלי לגרום לצלילים להתעוות או לצרום אך לדעתנו הבס לא מספיק עמוק, אם כי ייתכן שזהו כבר עניין של העדפה אישית.

מן ה-Gamecom 818 נעדרת היכולת המאפשרת להגביר את הצ׳אט הקולי לעומת המשחק וליהפך, וכן אין כפתורים שמציעים שימוש במצבי שמע מוגדרים מראש.

המיקרופון ב-Gamecom 818 נמצא על זרוע גמישה (׳מדונה׳). כאשר הוא לא בשימוש ניתן לקפל אותו לכיוון קשת האוזניות והוא אינו מפריע, כאשר מעוניינים להשתמש בו פשוט מקפלים אותו לכיוון הפה, הופתענו לגלות שהמיקרופון מושתק באופן אוטומטי כשהוא במצב מקופל, יכולת מבורכת החוסכת את הצורך בכיבוי ידני. הזרוע גמישה במיוחד וניתן לקרב או להרחיק את המיקרופון מהפה בקלות. כאמור המיקרופון עם טכנולוגיית סינון רעשים וכאשר שאלנו שחקנים אחרים כיצד אנחנו נשמעים, גם כשהבית לא היה שקט לחלוטין, לא נתקלנו בתלונות.

את האוזניות בדקנו בסלון בו המרחק בין הטלוויזיה לספה עומד על קצת יותר מ-5 מטר, לא נתקלנו בקטיעות, קפיצות או בעיות מיוחדת ואין זה מפתיע, על-פי נתוני היצרן הטווח המקסימלי עומד על עד 12 מטר.

זמן הסוללה של האוזניות ממוצע לגמרי והצלחנו להוציא מהן זמן שימוש של יותר מ-10 שעות עבודה, זמן ממוצע לאוזניות בקטגוריה. זמן ההטענה של האוזניות לא ארוך ותוך 4 שעות הסוללה טעונה במלואה, אלו שרוצים לחזור לקפוץ ישר חזרה למשחק, ישמחו לדעת כי זמן הטענה של שעה אחת יאפשר עד שעתיים של שימוש וזמן הטענה של שעתיים יאפשר עד 8 שעות של שימוש.

לסיכום

ה-Gamecom 818 נמכרות ב-450 שקל, והן אוזניות גיימינג לגיימרים שלא מעוניינים 'לקרוע את הכיס'. נכון, יש יכולות שנעדרות מהן, והפלסטיק הקליל נותן תחושה עדינה, אך נראה כי פלנטרוניקס השקיעו את הכסף איפה שחשוב. איכות השמע נהדרת, והן כוללות טכנולוגיה לסינון רעשים, וזו אפשרות ששמורה לרוב לאוזניות יקרות יותר. יחד עם היכולת לתמוך בפלטפורמות שונות, מדובר באוזניות שנותנות תמורה טובה לכסף.