נראה כי שבוע מוצלח למדי עבר על נוקיה (Nokia). לאחר שחשפה בתערוכת MWC את סדרת ה-X החדשה המיועדת לשוק הבינוני, שלושת המכשירים הראשונים מתוצרתה שפועלים תחת מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android), טוענים כעת בחברת כי מרבית יישומי מערכת ההפעלה אנדרואיד כבר עובדים על מכשיריהם החדשים.

מיד לאחר שחשפה לאוויר העולם את מכשיריה החדשים, שחררה נוקיה הצהרה סגורה לכל מפתחי פלטפורמת מערכת ההפעלה אנדרואיד, לפיה רוב יישומי חנות ה-Play נבדקו על ידם ועובדים כראוי על סדרת המכשירים החדשה. עוד טענה החברה, כי אחוז קטן מהיישומים אינם מותאמים במלואם ויצטרכו לעבור שינוי וליטוש קל למדי לטענתה, על מנת להתאים אותם לחנות היישומים שברשותה.

nokia

על מנת לבצע את ההתאמה, שחררה החברה הפינית כלי פיתוח מיוחדים המיועדים למפתחי האנדרואיד, הבודקים האם היישום הספציפי מותאם לעבוד על מכשיריה החדשים או לא. בכל מקרה, כך נטען, יידרשו לכל היותר שמונה שעות על מנת להתאים את האפליקציה ולשגר אותה ישירות לחנות.

נציין, כי סדרת המכשירים החדשה מריצה את מערכת ההפעלה אנדרואיד וכוללת למעשה את אריחי החלונות והממשק של Windows Phones, אך עברו התאמה משמעותית מבית נוקיה על מנת שיעבדו כראוי. למעשה, חברת נוקיה בחרה לקרוא למערכת החדשה בשם Nokia X OS. כפועל יוצא מכך, הסירה החברה את שרותי הרשת של גוגל במערכת הפעלה זו.

מעניין יהיה לראות כיצד תתמודד סדרת המכשירים החדשה מבית נוקיה, ומה יהיה מהלכיה הבאים של החברה הפינית על סף השלמת רכישתה בידי מיקרוסופט.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • דובי

  התפוצצתי מצחוק כאשר צפיתי בהופעתו על הבמה של מר אלופ כאשר הוא שרף את פלטפורמת WP לעיני הקהל. האיש גלגל מילים כלהטוטן כדי לשבח את מוצרי Nokia X מבלי להעליב את מערכת ההפעלה WP. במיוחד אחרי המנות האדירות של סבל וכאב שהחלטותיו הקודמות הסבו לנוקיה ולפינלנד ולהרבה מאד אנשים. אני יכול לאמר עכשיו בוודאות מוחלטת שכל הסבל שנגרם היה לשווא.
  בכל מקרה, אנו מבינים ש:
  – קהילת המפתחים של WP היא לא משמעותית
  – נתח השוק העולמי של מוצרי WP הוא לא משמעותי ובמיוחד אחרי הנסיגה הקשה ברבעון החולף
  – תמיכת היצרנים ב WP היא לא משמעותית
  ולכן אנחנו יכולים לאמר שמערכת WP היא מת מהלך. לכן יכול להיות שזה יותר מעשי עבור מיקרוסופט להיות מעשית ולהשיק מוצרי אנדרואיד לאקוסיסטם שלה כדי להבטיח את העתיד של השרותים של מיקרוסופט.
  אחרי הכל, הם היו יכולים לקצר את הדרך ולקרוא למוצרי X בשם Windows 9 ונגמר כל הסיפור.
  הערה נוספת ואחרונה בעניין קהילת הפיתוח למערכת WP:
  מאז 2011 כאשר נפלה ההחלטה בנוקיה לשים את כל הביצים בסל של WP, כאשר מערכת סימביאן הורדמה יחד עם מערכות מלטמי ומיגו וכו'… נופץ האמון של קהילת המפתחים בנוקיה ובמיקרוסופט. אני מכיר מספר חברות פיתוח שעסקו באופן מסיבי בפיתוח עבור סימביאן (ועבור מיגו וכו' באמצעות כלי הפיתוח QT) שכמעט התפרקו אחרי ההחלטה של מר אלופ בתחילת 2011.
  המכה הנוראית הזו לוותה במכה נוספת לאחר שמיקרוסופט הודיעה שאין מסלול שדרוג ממערכת WP 7.x למערכת WP 8.x .
  לכן אני בטוח שהתקווה היחידה של מיקרוסופט לייצר סביב מוצריה ושרותיה סביבת פיתוח משמעותית כלשהי היתה לקחת בהשאלה את סביבת הפיתוח של אנדרואיד. מעטים מאד אם בכלל יבטחו במיקרוסופט לאחר המהלך האחרון הזה. פשוטו כמשמעו.

  • הלוואי וידעתי מי האוויל שנתן לו לנהל את חטיבת האקסבוקס במייקרוסופט. האיש הרי מסוכן וכל דבר שהוא נוגע בו נהרס מייד.

   • דובי

    זו לא "חטיבת האקסבוקס" כפי שכתבת. חטיבת devices & studios מטפלת לא רק ב XBOX אלא בכל מוצרי החומרה של מיקרוסופט הכוללים עכברים, מקלדות, משטחי משחק, ג'ויסטיקים, וכמובן במוצרי הטאבלט מסדרת SURFACE.
    בשבועות הקרובים, עם השלמת העיסקה בין מיקרוסופט לנוקיה, תעסוק החטיבה הזו גם בסמארטפונים.