אנדרואיד (Android) היא מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בעולם, בזה אין כל עוררין. אבל לאחרונה, יש סיבה שהיא מצליחה להגדיל את נתח השוק שלה עוד יותר; הסיבה: טלפונים שעולים מתחת לרף ה-200 דולרים.

על פי מחקר של חברת האנליסטים IDC ברבעון השני של 2014, מספר מכשירי האנדרואיד שנמכרו מתחת לסכום של 200 דולרים היוו כ-58.6% אחוז מכלל המכירות של כל הטלפונים החכמים מבוססי האנדרואיד ברחבי העולם, כ-149.6 מיליון יחידות. האחראיות העיקריות למגמה הזאת הן היצרניות הסיניות כדוגמת Huawei, Lenovo ו-Xiaomi, שאותם הלקוחות הסיניים (בעיקר), ההודים ובעוד מספר מדינות המזרח ומדינות מתפתחות מעדיפים את המותגים הללו, שכן לקוחות אלו אשר לא מסוגלים להרשות לעצם מכשיר יוקרתי (כמו באירופה ובצפון אמריקה), "נאלצים" להסתפק במכשירים מוזלים שהיצרניות והמותגים הסינים מספקים בשפע.

idc-smartphone-market-share-q2-2014

עם האינפלציה החדה של המכשירים הזולים, ישנו הסבר הגיוני להמשך עלייתה בנתח השוק העולמי של מערכת אנדרואיד, שכעת תופסת 84.7% מכלל השוק. iOS אחראית ל-11.7% ממכירות המכשירים זאת מכיוון שאפל (Apple) מייצרת מגוון מצומצם של מכשירים כל שנה, לרוב רק את הדגמים האחרונים ואין לה מבחר גדול כפי שיש ליצרניות האחרות. אחרי iOS מגיעה Windows Phone עם 2.5% מהשוק בלבד, וכאן מיקרוסופט לא מצליחה להגדיל כמעט כלל את נתח השוק שלה למרות שיש ברשותה מגוון מכשירים מוזלים.

בקרוב אנחנו צפויים לראות עוד שני דגמים חדשים של מכשיר ה-iPhone ועוד מספר קטן של מכשירי Windows Phone מוזלים, אך ככל הנראה מבחינת כמות אף אחד לא יצליח לעקוף את מערכת ההפעלה של גוגל.