פרשת הריגול של הממשל האמריקני ממשיך להסתעף: העיתון הבריטי “הגרדיאן” פרסם אמש כי מיקרוסופט עבדה בצמוד עם הרשות לביטחון לאומי בארה”ב (NSA) וסיפקה לה גישה חופשית לשירותי הרשת שלה.

על פי הדיווח, מסמכים חדשים שהפיץ המדליף אדוארד סונדן, שעדין כזכור מחפש מקלט מדיני, מגלים כי כחלק מתוכנית ה-PRISM של הממשל היא קיבלה סיוע רב מחברת התוכנה הגדולה בעולם מיקרוסופט ובין היתר ניתן לה גישה לתכתובות אימיילים, שיחות וידאו ועוד. המסמכים, שעדיין לא פורסמו לציבור שופכים אור חדש על ההשלכות של תוכנית PRISM ועד כמה משפיעה גם על חברות אזרחיות.

בין השירותים שניתנה להם גישה הוא שירות הדואר Outlook.com וגם בגרסתו הקודמת Hotmail, אשר לממשל ניתן מידע כיצד לפצח את ההגנות של שירות המאובטח. לפי הדיווח, ה-FBI קיבל גישה גם לאחר שעברה מיקרוסופט לעיצוב החדש בחודש יולי בשנה שעברה. גם שירות שיחות הוידאו סקייפ אשר נרכש על ידי מיקרוסופט באוקטובר 2011 ניתנה גישה מלאה כך שהממשל יכל להאזין לשיחות וידאו וצ’אט ואף מיקרוסופט עבדה כדי לספק לממשל יכולת גישה חופשית שלא דורשת הרשאות. בנוסף, גם לשירות האחסון קבצים בענן SkyDrive ניתנה גישה והמידע שנאסף במסגרת התוכנית הועבר לכל גופי המודיעין המרכזיים – NSA, FBI ו-CIA.

מיקרוסופט: אנחנו לא מסייעים לממשל
בתגובה של מיקרוסופט לעניין היא אמרה כי יש לה “עקרונות ברורים” בכל הקשור לחשיפת מידע אישי של משתמשים לכוחות הבטחון והממשל. עוד היא אומרת כי “כל בקשה נבדקת לעומק, ואנו דוחים אותה אם אנו מאמינים כי היא לא חוקית למקרה ורק בתגובה להליכים משפטיים”. עוד אמרה מיקרוסופט כי היא לא משתפת כל פעולה עם הממשל ואינה מאפשרת גישה ישירה לסקייפ, Outlook.com או כל מוצר אחר של מיקרוסופט.

חברות טכנולוגיות המעורבות בפרשת PRISM הכחישו כל קשר לתוכנית החשאית של ממשל ארה”ב המאפשרת לה לשאוב מידע באופן חופשי על משתמשים, וגם מיקרוסופט לא טענה אחרת. בין החברות שכבר צוינו שמם הם גוגל, פייסבוק, אפל, יאהו ואחרות, אך כמה הדברים אכן נכונים. ויתרה מכך, כמה הנתונים שלנו שברשת מוגנים, אם בכלל.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.