lightkey

חוויית ההקלדה במכשירים הסלולריים השתפרה לאין שיעור בשנים האחרונות בזכות מקלדות המסוגלות לחזות מילים באופן אוטומטי בהתאם לאופי ההקלדה האישי שלנו. אם לימוד המכונה הזה עובד כל כך טוב במכשירים הניידים, מדוע לא להביא את יכולת חיזוי המילים גם לעולם המחשבים? זה בדיוק מה שעושה תוכנת LightKey הישראלית אשר מספקת פתרון קל, מהיר וחינמי לחיזוי מילים גם ב-Windows.

בלי להוריד את הידיים מהמקלדת

בניגוד לטלפונים, לרוב המחשבים אין מסך מגע. מכיוון שכלך ממשק המשתמש חייב להיות שונה. את ההצעות למילים, מציגה LightKey בזמן ההקלדה כהשלמה של המילה בטקסט בצבע אפור. לדוגמה, אם מקלידים 'ממשק משתמש', LightKey תחל להציע מילים מותאמות כבר מהרגע שמקישים על מקשי האותיות הראשונות והיא אף תנסה להציע את המילה הבאה בתור בהתאם לאלגוריתם שלומד את המשתמש תוך כדי עבודה.

כדי לבחור בהשלמת המילה המוצגת, יש ללחוץ במקלדת על Tab והיא תושלם אוטומטית. כך, עבור מי שמקליד באופן עיוור ומסתכל בעיקר על המסך, ההקלדה בדרך זו היא קלילה ומהירה מאוד. ניתן גם לעבור בין הטיות שונות על ידי לחיצה על Ctrl יחד עם חץ ימינה או שמאלה – לדוגמה: קונה, קונים, קונות וכדומה – וכן לעבור בין ההצעות בלחיצה על כפתור Ctrl וחצים למעלה או למטה, אם כי בדרך זו רצף ההקלדה אטי יותר.

lightkey

LightKey תומכת ב-50 שפות שונות כולל כמובן עברית ואנגלית, כאשר בדומה לכל אלגוריתם חיזוי אחר, היא משתפרת ככל שהשימוש בה גדל. "השפה העברית מורכבת יותר מאשר השפה האנגלית", אמר לנו גיא כתבי, מנכ"ל החברה והמפתח הראשי. "לאותה מילה באנגלית ייתכן כמה וכמה תרגומים בעברית, לכן הקושי בחיזוי הוא גדול עוד יותר, אבל ככל שמשתמשים בה, כך היא לומדת אותנו ותציע את המילים בהתאם".

מנגנון החיזוי עובד על פי אופי ההקלדה האישי של כל משתמש מסביר כתבי. "האלגוריתם של LightKey משתמש בסטטיסטיקות פנימיות ובוחן את המילים בכל הקלדה מחדש. באמצעות דירוג מילים ובדיקתן אל מול המאגר המקומי שהתוכנה בנתה לעצמה, היא יודעת להעריך מהי המילה הבאה." הוא אמר. מלבד זאת, LightKey מאפשרת לסרוק את הודעות הדואר האלקטרוני האחרונות כמו גם את המסמכים האחרונים שנכתבו, וכך לייעל עוד יותר את תהליך החיזוי. כן ציין כי התהליך מתבצע ברקע ואינו משפיע על עבודת המחשב, והתוכנה מסוגלת לפעול במחשבים ישנים.

וידאו: LightKey בפעולה

Office תחילה

התקנו את LightKey במחשב מבוסס Windows 10, אך היא תואמת ל-Windows 7 ומעלה. בשלב הראשון, היא מסוגלת לפעול עם חבילת ה-Office (אופיס) של מיקרוסופט, החל מגרסה 2010 ומעלה, כולל Outlook, Word ו-PowerPoint. מי שאין ברשותו את אחת מתוכנות שמרכיבה את Office יכול להשתמש בכתבן המובנה שמגיע ב-LightKey.

לאחר תהליך ההתקנה הראשוני, יש לבחור את תחומי השימוש, כלומר האם מרבים לכתוב על עולם ההשכלה, הטכנולוגיה, רשתות חברתיות ועוד. המטרה היא לתת ל-LightKey 'קצה חוט' עמו תוכל להתחיל להציע הצעות לחיזוי מילים. משלב זה, כל שנותר הוא לבחור את התוכנות בהן רוצים ש-LightKey תפעל וזה הכל. ניתן גם להגדיר את רגישות החיזוי או להגביל את הזיכרון בה היא משתמשת.

ומה לגבי שמירה על הפרטיות? "LightKey אינה שולחת נתונים אישיים לענן כלל ובסיס הנתונים נשאר שמור מקומית במחשב של המשתמש. הדבר היחיד הוא איסוף נתונים סטטיסטיים לגבי אופי השימוש כדי לשפר ולייעל, אולם גם את זה ניתן לבטל באפשרויות התוכנה", אמר כתבי. בעתיד אמורה התוכנה גם לתמוך גם בהקלדה בתוך הדפדפן וכן תאפשר גיבוי מקומי של בסיס הנתונים של המשתמש.

בינתיים LightKey מופצת להורדה בחינם ישירות דרך אתר החברה. הקלדה מהנה.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • Yossi Cohen

  זה דיי useless ללא אינטגרציה בדפדפן. רוב הדברים שאני כותב חוץ מקוד הם בדפדפן ובאפליקציות WEB השונות.

 • זהר

  הורדתי. זה אדיר!!!!!!

 • nirmitlamed

  ממש לא צריך את זה. רוב הדור הזה כותב בצורה עיוורת או מספיק מהר מכדי שיהיה צורך לתיקון אוטומטי. הסיבה היחידה שיש תיקון אוטומטי בטלפון זה בגלל שיש קושי לדייק בנגיעה על המסך, זה הכל.

  • איתי מקמל

   כמי שמקליד הקלדה עיוורת במחשב, אני מסכים עם חלק מהדברים שלך. אולם, עדיין כאשר מוצעת לך המילה על המסך (שאתה מתבונן רק בו ולא במקלדת), זה מאוד זורם ללחוץ על Tab כדי להשלים מילה. למעשה, משתמשי הלינוקס יעידו על כך כשהם מקלידים בשורת הפקודות.

   • nirmitlamed

    ישנו הבדל גדול בין כתיבת שפת תיכנות לבין שפה לשונית. כתיבה בתיכנות דורש פעמים רבות להשתמש בסימנים מיוחדים שלא נהוג להשתמש בכתיבה רגילה ואף דורש להשתמש ביותר מכפתור אחד כדי ליצור את הסימן הדרוש. בגלל שכתיבה בשפה כזאת היא קשה יותר ואינה שפת דיבור רגילה של בני אדם, תיקון אוטומטי והצעות למילים אפשריות זה הגיוני ואף מועיל.

    לעומת זאת כאשר מדובר על כתיבה בשפה טבעית 1. אנחנו לא נוהגים להשתמש בסימנים מיוחדים מעבר ל- .,?! ביום יום 2. האותיות מפוזרות על המקלדת בצורה כזאת שיהיה אפשר להקליד בשתי ידיים ללא עצירה 3. מי שמקליד בצורה עיוורת לא צריך להסתכל על המקדלת גם כאשר הוא עשה טעות בגלל שאתה יכול לחוש את המקשים ואת המיקום שלהם ולפי זה לדעת היכן טעית. אני בטוח שאם יעשו מבחן מציאותי בהקלדה עיוורת לבין הקלדה עם התוכנה הזאת, התוכנה תפגר מאחור בצורה משמעותית.

    לא כל דבר שמתאים לשימוש על המכשירים הניידים שלנו בעלי מסכי המגע מתאימים לאלו שלא. אני אסכים שיש אנשים שימצאו את הכלי הזה ככלי יעיל אבל הדור שגדל יחד עם המחשב לא צריך את זה.

 • יאיר

  אחרי הורדת הקובץ,אנטיווירוס מזהה אותו כווירוס

  • Guy K

   היי יאיר, תודה על הפניה שלך.