בזמן שאינטל (Intel) מצמצמת את מוצריה בתחום השבבים, היא מודיעה על השקתו של מעבד עם לא פחות מ-72 ליבות המיועד עבור מחשבי על. המעבד החדש הוא מסדרת מוצרי Xeon Phi הנועד למרכזי פיתוח הדורשים עוצמת מחשוב גבוהה במיוחד לביצוע חישובים מתמטיים רבים בזמן קצר כמו מחשוב ענן, מרכזים גרעיניים ובינה מלאכותית.

המעבד מפלטפורמת Knights Landing אשר הוכרז בחודש נובמבר האחרון והושק כעת, הוא הדור השני של משפחת Xeon Phi שהיה זמין עד כה רק ככרטיס עצמאי בממשק PCI Express ואילו כעת מדובר במעבד עצמאי המשולב בלוח ייעודי המהווה שרת שלם המסוגל לפעול בפני עצמו (Bootable) אשר יכול להשתלב כחלק ממערך של שרתים על גבי פתרון מתוצרת אינטל.

זהו גם המעבד הראשון המשלב את טכנולוגיית Omni-Path, שבב המשולב בתוך המעבד לצורך תקשורת נתונים במהירות של עד 100 ג’יגה-ביט בשנייה, המאפשר להעביר נתונים באופן מהיר בין שרתים או מערך שרתים. עד היום היום הציעה אינטל את הטכנולוגיה הזו לגופים ייחודיים כגון מרכזי מחשוב של מוסדות אקדמיים, מכוני מחקר בתחום האנרגיה והגרעין, מרכזי מחשוב של גופי תשתית וכו’.

המעבד יושב על תושבת LGA 3647 המוכרת גם בשם Socket P, ומספר הפינים הגדול הוא בשל תוספת החיבור של Omni-Path. אינטל אף טוענת כי ארכיטקטורת Knights Landing מסירה את צוואר הבקבוק כפי שהיה עד כה בכרטיסי Xeon Phi בממשק PCIe ובשל כך, המעבד יוכל לספק עד פי 5 יותר ביצועים ופי 8 יותר ביצועים לוואט בודד.

מבט מבפנים, Xeon Phi Knights Landing

הוא יוצע במספר דגמים שינועו במחירים של 2430 דולר ועד 6250 דולר ל-64 ליבות ו-256 נימים (Threads) ועד 72 ליבות ו-288 נימים, כולם בליתוגרפיית ייצור של 14 ננו-מטר ועם 36 מגה-בייט של זיכרון מטמון (L2) ותמיכה של עד 384 ג’יגה-בייט זיכרון DDR4.

אילן הוכמן, מנהל השיווק והפיתוח העסקי של אינטל ישראל, אמר: “משפחת מעבדי Intel Xeon Phi מרובי הליבות פותחו על מנת לשמש באשכולות של שרתים עצמאים ללא צורך בשרת מארח, והם מהווים פריצת דרך במיחשוב המקבילי בהשוואה לכרטיסי האצה (GPU) שקיימים כיום בשוק. הפתרונות החדשים יוצאו לשוק דרך ערוצי המכירה של יצרני השרתים הגדולים בישראל.”

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.