יצרנית השבבים אינטל (Intel) הכריזה היום על לוח מחשב גלילאו (Galileo), לוח המבוסס על פרויקט הקוד הפתוח Arduino (ארדואינו) הרץ על ארכיטקטורת Quark החדשה. הלוח מאפשר לבעלי ידע טכני בסיסי לבנות גאדג’טים, רובוטים וציוד אלקטרוני בצורה קלה יחסית בסיוע הקהילה.

זוהי הכניסה המשמעותית הראשונה של אינטל לתחום הפיתוח בקוד הפתוח עם הצגת הגלילאו ושותפות עם ארדואינו, פלטפורמת חומרה בקוד פתוח שהושקה ב-2006 במטרה לפשט את תהליך הבנייה של אבות טיפוס אלקטרוניים. באתר הקהילה ניתן למצוא עשרות פרויקטים שונים שעשו אנשים בעצמם וכן מידע רב כיצד לעצב את המוצר בעצמנו. ישנם כבר אלפי פרויקטים שנעשו בזכות הפלטפורמה של ארדואינו ולוחות מהיצרניות השונות כמו מיני סגוואי, נורית התראה על מייל חדשג’אקט לדיםמכונית על שלט הנשלטת מהרשת, רובוט על שלט ועוד.

Intel_QUARK_SOC X1000אינטל גלילאו מצויד במעבד Intel Quark SoC X1000, המוצר הראשון במשפחת אינטל קווארק של מוצרים בעלי ליבה קטנה וצריכת חשמל נמוכה. המערכת על שבב Quark X1000 בעלת ליבה אחת של 32-סיביות, Single Thread הפועל ב-400MHz וארכיטקטורה תואמת Pentium Instruction Set הפועלת במהירות של 400MHz. הגלילאו תומך בלינוקס וסביבת הפיתוח של ארדואינו וכן מגיע עם כמה ממשקי קלט פלט סטנדרטיים, לרבות ACPI, PCI Express, אתרנט 10/100Mb, התקן USB 2.0 ויציאות EHCI/OHCI המקלים על ניפוי השגיאות.

מידותיו קטנות למדי אולם מחירו יעמוד סביב $60, יקר יותר מאשר המתחרה Raspberry Pi המבוסס על מעבד ARM הנמכר בכמחצית המחיר ומסוגל לפענח וידאו ב-1080p בזמן שגלילאו לא.

כחלק מההשקה, אינטל תחלק 50 אלף לוחות לאוניברסיטאות ברחבי העולם במהלך השנה וחצי הקרובים, ויהיה זמין ללקוחות פרטיים החל מחודש נובמבר. פרטים נוספים באתר אינטל ולמי שמעוניין לראות את הפוטנציאל, כדאי לבדוק את האתר הבא עם עשרות פרויקטים מגניבים.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot

שתף:
-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.
 • ישש

  מישהו יכול להסביר לי מה אפשר לעשות עם הדבר הזה

  • בולי

   arduino היא שפת תכנות שמבוססת על C אם אני לא טועה. בעזרתה אפשר לתכנת מיקרו בקרים שמיועדים לארדואינו ועובדים איתו. מומלץ לחפש Arduino projects ביוטיוב כי אין דבר שאי אפשר לעשות עם זה.

 • א.א.

  לקודד או לפענח וידאו בFHD?

  • לפענח, נכון

   • יוסי כהן

    זה לא עניין של תוכנה נטו? כי אם יש את הכוח עיבוד המתאים כל מה שצריך זה תוכנה שתבצע זאת.
    גם הRB חייב לינוקס כדי לעשות זאת. הוא עצמו לבד כמו גולם לא עושה כלום.

    • בולי

     זה גם תלוי בחומרה במיוחד שרוצים להציג וידאו. ל raspberry pi יש תמיכה ב hardware acceleration.

     • בולי

      גם לבורד של הארדואינו בכתבה יש 256MB RAM וזה יאט את הטעינה של הוידאו

    • NACHUM37

     במחשב רגיל ניתן לנצל בחלק מהמקרים את כוח המעבד ע"י תוכנה לפענוח נתונים שלא נתמכים ישירות בחומרה. המעבד של הראספברי לא מסוגל לפענח בעצמו את הוידאו, וכדי לייצר שבב ייעודי צריך לקבל רישיון שעולה הרבה מאוד. (תקן H.264 אינו בקוד פתוח). לכן הם קונים מעבד נוסף לפענוח הוידאו, והמעבד הראשי אחראי רק על הטיפול בוידאו (קריאה \ הרצה וכו').
     בזמנו סטיב ג'ובס הסביר מדוע לא תהיה תמיכה פלאש באייפון, ואחת מהסיבות הייתה שבשונה מוידאו h.264‏ לא ניתן לפענחו בחומרה, ולכן יגזול משאבים רבים וסוללה. משא"כ H.264, שהאייפון תומך בו חומרתית, לכן צפיה בוידאו AVI באפליקציות תומכות תגזול הרבה סוללה בשונה מוידאו בפורמט המתאים שמועבר ע"י אייטיונס.

     • NACHUM37

      המעבד של הראספברי לא מסוגל = ז"א מבחינת כוח עיבוד, גם ע"י תוכנה.
      יש בסדרת ASHA של נוקיה מכשירים שאינם סמארטפונים מסדרת S40, עם מעבד 1 ג'יגה הרץ מסוג ARM 11 שלא מסוגלים לפענח וידאו כזה, ולכן נוקיה הוסיפה מעבד ייעודי של ברודקום שהרבה יותר חלש מהמעבד הראשי אבל מיועד לזה. ז"א שגם כאן למרות שהוסיפו תמיכה גם בתוכנה המעבד הראשי למרות שיותר חזק לא מסוגל, ורק מעבד ייעודי אפי' חלש כן.

      אגב, זה גולש גם לתחום המחשבים האישיים – למשל, מעבד זיאון של אינטל לא בהכרח יותר חזק מסדרת CORE I. פשוט הוא מותאם לנתונים ששרת צריך לעבד.

      כמו"כ לאחרונה ניתן לפרוץ מכשירי נוקיה לשימוש בכל הרשתות ע"י תוכנה שמחפשת את הקוד בשיטת כוח גס, ומשתמשת במעבד של כרטיס המסך. משום שכרטיס המסך מותאם לחישובים מסוג זה. גם אם יש לך מחשב שהמעבד שלו חזק בהרבה מכרטיס המסך שלך, שימוש בסט הפקודות X86 לצורך זה (פריצת HASH של נוקיה SL3 + SALT) יניב תוצאה אחרי 40 שנה בערך. רק חומרה המתאימה לשימוש בCUDA למשל, מתאימה גם לזה.
      וכפי שברור שצריך כרטיס מסך בשביל משחקים, גם אם יש לך מחשב חזק מאוד.