יצרנית השבבים אינטל (Intel) הכריזה היום על לוח מחשב גלילאו (Galileo), לוח המבוסס על פרויקט הקוד הפתוח Arduino (ארדואינו) הרץ על ארכיטקטורת Quark החדשה. הלוח מאפשר לבעלי ידע טכני בסיסי לבנות גאדג’טים, רובוטים וציוד אלקטרוני בצורה קלה יחסית בסיוע הקהילה.

זוהי הכניסה המשמעותית הראשונה של אינטל לתחום הפיתוח בקוד הפתוח עם הצגת הגלילאו ושותפות עם ארדואינו, פלטפורמת חומרה בקוד פתוח שהושקה ב-2006 במטרה לפשט את תהליך הבנייה של אבות טיפוס אלקטרוניים. באתר הקהילה ניתן למצוא עשרות פרויקטים שונים שעשו אנשים בעצמם וכן מידע רב כיצד לעצב את המוצר בעצמנו. ישנם כבר אלפי פרויקטים שנעשו בזכות הפלטפורמה של ארדואינו ולוחות מהיצרניות השונות כמו מיני סגוואי, נורית התראה על מייל חדשג’אקט לדיםמכונית על שלט הנשלטת מהרשת, רובוט על שלט ועוד.

Intel_QUARK_SOC X1000אינטל גלילאו מצויד במעבד Intel Quark SoC X1000, המוצר הראשון במשפחת אינטל קווארק של מוצרים בעלי ליבה קטנה וצריכת חשמל נמוכה. המערכת על שבב Quark X1000 בעלת ליבה אחת של 32-סיביות, Single Thread הפועל ב-400MHz וארכיטקטורה תואמת Pentium Instruction Set הפועלת במהירות של 400MHz. הגלילאו תומך בלינוקס וסביבת הפיתוח של ארדואינו וכן מגיע עם כמה ממשקי קלט פלט סטנדרטיים, לרבות ACPI, PCI Express, אתרנט 10/100Mb, התקן USB 2.0 ויציאות EHCI/OHCI המקלים על ניפוי השגיאות.

מידותיו קטנות למדי אולם מחירו יעמוד סביב $60, יקר יותר מאשר המתחרה Raspberry Pi המבוסס על מעבד ARM הנמכר בכמחצית המחיר ומסוגל לפענח וידאו ב-1080p בזמן שגלילאו לא.

כחלק מההשקה, אינטל תחלק 50 אלף לוחות לאוניברסיטאות ברחבי העולם במהלך השנה וחצי הקרובים, ויהיה זמין ללקוחות פרטיים החל מחודש נובמבר. פרטים נוספים באתר אינטל ולמי שמעוניין לראות את הפוטנציאל, כדאי לבדוק את האתר הבא עם עשרות פרויקטים מגניבים.

פורסם לראשונה באתר החומרה THspot