שלושת החודשים האחרונים לא היו יכולים להיות ארוכים מספיק למשימה הבלתי אפשרית שניצבה בפני כמה מיליוני גולשים – בחירת קורא RSS חדש במקום שירות ה-Google Reader, אחד האתרים הפופולאריים בעולם. האתר, שבעשור הקודם בלע את מנוייהם של עשרות שירותים מתחרים וגרם לסגירתם של רבים, ייסגר בשעות הקרובות, לאחר שבמרץ האחרון הודיעה גוגל כי היא סוגרת אותו במטרה לנסות לכפות על הגולשים להשתמש ב-Google Plus, הרשת החברתית הכושלת שלה, כפלטפורמה לשיתוף והפצה של תכנים חדשותיים.

מי יחליף את מי שהחליף את כולם? Google Reader, רגע לפני פרידה
צילום מסך: יאיר מור

בשלושת החודשים ומספר הימים האחרונים, חרשנו גם אנחנו את הרשת ללא לאות בחיפוש אחר מחליף ראוי לפלטפורמה ששימשה אותנו מאז שחר ימי TGspot להתעדכן בכל מה שחם. בשורות הבאות ננסה להציג בפניכם את האפשרויות העדכניות להתעדכנות בחדשות (כמעט) בזמן אמת, ללא צורך לנדוד בין אתרים או לסנן היטב את פיד הפייסבוק:

[divider type=""]

השירות שהתחיל כאפליקציית עדכונים לאייפון, וצבר מאז פופולאריות רבה גם על אנדרואיד, הפך לאחרונה ליורש הפוטנציאלי המבטיח ביותר של גוגל רידר. החברה עבדה בחודשים האחרונים במרץ על החלפת פלטפורמת רידר, עליה היתה מבוססת, בפלטפורמה עצמאית בשם Feedly Cloud. עתה היא מקווה להפוך לחלופה העיקרית, בזכות ממשק המאפשר למפתחי יישומים שהתרגלו להתבסס על גוגל להתבסס על פידלי. למרות זאת, לפידלי עדיין מספר חסרונות: היא מתעדכנת לאט יחסית וממשק הדפדפן המושקע שלה, המאפשר בחירה בין מספר סוגי תצוגה, אינו ידידותי כמו זה של גוגל ואף משבש עדכונים בעברית בשל קושי ביישור לימין. ועדיין, אם אתם רוצים קורא שזמין גם מכל דפדפן מחשב וגם מכל סמארטפון או טאבלט, פידלי היא ברירת המחדל החדשה.

Feedly
Feedly

[divider type=""]

ככל הנראה המתחרה הוותיק ביותר בשוק, שהחל כדף בית מותאם אישית והתפתח לאחד הכלים החזקים בעולם לעדכונים מסוגים שונים. כאן ניתן להירשם לא רק לעדכוני טקסט ותמונות, אלא גם לפידים של מולטימדיה, אותם ניתן לנגן באמצעות ממשק מובנה תוך כדי דפדוף בשאר העדכונים. יעיל במיוחד למי שמקשיב לפודקאסטים ותוכניות מוקלטות ולא צורך חדשות רק באופן טקסטואלי. עם זאת, הממשק סובל מכמה בעיות, ביניהן גופנים מכוערים ואפשרויות שונות הממוקמות במקומות לא שגרתיים.

[divider type=""]

הממשק המינימליסטי וחסר היומרות של "הקורא הישן" נועד לחקות את מה שהיה גוגל רידר לפני כשנתיים ויותר, בטרם בציגה גוגל את הרשת החברתית שלה והחלה לדחוף אותה לכל שירותיה האחרים. מי שלא צריך יותר מממשק דפדפן בסיסי וקליל, ייהנה מחוויית שימוש מספקת שאינה מתעסקת יותר מדי בגימיקים שמסביב לעדכונים.

[divider type=""]

הקורא של ענקית האינטרנט האמריקאית, שהושק לא מזמן כדי לנסות לצבור פופולאריות לשירותיה על חשבון גוגל, מעוצב באופן מינימליסטי מאוד. הוא מזכיר מאוד את גוגל רידר, אך אינו זהה לו. מצד אחד, הוא מהיר יותר, ובהפרש ניכר, מכל קורא אחר שניסינו. מצד שני, הממשק שלו כולל כמה פינות לא מלוטשות שמאיטות את השימוש בו ע"י עכבר ומכריחות להשתמש לעתים קרובות בגלילה אינטנסיבית או בקיצורי מקשים, אותם לא כל אחד מכיר ויודע בעל פה.

AOL Reader
AOL Reader

[divider type=""]

אחת האלטרנטיבות היותר עוצמתיות בשטח מבוססת בעיקר על אפליקציית דפדפן מושקעת במיוחד, אך כוללת תמיכה גם באפליקציות לכל מערכות ההפעלה הניידות (כולל Windows Phone ובלקברי, תודה ששאלתם). השירות הזה מאפשר להירשם לעדכונים מעד 64 אתרים בגרסא החינמית, הגבלה הניתנת להסרה ע"י תשלום 24 דולר לשנה. אחד המאפיינים הייחודיים של השירות הוא Intel, מנגנון הלומד את העדפות המשתמש לשם סינון אוטומטי של החדשות המוצגות עבורו לפי טעמו. בצד החסרונות ניתן לקבוע שזהו ככל הנראה קורא ה-RSS האיטי והמסורבל ביותר שניסינו. גם עיצוב הגופנים בממשק, המציג את הכותרות באותיות קטנות מדי, והתצוגה המורכבת, לא מסייעים לו להתחבב על המשתמשים.

[divider type=""]

קורא ה-RSS של הפורטל החברתי Digg, שהושק בסוף השבוע שעבר ובינתיים עדיין דורש בקשת הזמנה (אם כי לפי נסיוני לא צריך להמתין הרבה כדי לקבל אותה), מיועד גם הוא כמו כמה ממתחריו להיות חיקוי כמעט מושלם של גוגל רידר. הממשק שלו קל וזריז, ואף מתמודד עם עברית באופן גרוע הרבה פחות מרוב הקוראים הזמינים האחרים. בנוסף, הוא כולל אפשרויות לדירוג מאמרים וצפייה במאמרים הפופולאריים ביותר לפי אתרים וקטגוריות – תכונה צפויה מאתר שהחל כמערכת דירוג תכנים. הוא זמין לדפדפנים ולמכשירי אנדרואיד.

Digg Reader
Digg Reader

[divider type=""]

עוד קורא שהחל כאפליקציה לסמארטפונים והתפתח לשירות אליו ניתן לגשת גם מכל דפדפן מודרני. ל-Pulse ממשק אחיד לכל הפלטפורמות, המאפשרת הרשמה לעדכונים מאתרים נבחרים או לקטגוריות מותאמות. העדכונים מוצגים בצורה ויזואלית מאוד, כשורות נגללות-אופקית של תמונות מרובעות, עליהן מוצגות הכותרות. החסרון המשמעותי של Pulse הוא חוסר היכולת לסמן מאמרים לקריאה עתידית, אך מי שרוצה רק לעבור בקלות על העדכונים ימצא ממשק נוח מאוד, ואף אפשרות לצפות במאמרים המלאים בלי להיכנס לאתרי המקור, באמצעות תצוגה נקייה של המאמר בלי פרסומות או תפריטים ואפשרויות שיתוף רבות.

[divider type=""]

אחת האלטרנטיבות הפחות ידועות, נראית כשכפול גנטי של גוגל רידר בתוספת עבודות צביעה מוגזמות. למרות המראה המצועצע, זהו החיקוי הקרוב ביותר למקור. רק התמיכה הגרועה בעברית משאירה טעם רע.

Ino Reader
Ino Reader

[divider type=""]

"חדשות טובות" הוא קורא עוצמתי בעל ממשק מתקדם במיוחד. עם זאת, מדובר גם באחד הממשקים המורכבים שנתקלנו בהם. מי שמחפש אפשרויות מתקדמות ותכונות כגון עיצובים מתחלפים ותצוגת מאמרים מלאים בלי לעבור לאתרי המקור, ייהנה מאוד מאפליקציית הרשת הזו.

 • matanel-edri

  אני יודע שזה לא נושא הכתבה, אבל גוגל+ הרבה יותר מוצלחת מכל הרשתות החברתיות האחרות חוץ מפייסבוק. וגם זה שנוי במחלוקת… גוגל + מעוצבת ובנויה בצורה מאוד ידידותית, נוחה, חלקה ונקייה ולדעתי הרבה יותר כיף להשתמש בה. הבעיה היחידה של הרשת הזו – היא התעוררה מאוחר מידי וכבר רוב המשתמשים מצאו עצמם בין פייסבוק לטוויטר…
  ברגע שפייסבוק יפשלו, ישר גוגל+ תמלא את מקומם כרשת החברתית המובילה בעולם!

 • תומר

  למי שמחפש אפליקציה טובה לסמארטפון כדי לקרוא חדשות טכנולוגיות – http://bit.ly/16av0xe

 • אסף מורז

  אדון "אורח" שגולש באתר הזה תקופה ארוכה, משום מה יש לי הרגשה שאתה לא יודע לקחת דברים בפרופורציה. זה שהכתב ציין את המשפט "הרשת של גוגל הכושלת", לא אומר שהיא לא כזו, והכוונה הייתה ביחס לרשתות הגדולות יותר וביניהן כמובן פייסבוק.

  האם שמעת מישהו ברחוב אומר: "בחייאט אחי, תעלה את זה לגוגל פלוס" או "שלח לי את זה בגוגל פלוס"? האם שמעת במדורי הטלוויזיה: "כתבו לנו בגוגל פלוס"?

  אתה צריך להבין שיש פייסבוק, יש טוויטר ויש את כל השאר וביניהם כמובן גוגל פלוס. נכון, הרשת התפתחה יפה אבל היא עדיין לא ברמה של הרשתות המובחרות והפופולריות וזו עובדה ואין לה שום קשר לכתבה.

  לכותב הכתבה: אל תתייחס ברצינות אתה עושה עבודה מצויינת.

  • תאי ברן

   לידע כללי , גוגל פלוס היא הרשתית החברתית השניה בגודלה מבחינת כמות המשתמשים הפעילים .

 • Nachum37

  יאיר, כתבה מעולה!
  כתבה מושקעת ושימושית. זו הסיבה שאני נכנס לאתר הזה, (שמעוצב מעולה, כן אדון גוגל, (חוץ מהסדר של התגובות, אבל זה משהו אחר)) שמביא גם כתבות תוכן שימושיות שלא הייתי מוצא במקום אחר, ולא רק חדשות שכן הייתי יכול למצוא לבד.

 • אורח

  TGSpot, אני גולש קבוע שלכם ואני קצת מאוכזב. מה זה הדבר הזה "הרשת החברתית הכושלת שלה"? נתחיל מזה שהיא קצת יותר מצליחה מהאתר הזה (שעם העיצוב החדש יצא החשק להכנס אליו, טוב שלא תקעתם את הכתבות עוד יותר למטה בעמוד הראשי), דבר שני זו הרשת החברתית בעלת קצב הצמיחה הכי גבוה ויש בה פעילות יומיומת, נכון, אולי לא של ישראלים, אבל יש. והרבה.
  אה, עוד משהו ששכחתי לציין – פעם נכנסתם לגוגל פלוס? ראיתם פעם אתר יותר מתקדם מבחינה טכנולוגית ממנו? אני רק עוקב אחרי אנשים / כתבות שם, אבל אני נהנה להכנס לשם כל פעם מחדש, רק בגלל המבנה של האתר, העיצוב, הנוחות והמהירות שלו.

  לא יודע מה נסגר איתך, כותב הכתבה, יאיר מור, אבל אתה הוצאת שם רע לכל האתר הזה. חבל מאוד, אכזבתם אותי.

  • Nachum37

   רבותי! מגיב בתשלום מטעם גוגל לפניכם!
   נצלו את ההזדמנות לחבוט בו.

  • מישהו

   צודק ,לדעתי גוגל פלוס הרבה יותר טוב מפייסבוק
   חוץ מזה זה שבארץ לא משתמשים לא אומר שהשרות כושל.

   • בולי

    אתה שוכח שישראל במקום הראשון בעולם בשימוש בפייסבוק חח

  • coolM

   לגמרי!

  • roy

   השימושים בפייסבוק ובגוגל+ הם שונים לחלוטין
   לגוגל+ נכנסים בשביל להתעדכן בדברים שמעניינים אותך
   לפייסבוק נכנסים בשביל לקבל הזמנות כמו: "תלחץ לייק כדי לראות את אנג'לינה ג'ולי בלי איפור", או "בוא לחתום על עצומה להחזיר מישהו להאח הגדול כי אחרים קיללו גם"
   אף אחד לא אומר מה יותר טוב או פחות טוב

 • אין שם

  מה אתה עובד בגוגל. וישמד דבר ששמו הוא חופש העיתונות

 • דולב

  "הודיעה גוגל כי היא סוגרת אותו במטרה לנסות לכפות על הגולשים להשתמש ב-Google Plus, הרשת החברתית הכושלת שלה"

  אני רואה פה עילה להוצאת דיבה?

  • א.א.

   א. לא הוכחת את שקריות הטענה. ב. אם זה כה מפריע, הוסף לעצמך "כנראה/אולי" בין "אותו" ל "במטרה". בואו ננסה להתרכז באספקט הטכנולוגי ( :

  • אורח

   צודק, במאה אחוז.
   תגובה שלי למטה בשם אורח.

  • coolM

   על גוגל!?